KALBİMİZİ DE ETKİLEYEN 7 HASTALIK

Kalp rahatsızlıkları yazın daha çok görülmeye başlıyor, peki ne yapmalıyız?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 18 Haziran 2014
KALBİMİZİ DE ETKİLEYEN 7 HASTALIK
Kalp rahatsızlıklarının yaz ayarında, sıcak havayla birlikte daha çok görülmeye başladığını biliyoruz. Önlem almanın birçok yolu var: Beslenme, düzenli kontrol ve genetik kodlarınızı bilmek gibi. Ama bunun öncesinde eğer varsa rahatsızlığınızın belirtilerini saptamak da çok önemli. Acıbadem International Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Umut Karabulut, kalp kasında ortaya çıkan ve kalbimize dokunan 7 temel hastalığı bizler için kısaca şöyle özetliyor:

1. Dilate kardiyomiyopati: Kalpte belirgin bir büyümenin yanı sıra, kalp kasının kasılmasında çok belirgin azalmayla seyreden bir durum.


2. Gebelikte kardiyomiyopati: Kalp kası gebelik öncesinde, gebelik döneminde ve gebelikte ani olarak bozulabiliyor. Ancak ilaç destek tedavisiyle düzelebiliyor. Kalp yetersizliği için kullanılan ilaçlarla düzelme sağlanıyor.


3. Alkole bağlı kardiyomiyopati: Yoğun alkol kullanımına bağlı olarak kalp kasında sorun ortaya çıkabiliyor. Alkolün direkt kalp kasına yaptığı toksik etkisi nedeniyle kalp kası zayıflıyor, kalp büyüyor. Tedavisi dilate kardiyomiyopati ile aynı şekilde yapılabiliyor. 


4. Kimyasal maddeye bağlı kardiyomiyopati: Kimyasal maddelerle çalışanlarda toksik maddeler kalp kasını tutarak, kardiyomiyopatiye yol açıyor. ~5. Taşıkardiyomiyopati: Ritim bozukluğu varsa, kalp atışları sürekli yüksekse, çarpıntı halinde çalışırsa, kalp kası yorulacağı için sorun olabiliyor. Tedavide kalp hızını kalıcı olarak düşüren ilaçlar kullanılıyor.


6. Hipertrofik kardiyomiyopati: Ani ölümlerde en sık rastlanan neden, bilinenin aksine kalp krizi değil bu hastalıktır. Futbolcuların ve atletlerin genellikle ölümüne neden olan bu hastalığın ailesel geçişi bulunuyor. Kalbin en sık görülen genetik geçişli hastalığı olduğundan dolayı, aile bireylerinde saptanırsa tarama öneriliyor. Nefes darlığı oluşuyor. Kalp duvarının aşırı derecede kalınlaşması, buna bağlı olarak kalp kapaklarının da etkilenmesiyle ortaya çıkıyor.


7. Restriktif kardiyomiyopati: Kalbin doluşunun engellenmesi sonucunda ortaya çıkan bir kalp kası hastalığı. Nefes darlığı ve çarpıntılara neden olabilir.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.