BEYNİNİZİ ŞAŞIRTIN

Egzersiz, uyku, rutinden çıkmak gibi etkenler, beynin değişikliklere uğrama yeteneğini geliştirmek için çok önemli!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 03 Mart 2023
BEYNİNİZİ ŞAŞIRTIN

Beyin plastisitesi veya nöral plastisite olarak da bilinen nöroplastisite, beynin yapısal veya fizyolojik değişikliklere uğrama yeteneğidir. Egzersiz, uyku, rutinden çıkmak gibi etkenler ise nöroplastisiteyi arttırmak için oldukça önemli!
EGZERSİZİ AKSATMAMALI
Konuyla ilgili bilgi aldığımız Prof. Dr. P. Akın Sabancı “Yapılan çalışmalar meditasyon ve fiziksel egzersizin nöroplastisiteyi arttırdığını göstermiştir. Ayrıca beslenme, uyku, rutinden çıkmak gibi etkenler de nöroplastisiteyi arttırmak için oldukça önemli. Uzun ve kısa süreli meditasyon sonrası, beynin korteksi dediğimiz en dış kabuğunun hem kalınlığının hem de sinir hücresi yoğunluğunun arttığı gösterilmiştir. Nöroplastisite; beyin ve sinir dokularının birbirileri arasında yeni bağlantılar oluşturma ve oluşan bağlantıları pekiştirme yeteneğidir. Benliğimizi oluşturan bellek ve öğrenme işlevlerinin devamından, gelişen yeni şartlar ve hastalıklara (inme, kafa travması) uyum ve iyileşme sürecinde rol oynar” diyor.


RUTİNDEN ÇIKARAK EVE FARKLI YOLLARDAN GİDEBİLİRSİNİZ
“Beynimizi ve hafızamızı şaşırtmak nöroplastisiteyi arttırıyor. Örneğin, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar insanların çoğu ne yazık ki zaman yoksunu. Bu sebeple her gün arabayla evden işe ve işten eve giderken kullandığımız trafik yoğunluğuna göre rota belirleyen navigasyon sistemlerini kullanmak aslında beynimizin nöroplastisitesini azaltıyor. Navigasyonu kullanarak; hafızamızı zorlayarak yapacağımız bir işi bir cihaza bırakmış oluyoruz ki bu da beynimizi tembelleştiriyor.”


UYKU ÖNEMLİ
“Aynı zamanda erişkin yaş grubunda günde en az 6 saat uyumak beyin sağlığı açısından önemli. 15 dakikalık kısa süreli öğleden sonra uykuları da nöronların dendritik bağlantılarını artırıyor. Uyku süresi kadar uykunun kalitesi ya da uykunun derinliği de önemli. Örneğin uyku apne sendromu olan ve düşük uyku kalitesi olan kişilerde nöroplastisite düşüyor.”


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.