15 SORUDA SAĞLIKLI KİLO KAYBI

15 SORUDA SAĞLIKLI KİLO KAYBI

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 24 Temmuz 2014
15 SORUDA SAĞLIKLI KİLO KAYBI


Yağlar kaslara, kaslar yağa dönüşür mü?Bu soru bir efsanedir. Sorunun cevabıysa çok net, tabii ki hayır. Bu, fizyolojik olarak mümkün değil, yağlar ve kaslar farklı dokulardır ve birbirlerine dönüşmezler.

Sadece mekik çekerek karnımdaki yağları eritebilir miyim?


Sabaha kadar da mekik çekseniz yapamazsınız; günlerce hatta haftalarca mekik çekseniz yine olmaz. Bacak kaslarını çalıştırdığınızda ne kadar yağ yakıyorsanız, karın kasları çalıştığında da o kadar yağ yakılır. Bedeninizin tümünü çalıştırmanız, en sağlıklısıdır.

Forma girmek için estetik ameliyat çözüm mü?


Günümüzdeki estetik operasyonların başarısını görmezden gelmek anlamsız olur. Ama estetik operasyonla yağ aldırmak, egzersiz ve doğru beslenmeden kaçış içinse sonuç hayal kırıklığı olacaktır. Eğer metabolizma hızınızla indiğiniz kilo uyuşmazsa, egzersiz ve doğru beslenme göz ardı edildiğinde, tekrar aynı yağlara sahip olmak fazla vaktinizi almayacak.


Altın kural şudur: Kolay giden kolay gelir.

Hızlı kilo vermek sağlıklı mıdır?


Altın kuralı hatırlayın! Emin olun kısa sürede verdiğiniz kilo aynı hızla geri gelecektir. Hızlı kilo kaybının olumsuz sonuçlarından biri de, bağışıklık sistemini zayıflatmasıdır. Bu durum kısa veya uzun vadede çeşitli hastalıklara yakalanma riskini artırır.

Düşünce gücüyle zayıflamak mümkün müdür?


Kilo aldıran faktörlerin başında gereksiz atıştırmalar ve yemek nöbetleri gelir. Stresle doğan yeme isteğinin nedeni zihinsel ve psikolojiktir. Aynı şekilde bu sebepleri ortadan kaldırdığınızda zayıflayabilirsiniz.

Kilo vermek mi, kilo kontrolü mü?


Bu tip sorular aklınıza geldiğinde kafanızda canlandırmanız gereken, sadece fazla yağlardan kurtularak kilo vermek olmalıdır. Unutmayın ki, fazla kilolar vücutta depolanmış yağdan ibarettir. Fakat vücudunuzda yoğunluk ve miktarını hiç kaybetmemesi gereken kas ve kemikler de var.

Ayda ne kadar kilo vermeli?


Bu rakam, kişiye özel olarak boy ve fiziki yapı dikkate alınarak tespit edilmeli, gerekli kilo aralığı hesaplanmalı ve bir alt sınır belirlenmeli. Doktor aksini belirtmediği sürece haftada 500 gr. yani ayda iki kilo vermek sağlıklıdır.~


Yağ-kas kemik ölçümü nedir?Bunun esas ismi, vücut kitle endeksidir ama kısaca YKK da denir. Spor ve beslenme biliminin gelişmesiyle, sadece kiloya bakılmasının anlamlı olmadığı anlaşıldığından beri, vücut kitle endeksine göre beslenme ve antrenman programı hazırlanması, günümüz sağlıklı yaşamının vazgeçilmezi oldu. Her seferinde sağlıklı değerler elde etmek için ölçümü günün aynı saatinde, aynı tokluk oranı ve aynı miktarda sıvı alımıyla yapmaya özen gösterin.

Saunada kilo verebilir miyim?


Saunanın vücudu rahatlattığını, stresi azalttığını, bazı toksinleri ter yoluyla attığını biliyoruz. Ancak saunadan çıktığınızda tartıda gördüğünüz kilo kaybı, terlemeyle birlikte kaybettiğiniz su oranını gösterir. Bol miktarda su içerek tartıda görünen eksiği tamamlamanız gerek.

Aç karnına spor yapmak daha mı faydalı?


Hayır değil! Spor yaparken enerjiye ihtiyacınız var ve bu enerji besinlerden gelir. Besinlerin sindirilip, kana karışıp enerji sağlayabilmesi için belli bir zaman geçmelidir. Bu süre yaklaşık iki saattir.

Spor boy uzatır mı?


Doğru yapılan spor ve beslenme, düzgün bir postüre sahip olmanızı sağlar. Örneğin basketbol oynamak boyuzamasına pozitif yönde küçük bir etki edebilir, ancak genetik faktörlerden dolayı kısa boylu olacak birini uzun yapmaz.

Spor yapmak cinsel gücü artırır mı?


Seks yoğun bir fiziksel aktivitedir, ancak cinsel güçten ne kastettiğinizi bilmelisiniz. Fiziksel bir engel yoksa cinsel performansı doğrudan etkileyen, büyük oranda fiziksel değil psikolojik etkenlerdir.

Spora başlamadan önce doktor kontrolünden geçmeli miyim?


Vücudunuz ihtiyaçları karşılandığında muhteşem bir makinedir. Yapabilirliğinizi, varsa sağlık sorunlarınızı, hassasiyetlerinizi, kısıtlamalarınızı öğrenmeniz önemlidir. Herhangi bir sorun ortaya çıktıktan sonra doktora gitmek daha sıkıntılı ve maliyetli bir sürece girmenize neden olabilir. Bu bakımdan spora başlamadan önce bir doktor kontrolünden geçmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Spor yapmaya hiç vaktim yok, ne önerirsiniz?


Sağlıklı bir yaşam istiyorsanız, nasıl temel ihtiyaçlarınızı yerine getirmeme olasılığınız yoksa egzersiz yapmama olasılığınızın da olmadığını unutmayın. Gerçekten hiç vaktiniz yoksa mutlaka erken kalkın, yataktan çıkmadan önce gerinin. Gerinme kas ve eklemleri en iyi çalıştıran ve sizi güne hazırlayan değerli çalışmalardan biridir.

Ağırlık çalışırsam televizyondaki kaslı kadınlar gibi olur muyum?


Testosteron kasların gelişiminde büyük rol oynayan bir hormondur, buna rağmen erkeklerin bile kas geliştirmesi zor bir işlemdir. Sıkı program, disiplinli çalışma, dinlenme ve çok özenli beslenme gerektirir. Kadınlarda testosteron seviyesi erkeklere göre düşük olduğundan tam bir bodybulding antrenmanı yapsalar dahi endişe edilecek kadar kas büyümesi sağlamaları imkansızdır.

ESRA ÖZÜBEK

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.