LONDRA'NIN EN İYİ ANTRENÖRÜYLE FORM TUTUN!

Cebinizdeki antrenör 'Nike Training Club hakkında detaylar&form tutmanın sırları

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 07 Mayıs 2015
LONDRA'NIN EN İYİ ANTRENÖRÜYLE FORM TUTUN!
Spora ve spor yapan kadınlara ithaf ettiğimiz Mayıs sayımızın hazırlığındayken harika bir telefon alıyorum. İstanbul'da düzenlenecek Nike Women's Etkinlik Serisi'nin İstanbul ayağı öncesinde, en önemli eğitmenlerden biriyle tanışacağım. Hem de Londra'da!

Sonia Moses, Nike'ın ‘usta' mertebesine erişmiş antrenörlerinden biri. 9-10 Mayıs'ta, Suada'da gerçekleşecek etkinlikle birlikte İstanbul'da ağırlayacağımız Sonia'yla herkesten önce tanışmış ve kendisinden NTC dersi almış biri olarak şunu söylemeliyim: Bu hafta sonu, özellikle onun dersini kaçırmayın! Öncesinde, hazır hafta sonu için vakit varken Sonia'nın form tutma ve sağlıklı kalma tüyolarına, ne zaman NTC'nin bir parçası olduğuna ve bu uygulamanın vücudunuzu ve hayatınızı nasıl değiştireceğine gelelim.

(9 -10 Mayıs'ta, Suada'da gerçekleşecek etkinliğe kayıt yaptırmak için: http://swoo.sh/1EdFixd)

Bugüne kadar 40 bine yakın kişiyle gerek birebir gerekse grup olarak çalışmış bir uzman antrenör olarak ona, Nike'ın NTC aplikasyonunun hayatımızda neleri değiştirebileceğini soruyorum. Sonia söze NTC'yle birlikte her şeyin eskisinden çok daha farklı ve efektif olduğunu söyleyerek başlıyor ve devam ediyor: ‘Çünkü bu uygulamayla, dünyanın her tarafından, her türlü kişiye ulaşıyoruz. Program herkese, hedeflerine yönelik farklı seçenekler sunuyor ve herkesin onlara ulaşmasını mümkün kılıyor. Ne istiyorsun? Sıkılaşmak mı yoksa incelmek mi? Karar verdikten sonra herkes kendisine bir süre belirliyor, ne kadar vakitleri varsa... Diyelim ki 15 dakika... O sürede sadece karın kaslarına da yoğunlaşabiliyorlar tüm vücuda da!'

Yani kısaca NTC'nin ‘cebimizdeki antrenörümüz' olduğunu söylemek mümkün. Sonia NTC'nin avantajlarını anlatmaya şöyle devam ediyor: ‘Vücudun sadece tek bir şekilde ve tek bir yönde değil de, birçok farklı yönde eğitilebilir olduğunu görüyoruz. Üstelik uygulama, sizin bunu seçmenize olanak tanıyor. Böylelikle ulaşmak istediğiniz şeye yönelik bir program seçtiğiniz için, aldığınız sonuçlar da tatmin edici oluyor.'

Londra'da durum farklı. Uygulama çıktığında zaten, 'Nike Town' kadınlar koşusunun çoktan başladığını, oldukça da iyi bir katılımcı sayısının olduğunu öğreniyoruz. ‘Bu herkes için kolay bir spor aktivitesi: Genç kızlar, salona gitmek için yeterli parası olmayanlar... Sporu herkes için ulaşılır yapıyor. Tıpkı NTC gibi.' diyor. O atmosfer gerçekten görülmeye değer. Londra'daki kadınlar, her perşembe Nike'ın ikonik mağazası ‘Nike Town' da buluşuyor ve 5-7 kilometre arası koşuyorlar. Evet, işten çıktıktan sonra, üşenmeden hepsi geliyor, mağazada hep birlikte ısınıyor ve güçlerini birleştiriyorlar!~Bu Sonia'nın İstanbul'da ilk seyahati değil: ‘İstanbul'a üçüncü kez geliyorum. Çok kozmopolitan, modern, insanlar ve yemekler harika! Sizinle orda buluşmak için çok heyecanlıyım.' diyor.

SONIA'NIN YENİ BAŞLAYANLARA TAVSİYELERİ


• En önemlisi hedefi belirlemek. Hangi bölgene odaklanmak istiyorsun ona karar vermek. Sonrasında zaten uygulama herkese istediğini veriyor.


