İSTANBUL RİTÜELİ

Kültürümüzün unutulmaya yüz tutmuş geleneklerini hatırlatan bir lokum!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 17 Mayıs 2014
İSTANBUL RİTÜELİ


Zeynep Keyman tarafından 2005 yılında kurulan Lokum İstanbul, ilk günden beri beş duyuya hitap etme ve Türk kültürünün unutulmaya yüz tutmuş geleneklerini hatırlatma misyonlarını üstleniyor.


Amaç geçmişimizi güncelleştirerek gündelik hayata katkıda bulunmaksa, Lokum İstanbul da tam olarak bunu başarıyor. Türkiye'deki ilk kişisel matbaa hizmetinin yanı sıra lokum, akide şekeri, kolonya, mum, oda spreyi, özellikle Türkiye'de yetişen lavanta, çay, incir, ıhlamur gibi lokal bitki ve meyve kokularıyla üretilen kolonyaların ünü Türkiye sınırlarını aşınca, 2011 yılında Londra'daki Walton Street'te açılan mağazasıyla yurt dışındaki Lokum İstanbul müdavimlerine de ulaşmaya başlamış.~

Türk tarihinde ve kültürünün gelişmesinde büyük rol oynayan güzel şehir İstanbul'a özel olarak çıkarılan “Istanbul's Ritual” kokusu, kentin Mısır Çarşısı, Kapalıçarşı, camiler, sinagoglar gibi tarihi dokusunu farklı kültür ve dinleri öyle güzel harmanlayarak bir şişede toplamış ki; yoğun talep üzerine hemen akabinde, aynı kokudan mum, oda spreyi ve el sabunu gibi ürünler çıkarılmış. İstanbul'un böylesine köklü bir geçmişinin olması sebebiyle İstanbul'da yaşayan farklı kültürlerin de anımsanması gerektiğini düşünen Zeynep Keyman, 2014 yılı için, “Lokum İstanbul”un imzası haline gelen Tual de Jouy desenli ponponlu kutuları, altın renkli Bizans efektiyle yeniden tasarlayarak “Bizans Koleksiyonu”nu oluşturdu. Bu kutular şifa niyetine tüketilmesi gereken mesir macunlu lokum ve mühür şeklinde bitter ve sütlü çikolatalarla doldurulup Lokum İstanbul raflarındaki yerini aldı.


Godiva'nın 2014 koleksiyonu için Godiva'ya özel çikolata kokulu mum üretti. 2014 Ocak'ında İtalya'da La Rinascente ve ABD'de Bergdorf Goodman'da ürünleriyle yer aldı.


Bizans serisi kutularda; bitter ve sütlü çikolata, mesir macunlu lokum, çifte kavrulmuş Antep fıstığı, incir-cevizli ve fındıklı lokumlar yer alıyor.

Sıla GÜVEN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.