MESLEK DEĞİŞTİRDİM, ŞEF OLDUM

"Ben aslında ne yapmak istiyorum?" sorusunun cevabını mutfakta buldular.

Ve tutkularının peşinden gidip meslek değiştirdiler. 

"İYİ Kİ MESLEK DEĞİŞTİRMİŞİM ÇÜNKÜ BENİM YAPMAM GEREKEN BUYMUŞ!"

ÇAVLAN ÖZBEK ÖZÜGÜZEL

HAPPY CAKING, PASTA ŞEFİ VE KURUCU ORTAK

Çavlan Özbek Özügüzel, leasing sektöründe Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışıyordu. Kızının yedinci yaş gününde yaklaşık 50 kişilik misafir grubunun A'dan Z'ye tüm tatlı ve tuzlularını hazırlayıp dekoratif üç katlı pastasına da inanılmaz övgüler alınca; tatlı ve pasta yapımına profesyonel ilgi duymaya başladı. Geçiş sürecini "Öncelikle Amazon'dan kitaplar sipariş edip roman okur gibi tarif okumaya başladım. Evde denemeler yaptım. Yorgun argın geldiğim iş günlerinin akşamlarında bile saatlerce tarifler deniyordum" diyerek anlatıyor. Bu arada dekoratif pasta da ilgi alanına girmiş. "Altı ay sonra evim kitaplar, malzemeler ve tariflerle dolmuş, eşim de denemelerim neticesinde 10 kilo almıştı. Kısacası artık bu iş benim kanıma girmişti" diye itiraf ediyor. Üstelik en yakın çocukluk arkadaşı Aylin Çıkrıkçıoğlu da aynı durumdaymış. "Hiç düşünmeden bu işte olmamız gerektiğine karar verdik" diye özetliyor durumu.

ELLE: Meslek değiştirmeye karar verdikten sonra neler oldu?

ÇAVLAN ÖZBEK ÖZÜGÜZEL: Happy Caking markasını oluşturduk. En güzelini yapmak için en iyi eğitimi almak gerektiğini düşünerek önce İngiltere'de pasta eğitmeni ve yazar Debbie Brown'dan özel ders aldım. Daha sonra Chicago Wilton School'da, Master of Cake Decoration'ı tamamladım. Öğrendiklerimi Türk damak zevkiyle birleştirince ortaya mükemmel sonuçlar çıktı.

ELLE: Şu anki işiniz neden size daha uygun?

Ç.Ö.Ö.: Bu işte mesai saati ve hafta sonu yok. Haftanın yedi günü 24 saat işinizi düşünmek zorundasınız. Müşterilerinize beklentilerinin en güzelini sunma sorumluluğunuz var. Kısaca şu anda yaptıklarım eski işimden kesinlikle daha kolay değil. Ancak bu iş bana daha uygun çünkü galiba zoru seviyorum.