ANESTEZİYLE DİŞ TEDAVİSİ

Diş hekimliğinde yaklaşık 100 yılı aşkın süredir kullanılan 'anestezi' hakkında.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 28 Ekim 2014
ANESTEZİYLE DİŞ TEDAVİSİ

Dişçiye gitme korkusunu hala aşamayanlar için hep akıllarda olan ‘Beni bayıltıp yapsalar!' isteğini bu konumuzla açıklığa kavuşturuyoruz! Diş hekimliği alanında yaklaşık 100 yılı aşkın süredir, çoğunlukla diş hekimi korkusu olan kişilere, engelli yetişkin ve çocuklara, mide bulantısı olan kişilere uygulanan anestezi yöntemi, diş çekiminden ileri cerrahi işlemlere kadar diş hekimliğinin tüm alanında başarı ile uygulanıyor. Hospitadent Dental Group Anestezi Uzmanı Dr. Tamer Yen, anestezi ile ilgili en çok merak edilen konuları açıkladı.

Yen, “Uygun şartlarda herkes genel anestezi ya da sedasyon alabilir. Ancak hastadan mevcut hastalığı varsa mutlaka bildirmesi istenir. Hastanın tanı konulmamış bir hastalığını tespit edebilmek için kan değerleri, kanama değerleri, EKG, akciğer röntgeni ve açlık kan şekeri gibi tetkiklerini istenir ve gerekirse başka bir uzman hekimin görüşlerini alır. Genel durumu kötü, kontrolsüz şeker, tansiyon, kalp hastalığı olan, gebeliğinin ilk dönemlerinde olan hastalar ancak sağlık durumlarının daha uygun olduğu şartlarda anestezi alabilirler” diyor.

Dr. Tamer Yen anestezi ve sedasyonun farkını şu şekilde açıklıyor:


“Genel anestezide; operasyon odasında kolunuzdan açılacak damaryolundan verilen anestezi ve kas gevşetici ilaçları ile tamamen derin uyumanız sağlanacak, bu esnada solunumunuz ise burun yada ağızdan takılan solunum tüpünden, oksijen/anestezi gazı karışımını vererek uyumanızı sürdüren anestezi cihazı ile desteklenecektir. İşlem biterken tüm ilaçlar ve uyutucu gazlar kesilerek uyanmanız sağlanacaktır. Tüm diş operasyonları bu yöntemle yapılabilmektedir . Sedasyonda ise kolunuza takılacak damaryolundan aralıklı olarak verilen rahatlatıcı bir ilaç ile hafif uyumanız ve konforunuz sağlanacak, ilaçların kesilmesi ile tamamen uyanmış olacaksınız. Yetişkin hastalarda tüm işlemler, çocuk hastalarda kısa işlemler sedasyon ile yapılabilmektedir. Bu yöntemin genel anesteziden farkı daha hafif olması, işlem sonrası derlenmenin hızlı olması ve daha az riski olmasıdır.”

‘Yan Etkileri var mıdır?' sorusunaysa;


“ Narkozun hiç bir yan etkisi yoktur! Yani anestezi sonlandığında narkoz etkileri tamamen geriye döner ve kalkar. Yıllar sonra beyin hasarı yapmaz, felç bırakmaz, bağımlılık yapmaz. Gerektiği takdirde bir kişi aynı gün içerisinde defalarca narkoz alabilir. Ailesel narkoz ilaçlarına karşı duyarlılık olanlarda (muayene sırasında sorulur) farklı bir ilaç ya da yöntem seçilir. Burada önemli olan husus anestezinin tam teşekküllü bir ameliyathanede, anestezi uzmanı ve teknisyeni gözeteminde yapılmasıdır” şeklinde cevap veriyor.


~
Anestezi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilecek konular:


• İşlem öncesinde yetişkin hastalarda 8, çocuk hastalarda 6 saat açlık ve susuzluk gereklidir. 


• İşlem bittikten 10 dk kadar sonra hasta uyanmaya başlar fakat tam kendine gelme ve anestezinin etkilerinden tamamen kurtulması 1-3 saat kadar sürebilir.


• Hastalarda işlem sonrası bulantı, kusma, baş dönmesi olabilmektedir. Takip süresince bu etkilerin ortadan kalkması beklenir. Hastalar derlenme odasında 1-3 saat takip edildikten sonra kolundaki damaryolu da çıkartılarak taburcu edilir.


• Çocuk hastalarda işlem sonrası derlenme daha hızlı ve kısadır.


• Hastaların genel anestezi sonrasında, bağırsak hareketleri de normale dönene kadar, 2-3 saat yiyip içmemesi gerekir. Fakat küçük çocukların kan şekeri kolay düşebildiğinden işlem sonrası 10-15 dakikada bir, bir iki yudum, tortusuz tatlı bir meyve suyu içirilebilir. Bulantı devam ederse, kan şekeri düşmesin diye, lolipop şeker yalatılabilir.


Eve giderken küçük çocukların kucakta ve başı desteklenerek taşınması daha emniyetli olacaktır.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.