BİRAZ REİKİ ALIR MISINIZ?

Yeni bir buluş değil ancak son dönemde bedenimize, ruh halimize iyi gelme ihtimali olan birçok yöntem tekrar gündemde. Reiki bunlardan sadece biri...

Galiba bir buçuk yıl önce, yani pandemi dönemi öncesi düştü reiki ile ilgili mesaj mail kutusuna. “Zaten ne olduğunu biliyorum” (genel kültür olarak yani) diyerek pek ilgi göstermedim. Sonra malum virüs sebebiyle hepimiz durduk, evde daha çok vakit geçirince daha fazla düşünme zamanımız oldu. Stres ve anksiyete seviyeleri yükseldi. Bildiğiniz şeyler... Bizlere iyi gelecek her şeyi daha merak eder araştırır olduk. Ve ben de reiki mail’ını hatırladım. Ve bu yaz sonu bilinçaltı uzmanı Lily Lale Yılmaz ile konuşma, reiki’yi sorma ve hatta bir seans deneyimleme fırsatım oldu. Merak edenler, sohbetimize davetli. 

Reiki ile nasıl tanıştınız ve eğitimini nerede aldınız?

Soruyu cevaplamaya sondan başlayabilir miyim? New York’ta yaşarken sık sık reiki’nin adını duyuyordum. Bahsettiğim, 18 sene kadar öncesi. Fizik eğitimi almış biri olarak pek itibar etmiyordum doğrusu... Yıllar geçip farkındalık düzeyim artınca önce hipnoz öğrendim. Mutlu mesut yaşarken hipnoz öğretmenim Carol Denicker bana bir gün “Lily, reiki toplantımıza gel. Sen seversin” dedi. Toplantı günü yaklaştıkça bunun benim için vakit kaybı olacağını düşünmeye başladım. O gün, hiç ağrımayan başım da ağrıyordu. Neyse gittim, toplantı, sakin geçiyordu. Sonra katılımcıların birbirlerine reiki verme kısmı başladı. Ben misafirdim. Bana öncelik verdiler. Tam hatırlamıyorum dört belki beş kişi bana 5 dakika reiki verdiler. Bitince gözlerimi açtım, ne baş ağrısı kalmıştı ne de stres! Ve o an “İlk reiki dersi ne zaman?” diye sordum. O gün bu gündür, on yıldır reiki hayatımın önemli bir kısmında yer alıyor.

Fizik eğitimi almış olmanızın bir faydası oluyor mu?

İlk başlarda ben de bize öğretildiği üzere, her şeyi bilimsel kalıplara yerleştirme süreci yaşadım. Aslında bir fizikçi böylesi metafizik konularla ilgilenemez gibi tabular da var. Bu süreç benim reiki’yi tanıma süremi uzattı. O yüzden, insanları çok iyi anlıyorum. İlk duyduklarında neler düşündüklerini biliyorum. Albert Einstein’ın “Her şey enerjidir” cümlesini hatırlayın... Reiki de enerji ve ben enerjinin akışkanlığından dönüşümüne kadar birçok konuyu bildiğim için fizik eğitimim sayesinde bunu da çok hızlı kavradım. Fizik okumamın da tesadüf olmadığını bugün çok iyi biliyorum.

 Kişi size gelip reiki istedi, peki süreç nasıl işliyor?

Amerika’da reiki çok yaygındır. Birçok hemşire ve doktor reiki’den yararlanır. Buna Mehmet Öz de dahil. Orada insanlar düzenli olarak reiki alırlar. Ağır hastalıklarla mücadele edenler rutin bir şekilde reiki alır. Bizde ise son çare olarak başvurulur. O yüzden, reiki talebinde bulunan kişiyle hangi konu hakkında çalışacağımız baştan bellidir. Yine de önce özel bir konu ve bölge olup olmadığı sorulur. Temel bilgilerin olduğu bir form doldurulur. Bu forma reiki veren de düşüncelerini ve seansın özetini yazar sonraki durumları karşılaştırılır. Ortamın ve kişinin rahat olması önemlidir.