• Sonraki adım olması gerekenden hızlı başlamamak. Olması gerekenden fazla ya da az egzersiz yapınca vücudumuza karşı dürüst davranmamış oluyoruz. Uygulamadaki ‘Get Tone, Get Strong' seçeneklerini deneyerek ve yavaş başlayıp bu antrenmanları zaman içinde hızlandırarak ilerlemek gerek. Bir bakın, vücudunuz nasıl tepki veriyor? Eğer tepki iyiyse devam edin ve ilerleyin.


• Eğer zaman probleminiz varsa o zaman uygulama içindeki ‘Get Focused Work Out'u tercih edin. 5 dakikalık 10 dakikalık harika egzersizler var.


• Eğer yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmezseniz yaptığınız egzersiz bir işe yaramaz. Özellikle sizler gibi sıcak ülkelerde yaşayanlar için su tüketimi çok çok önemli. Gazlı olanları da tüketin tabii ama özellikle saf su tüketmek çok önemli. İncelmek de istiyorsanız, hayatınızın bundan sonraki evresinde lütfen günde en az 2 litre su tüketmeye dikkat edin.


• Şeker yok. Şekerin sonu yok. Ne kadar yersen o kadar canın istiyor. Belki sadece haftada bir! Karton paketli, şeker ilavesiz hindistancevizi sularını bol bol tüketin. Vücudunuza enerji ve potasyum sağlıyor, hem de hiç şeker olmadan.


• 'Ceat day'iniz olsun, o gün canınızn istediği her şeyi yiyin.  Tabii abartmadan. Diğer günlerde temiz beslenin. Et yiyorsanız ki sizin etleriniz harika, yanında yeşil sebzeler tüketin ve çok az pirinç tüketin. (Onların pirincinde-pilavında, bizimki kadar yağ ve tuz olmadığını unutmayın.) Karbonhidratı spor öncesi tüketmenizi tavsiye ederim.


• 'Peki training'den önce mi sonra mı karbonhidrat tüketmeliyiz'in cevabı, herkese göre farklı. Ben spordan iki saat önce yiyorum yoksa beni rahatsız ediyor. Spor öncesi hafif, meyvesuyu gibi şeyler tüketmek mantıklı. (Şekersiz olanları.) Sabahları kahvaltı etmek çok önemli. Öğlen de sıkı beslenip, akşamı çok hafif geçirin.~ Sonia, antrenmanlarını hep bu yukardaki özel duruşla sonlandırıyormuş. O kadar terledikten sonra biraz eğlenmeyi hak etmedik mi?

Hep tartışılan ‘Sabah sporu mu yoksa akşam sporu mu?' sorusunu soruyorum ve NTC'nin felsefesiyle örtüşen bir cevap alıyorum: Herkes kendi zamanına ve mekanına göre belirlemeli diyor özetle. Böylelikle, para konusunu sorun olmaktan çıkartan uygulama, ‘zamansızlık' bahanemizi de ortadan kaldırıyor. ‘Bu sorunun cevabı çok değişken. Mesela burada sabah koşmak çok zor çünkü hava soğuk oluyor, Türkiye'deyse güneşli. Siz, çok sıcak olmadığı zamanlarda, vaktiniz de varsa sabah koşabilirsiniz.' 

NTC HAKKINDA KISACA


- Kadın sporcuların %80'i, N+TC'ye Nike+ Running uygulamasını da ekleyerek kendilerine özel 4 haftalık program oluşturuyor.


- N+TC uygulaması, dünya ülkelerinin %94'ünde kullanılıyor.


- 2014'ün ilk çeyreğiyle 2013'ün ilk çeyreği arasında karşılaştırma yapıldığında günlük antrenman program sayısında %86'lık bir artış görülüyor.


- 2013 yılında 2012 yılına göre Nike+ Running uygulamasını kullanan kadın koşucularda %83 oranında artış görülüyor.


- NTC adıyla indirebilir, tıpkı sosyal medya hesaplarınızda olduğu gibi arkadaş listenizi kabarık tutarak onlarla sonuçlarınızı paylaşıp, birbirinize beğenilerinizi sunabilirsiniz. 

9-10 Mayıs'ta biz Suada'dayız, tüm sporsever ELLE kızlarını bekliyoruz!

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.