CHRISSY TIEGEN'İN LEZZİZ KIZARMIŞ TAVUK TARİFİ!

İşte Chrissy'nin meşhur tarifi!

Tarife önce, tavuğu salamura ederek başlıyoruz. Bu, tavuğun baharatlanıp yumuşamasını sağlıyor. Kemikten düşecek bir tavuk elde etmek istiyorsak salamura şart!

Tuzlu su (salamura) ve paneleme Chrissy'nin en sevdiği lezzet püf noktalarındanmış. Ayrıca tuz, sarımsak tozu, soğan tozu ve paprikadan oluşan bir baharat karışımını şiddetle tavsiye ediyor! Chrissy, daha sonra, kanatları bulayacağı acı ballı tereyağına geçiyor ve bu tereyağlı sos için acı sosun bir zorunluluk olduğunu söylüyor. Keskin sirkeli biber sosu, kızarmış tavuğun yağını dengeliyormuş. 

Tarif:

Salamura İçin: 6 yemek kaşığı tuz
2 1/2 yemek kaşığı sarımsak tozu
2 yemek kaşığı acı biber
5 kilo tavuk kanadı
kanola yağı (kızartmak için)

Pane: 4 su bardağı un
2 yemek kaşığı tuz
1 yemek kaşığı acı biber

Ballı Acı Tereyağı Sosu: 1 adet eritilmiş ve pişirilmemiş tuzsuz tereyağı
4 yemek kaşığı acı sos
2 yemek kaşığı bal
3/4 çay kaşığı sofra tuzu

Tavuk için: Büyük bir tencereye veya fermuarlı bir plastik torbaya, 10 su bardağı soğuk su, baharat tuzu, sarımsak tozu ve acı biberi koyun. Tavuğu ekleyin, kapatın ve en az 4 saat, en fazla 24 saate kadar buzdolabında soğutun.
Paneleme ve kızartma: Kızartma tenceresine 15cm kadar yağ koyun, yağ ile tencerenin kapağı arasında en az 10cm boşluk olduğundan emin olun. Yağı 180 dereceye ulaşana kadar orta ateşte ısıtın.
Büyük bir kapta un, baharatlar ve acıyı karıştırın. Her seferinde birkaç tane kanadı tuzlu sudan çıkarın ve iyice kaplanana kadar un karışımına atın, sonra bir fırın tepsisine yerleştirin.
Kanatları partiler halinde yağa ekleyin ve altın ve gevrek olana kadar, parti başına yaklaşık 13 dakika kızartın. Kızarmış kanatları kağıt havlularla kaplı bir tabağa yerleştirin.
Ballı Acı Tereyağ Sos : Küçük bir kapta eritilmiş tereyağı, acı sos, bal ve tuz ekleyin çırpın. Tadına göre ve gerekirse daha fazla tuz ekleyin.
Kanatları sosa bulayın ve hazır!

Bu leziz tarifi, karantinada mutlaka denemelisiniz!