ÇİKOLATA TADINDA BİR YAZ

Godiva'nın çikolata şefi Philippe Daue'dan ELLE'e özel tarifler.

Çikolata için sınır koymak zor: Her mevsimde, her yaşta ve her haliyle seviyoruz onu! İşin uzmanıyla bir araya gelmemiz de böyle oldu. 4 yıldır Godiva’nın çikolata şefliği görevini üstlenen Philippe Daue’nun İstanbul’a geldiğini duyduk, hafif ve lezzetli tarifler almak ve kısa bir sohbet gerçekleştirmek için, Nişantaşı’ndaki mis kokulu Godiva mağazasının yolunu tuttuk.

ELLE: Çikolatayla çalışmaya başlamanızdaki motivasyon kaynağınız nedir?
Philippe Daue: Çikolataya olan aşkım, hem çalışmak hem de yemek konusunda çok etkiliydi. Özelikle Belçika’da büyümüş olmamın da bu kararımda büyük bir etkisi var.

ELLE: Çikolatanın yanına en iyi giden yiyecek/içecek ikiliniz nedir?
Daue: Kahve, tüm fındık fıstık çeşitleri, taze taneli meyveler, portakal ve baharatlar.

ELLE: Godiva’nın diğer çikolatalardan farkı ne?
Daue: Godiva’nın 90 yıllık mirası ve ustalığı, her bölgeyle detaylıca ilgilenen 5 şeften oluşan bir ekibimizin olması, kalite ve inovasyona olan bağlılığımız ve müşterilerimize sunduğumuz güzel paketleme şekilleri, etkileyici mağazalar ve profesyonel servisimizle tam bir çikolata deneyimi yaşatıyor olmamız.

ELLE: Çikolatanın mevsimi yok dedik ama, yaz için hangi çikolata çeşitlerini önerirsiniz? Mevsime özel bir çikolata söyleyebilir misiniz?

Daue: Meyveli çikolatalar, tercihen çilek ve benzeri yaz meyveli olanlar. Biraz süt ve buzla, taze yaz meyveleri ve çikolatanın bir araya getirildiği soğuk çikolata smoothie’leri ve yaz içeceklerini çok severim.

ELLE: Gelecek trendler konusunda tahminiz var mı?
Daue: En iyi kaynaktan gelen en kaliteli malzemelerin kullanılması şu sıralar devam eden, ancak Godiva’nın yıllardır uyguladığı bir trend. Ama artık bu durum müşteriler için çok daha önemli.

Philippe Daue’nin ELLE’e özel hazırladığı, kolayca yapılabilecek tarifleri mutlaka izleyin:

Chocolate Dipping
Chocolate Frappe