Bir şey hissedip hissetmemenin bir önemi var mı? Seansın işe yarayıp yaramadığını nasıl anlarız?

Bazı insanlar enerjiye çok açıktır. Bazıları ise çok ilgili değildir. Bunlar bir şey hissetmeyebilir ya da hissettiği şeyin reiki’den olduğunu bilmeyebilirler. Parmak izimiz kadar enerjiyi hissetme çeşitliliği söz konusudur. Bu yüzden bu konuda yanlış yoktur. Seansın başarısının göstergesi değildir. Mesela ağrınız hafiflediyse hatta tamamen geçtiyse seans başarılı olmuştur. Ya da kendinizde bir değişim, hafifleme, neşe, her işinizin rast gitmesi gibi hayatınızda bir değişim olduysa, seansınız başarılı olmuş demektir.

Etkisi ne kadar sürüyor?

Çalıştığımız konuya göre değişiyor. Kendimden örnek vermek istiyorum. Sol el bileğim bana göre sebepsiz yere çok şiddetli ağrımaya başladı. O zamanlar reiki’de yeniydim. Kendime yedi seans yaptıktan sonra geçti. Tam 10 yıl oldu, ağrı bir daha tekrarlamadı. Reiki’nin şifa verdiği konu ömür boyu temizlenir. En önemli etkilerinden biri de çakraları açmak ve dengelemektir. Çakralar çok hassastır. Üzücü bir haber aldığınızda ya da öfkelendiğinizde hemen kapanırlar.

Hiçbir şikayetimizin olmadığı durumlarda da önerilir mi?

Hiçbir şikayetimiz, sağlık sorunumuz olmayabilir. Olmasın da zaten. Denge halimiz bu. Reiki yaşam enerjisidir. Yaşama dair ne varsa kullanabilirsiniz.


TREND BİR ALTERNATİF TIP YÖNTEMİNDEN FAZLASI

Bundan binlerce yıl önceye dayanan ve geçmişte insanların hayatlarında önemli bir güce sahip olmuş enerji terapisi veya enerji şifa tedavisi metotlarının, son yıllarda yeniden gündeme gelmesi tesadüf mü? Bize iyi gelecek her şeyin peşindeyiz, en azından merak ediyoruz desek abartı olmaz. Elinde sitrin taşı olmadan sahneye çıkmadığını söyleyen şarkıcı Adele, sık sık kristal taş alışverişi yaptığı bilinen model Cara Delevingne ve Bali’de tatildeyken enerji şifacısını ziyaret eden Kim Kardashian West... Peki reiki nedir? Japonca’daki “rei” (ruh) ve “ki” (hayat enerjisi) kelimelerinden oluşur ve “gizemli işaret, ruhun enerjisi” anlamlarına gelir. Ellerle şifa verme yöntemidir. Reiki uygulamacıları insanın enerji ve fizik olmak üzere iki boyuttan oluştuğuna inanır, kişinin enerji boyutunu iyileştiren ve güçlendiren bu uygulama vücut-ruh dengesini sağlar ve yaşam enerjisini artırır. Reiki’yi deneyimleyenler, uygulamanın vücutlarındaki pozitif etkileri kadar, hayata bakış açılarında yarattığı gelişimden de bahsetmektedir. 2005 yılında İngiltere’de bulunan Middlesex Hastanesi bir reiki uygulayıcısını kadrosuna almıştır. Dünyada birçok hastanede destek amaçlı reiki uygulanıyor. Birçok profesyonel sporcunun sakatlık durumunda daha hızlı iyileşmesini sağlamak için reiki’den de destek alınıyor. Reiki’ye başvuran ünlü listesi ise uzun: Christina Aguilera, Cameron Diaz, Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Ellen DeGeneres, Jamie-Lynn Sigler... Amerikalı şarkıcı Erykah Badu ise üçüncü seviye reiki ustası. Dr. Mehmet Öz’un eşi Öz de reiki uygulamacısı.

Yazı: Suzan Yurdacan 

ELLE Türkiye Mayıs 2021 sayısından alınmıştır. 


Etİketler