ÖNCE "SAĞLIK"!

Kolay hazırlanan, yaza özel hafif yemekler ve benzersiz tarifler bu sayfalarda..

"Saine Trinite beslenme uzmanı Veronique Liegois ve stilist Marie Leteure imzasıyla Solar Yayınları'ndan çıkan ve kelimenin tam anlamıyla sağlıklı yemekleri bir araya getiren çok özel bir kitap. Kitaptaki, yemekleri daha da lezzetli gösteren fotoğraflar Jerome Bilic'e ait.

KİVİLİ DONDURULMUŞ MOUSSE (6 kişilik)
Tatlı/Kolay /Hesaplı Hazırlama: 10 dk. Dondurma: 4 saat

Malzeme: 500 gr. yoğunlaştırılmış krema, 1 adet kivi, 25 cl. sıvı krema, 50 gr. şeker, 1 kahve kaşığı vanilya pudrası.

- Yoğunlaştırılmış kremayı iyice çırparak sıvılaştırın. Vanilya pudrası ve şekeri çırpıp kremayla karıştırın.

- Karışımı 6 ayrı rulo halinde sülfürlü kâğıtlara sarın ve servis tepsisine yerleştirin. Sülfürlü kâğıtlar, mousse'ların daha kolay forma girmesini sağlayacaktır.

- Mousse'ları iki saat buzlukta bekletin. Altı dilime böldüğünüz kivinin her bir parçasını mousse'ların üzerine yerleştirin.

-İki saat daha buzlukta beklettikten sonra kivili mousse'larınız servise hazır olacaktır. Servis etmeden önce sülfürlü kağıtları çıkarmayı unutmayın.

Marie'nin tavsiyesi: Mousse'ları buzlukta dört saatten daha fazla bekletmeyin. Yoksa çok sertleşirler. Dört saati geçirdiyseniz, servisten en az yarım saat önce buzluktan çıkarmanız iyi olur.

Veronique'in tavsiyesi: Kivili mousse'un yağ oranını hafifletmek için diyet krema ve peynir tercih edebilirsiniz. Vanilya pudrası da lezzet verir.