TOD'S, KOLEZYUM RESTORASYONUN İKİNCİ AŞAMASINI TAMAMLADI

Roma ve İtalyan tarihinin sembolü, uluslararası üne sahip Kolezyum'un (Colosseum) restorasyon projesi, ikonik anıtın tarihine övgü niteliği taşıyor.

Tod's Group, Roma ve İtalyan tarihinin sembolü, uluslararası üne sahip Kolezyum’un (Colosseum) restorasyonuna katılmaktan ve geri kazandırılmasında aldığı sorumluluktan gurur duyduğunu açıkladı. İkinci aşaması sona eren proje, ikonik anıtın tarihine ve onarımına duyulan sembolik güvene övgü niteliği taşıyor.Roma Arkeolojik Alan ve Ostia Antica Yönetimi tarafından Roma Arkeolojik Miras İdaresi ile mutabakata varılarak geliştirilen Kolezyum'un restorasyon projesi, Tod's Group'un desteğiyle hayata geçirildi.

Çalışmadan sorumlu özerk kurum Colosseum Arkeolojik Parkı’nın gözetiminde Aralık 2018'de başlayan projenin ikinci aşaması, amfi tiyatronun arenanın altında kalan kısmına denk gelen, Kolezyum’un yeraltı geçitlerini kapsıyor. Çalışmalar kapsamında Kolezyum'a 160 metre uzunluğunda bir yürüyüş yolu yapılarak, anıtın daha önce hiç ulaşılamayan bir bölümü ziyaretçilere açıldı.  

Eski zamanlarda seyirciler tarafından görünmeyen bu bölümün restorasyonunda arkeologlar, restoratörler, mimarlar, mühendisler, topograflar ve inşaat işçilerinin dâhil olduğu 80'den fazla kişi görev aldı. Şantiye kurulumundan 781 gün sonra ve 55.700 saati aşkın çalışmanın ardından, toplam 15.000 m2'lik bir alan eski ihtişamlı günlerine kavuştu.

Kolezyum’un 2016 yılında tamamlanan dış cephe restorasyonuna verdiği desteğin devamı olan bu ikinci aşama, Tod's Group'un Dünya Mirası alanına olan adanmışlığını gösteriyor. Proje, Kolezyum'un ikinci seviyesindeki galerilerinin restorasyonu ve teknik uygulamanın optimizasyonu ile devam edecek. Mola alanları Kolezyum'un dış alanına taşınarak, ziyaretçilerin daha rahat bir şekilde erişimi sağlanacak.

KOLEZYUM RESTORASYON PROJESİ AŞAMALARI
•2011: Tod's, Kolezyum'un restorasyonunu desteklediğini kamuoyuyla paylaştı
•2013: Kolezyum'un Kuzey ve Güney cephelerinde gerçekleştirilen ve yaklaşık 13.300 m2'lik bir alanı kapsayan restorasyon projesinin ilk aşaması başladı.
•2016: Projenin ilk aşamasının tamamlandı.
•2018: Kolezyum'un yeraltı geçitlerinde gerçekleştirilen ikinci aşama çalışmaları başladı.
•2021: Tod's Group, restorasyon projesinin ikinci aşamasının sona erdiğini duyurdu.

HYPOGEA (YERALTI GEÇİTLERİ)
Yaklaşık yarım hektarlık bir alana yayılmış olan Kolezyum'un yeraltı geçitleri bir çevre duvarı ve bu geçitlerin ağını tamamlayan 14 bölme ile çevrilidir. Son gösterinin kayıtlara geçtiği MS 523 yılına kadar seyirciler gösteriler için gerekli olan makine ve ekipmanların yer aldığı ana geçitlere giremiyor ve erişim dört yeraltı galerisinden sağlanabiliyordu.

Kayıtlara geçen son gösteri tarihi olan MS 523'e kadar arenada gerçekleşen görkemli gösterilerin sahne arkası olarak kullanıldığı için seyirciler yeraltı geçitlerini görme fırsatı bulunmuyordu. 50.000 ila 75.000 seyirci kapasiteli Kolezyum, erkeklerin, hayvanların ve sahne donanımının arenadaki görünümü için kullanılan bir dizi teknolojik cihazla donatıldı. Flavian çağına kadar uzanan ekipmanlar arasında, yeraltı bölgesinin geçitlerine yerleştirilmiş asansör düzeneklerini görmek hala mümkün. Bunlar sırasıyla 24 hareketli platform ve vinçlerle kaldırılan 28 ahşap kafesli asansörden oluşuyor.


SAYILARLA RESTORASYON
15.000 m2 toplam yüzey alanı restore edildi. Bunlar arasında:
4000 m2 traverten, volkanik taş
2.000 m2 moloz taş dolgu koruma uygulaması
6.300 m2 tuğla
700 m2 opus spicatum (Balık sırtı) döşeme yol
1.000 m2 sıva kaplama
1.500 m2 opus signinum döşeme yol (Çakıl taşları, taş kırıkları ya da pişmiş toprak parçalarının kullanıldığı bir yer mozaiği türü)

Aralık 2018'de başlayan restorasyon projesi, küresel pandemi nedeniyle oluşan kesintiler de dahil olmak üzere 781 günlük çalışmanın sonunda tamamlandı. İşçiler ve restoratörlerin toplam çalışması, tek bir kişinin yaklaşık 28 yıllık çalışmasına, 55.723 saate denk geliyor.

KOLEZYUM RESTORASYON PROJESİ