ACİL DURUM ÇANTANIZ HAZIR MI?

Olası bir karantina durumunda size yardımcı olacak küçük bir acil durum çantasında bulundurmanız gerekenler...

Tüm dünyadan pandemide ikinci dalga haberleri gelmeye başladı ve pek çok ülke ufak ufak karantina kısıtlamalarını geri getirmeye hazırlanıyor. Tüm insanlığın şifa bulacağı, karantinasız günler temenni ediyoruz ama bizim ülkemizde de grip salgınıyla beraber bazı yerel kısıtlamalar gündeme gelir de bu mini karantinalardan birine yakalanırsak diye yanımızda her zaman bir acil durum çantasıyla seyahat etmek akıllıca bir hareket olacak. Peki bu acil durum çantasında neler olmalı?

Belki sonbahar sakinliğinde, insanların çok kolay ulaşamadığı bir balıkçı kasabasında birkaç gün dinlenmek istediniz; belki ailenizle, sevdiklerinizle turizmin durgun sezonunda güvenli bir tatil için sakin bir bölgede, güzel bir otel buldunuz… Ama siz tatildeyken, bulunduğunuz şehre veya ilçeye karantina uygulandı… Bu senaryo çok da imkansız değil. Karantina süresince size yardımcı olacak küçük bir acil durum çantanız var mı? Ya da o çantada neler bulunmalı?

  • Vitamin ve mineral destekleriniz

Evinizden uzaktayken en önemli sorunlardan biri sağlıklı beslenmek olacaktır. Dışarıdan beslenmek çoğu zaman sağlığınız için gerekli vitaminlere ve minerallere ulaşamamanız anlamına gelebilir. Oysa pandemide bağışıklığınızı güçlü tutmak için bu besin desteklerine ihtiyacınız olacak. Dolayısıyla bir şişe multivitamin çantanızda mutlaka bulunmalı.

  • Epilasyon aleti

15 gün boyunda yabancı bir şehirde, yabancı bir bölgede mahsur kaldığınızda en çok ihtiyaç duyacağınız detaylardan biri de, epilasyon aleti olabilir. O cihaz neden evde sizi bekleyeceğine acil durumda çantanızda durmasın ki?

  • Yüz temizliği nasıl olacak?

15 gün içinde sivilceleriniz, akneleriniz azabilir, cildiniz uzun süre bakımsız kaldığında, moraliniz daha da çökebilir. Çantanızda bir yüz temizleme cihazı ve yüz bakımı için yanınızda taşınabilecek diğer pratik aletleri de bulundurmanızı tavsiye ederiz.

  •  Moral desteği için makyaj

“Pandemide karantinaya yakalandım” temalı Instagram paylaşımları yapamadan duramayacağınızı siz de biliyorsunuz. Peki ama olası kısa film yarışmalarında seyirci karşısına çıkabilecek kıvamdaki bu mini prodüksiyonlara hazırlanmak için yanınızda doğru makyaj malzemeleri var mı? Her zaman için, acil durum çantalarında makyaj seti bulundurmak faydalı olabilir çünkü pandemi dediğimiz süreç yarın biter, iki sene sonra kimse Covid-19’u bile hatırlamaz ama sosyal medyadaki zombili fotoğraflar ve videolar yüzyıllar boyunca peşimizden bizi kovalamaya devam edebilir.

  • Temiz iç çamaşırı setleri

Birkaç günlüğüne çıktığınız bir gezinin 15 günlük karantinaya dönmesi büyük bir kabus olabilir ama daha kötü senaryo temiz çamaşırın kalmaması olacaktır. Acil durum çantanızda, sıkı sıkı rulo yapılıp hacim kaplamayacak şekilde küçültülmüş bir iki set temiz çamaşır ve çorap, çıkıp alışveriş bile yapamayacağınız kadar sıkı karantina dönemleri için yaşam konforunuz adına çok faydalı bir önlem olacaktır.