CORONA VİRÜS EFSANELERİ MERCEK ALTINDA!

Böyle dönemlerde, kulaktan dolma bilgiler yerine, bilimsel mercilerin ve resmi kuruluşların paylaştığı bilgilerle hareket etmek, akıl sağlığınızı korumanızı sağlayacak en önemli şeydir...

Çoğu ülke sınırlarını kapattı ve Tom Hanks gibi birçok ünlü karantinaya girerken, çoğu insan da hastalığı yayma kaygısından dolayı evlerinden çalışmaya başladılar. Ancak, bütün bunlar sağlığınızın, refahınızın ve ruh sağlığınızın sizin kontrolünüzün dışında olduğu anlamına gelmez. Böyle dönemlerde, kulaktan dolma bilgiler yerine, bilimsel mercilerin ve resmi kuruluşların paylaştığı bilgilerle hareket etmek, akıl sağlığınızı korumanızı sağlayacak en önemli şeydir.

 Umarım burada paylaşacağımız bilgiler de bunu yapmanıza yardımcı olur.

Corona virüs Efsanesi #1: Maskeye İhtiyacınız Var

Covid-19'un patlak vermesiyle yaygınlaşan beyaz yüz maskesi, dünyanın dört bir yanında hastalığın bir sembolü haline geldi. Bununla birlikte, yüz maskeleri, kendinizi bu virüsten korumak için yeterli bir seçenek değil. Virüs, gözlerinizden geçebilir ve maskelere nüfuz edebilen aerosoller adı verilen küçük parçacıklar yoluyla taşınır. Ancak, sağlık çalışanları ve hastalarla ilgilenen sosyal bakıcılar için yüz maskeleri, her iki tarafı da güvende tutmanın önemli bir parçasıdır. Bir şehir etrafında dolaşan insanlar, bir tane giymekten çok az fayda göreceklerdir fakat şehirde gezinirken bir maske takmanın size pek de bir faydası olmayacaktır.

Coronavirüs Efsanesi #2: Covid-19 Kapmak Kesin Ölüm Demektir

...kesinlikle doğru değil. Medya başlıkları artan ölüm oranına odaklansa da aslında, salgının patlak verdiği Wuhan'da enfekteler git gide azalıyor ve yaklaşık 70.000 kişi virüsten iyileşmiş durumda. Aslında, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre, enfekte olanların %81'inde hafif corona virüs vakaları var ve enfekte olanların sadece %2.3'ü şu ana kadar öldü.

Bu, panik yapmaya veya konserve ve tuvalet kağıdı stoklamaya gerek olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, ellerinizi daha düzenli olarak yıkamak gibi daha sağlıklı alışkanlıklar edinmek herkes için daha faydalı olacaktır.

Coronavirüs Efsanesi #3: Covid-19'un Bulaşabilmesi için 10 dakika Boyunca Birinin Yanında Olmanız Gerekir

Bu en yaygın endişelerden biri. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 'bulaşma' mesafesi, 10 dakika değil, öksüren veya hapşıran bir bireyden 1-3 metredir. Bununla birlikte, daha kısa mesafeli etkileşimler de virüsün bulaşmasına neden olabilir. Virüs bulaşmasının daha az yaygın bir nedeni olmasına rağmen, kirlenmiş yüzlerden de enfekte olmanız mümkün. Bu nedenle ellerimizle yüzümüze dokunmaktan olabildiğince kaçınmalıyız.

Korona virüs Efsanesi #4: Evcil Hayvanlar Hastalığı Taşıyabilir

Dünya Sağlık Örgütü'nün açıklamasına göre, köpeklerin ve kedilerin Koronavirüsü insanlara taşıyamıyor. 

Corona virüs Efsanesi #5: COVID-19 Bir Çeşit Grip

 Başlangıç aşamasında, Koronavirüs ve mevsimsel grip belirtilerinin birkaçı ortak olsa da bu, aynı şekilde tedavi edilebilen ve küçümsenecek bir hastalık olduğu anlamına gelmez. Bunun nedeni, koronavirüsün 'profili', grip ile karşılaştırıldığında, çok daha yüksek bir ölüm oranına sahip olmasıdır.

Peki, sağlıklı kalmak ve Koronavirüsden olabildiğince korunmak için ne yapabilirim?

Egzersiz Alışkanlıklarınızı Yeniden Gözden Geçirin

Koronavirüs spor salonuna gitmemek için harika bir bahane olabilir. Bu haftanın başlarında, Men's Health dergisi, spor salonlarının ve genel egzersiz alanlarının mikropların ve potansiyel olarak corona virüsün yayılması için ideal bir ortam olduğunu açıklayan bir makale yayınladı. Dr. Ravi Tomar, "virüsler insan vücudunun dışındaki bir yüzeyde birkaç saat yaşayabileceğinden, spor salonu ekipmanı bir hastalık kapmak için birinci sınıf bir risktir" dedi.

"Covid-19'un veya benzer bir virüsün spor salonunda yayılmasını önlemenin en etkili yolu, spor salonlarına gitmekten kaçınmak ve kendini iyi hissetmeyen insanların kendilerinde corona virüs olmadığından emin olana kadar evde kalmaları.

Eğer biraz halsiz hissediyorsanız ve bahar alerjisi mi yoksa daha ağır bir şey mi olduğunu çözemiyorsanız, spor salonuna gitmeden önce Dünya Sağlık Örgütü'nün sitesinde yayınladığı belirtilere sahip misiniz diye bakın."

Ellerinizi Yıkayın (Düzgün Bir Şekilde!)

 Bunu zaten herkesin yapması gerekiyor... Eğer kalabalık bir ofis ortamındaysanız veya ulaşımınızı toplu taşıma ile sağlıyorsanız ellerinizde birçok mikrop bulunuyordur.

Elleri nasıl yıkamak gerekir:

  • Ellerinizi sık sık, en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Ellerinizin üstünü, parmaklarınızın arasını ve tırnaklarınızın içini temizlediğinizden emin olun
  • Eve ya da işe geldiyseniz, çöplere dokunduysanız, yaraları sarmadan önce, yemekten önce ve tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi daima yıkayın.
  • Sabun ve su mevcut değilse el dezenfektanı jeli kullanın.
  • Öksürürken veya hapş��rırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendil veya kolunuzla örtün. Asla ve asla elinize hapşırıp öksürmeyin!
  • Kullanılmış peçeteleri hemen çöp kutusuna atın ve daha sonra ellerinizi yıkayın.
  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.

El Dezenfaktan Jeli Kullanın

Ellerinizi mümkün olduğunca sık yıkayın. Aynı zamanda, en az %60 alkol içeren bir alkol bazlı el dezenfektanı kullandığınızdan emin olun.

Kirli Ellerle Yüzünüze Dokunmayın

 Virüsler vücudunuza göz, burun, ağız ve diğer deliklerden girebilir. Kirlenmiş ellerle yüzünüze dokunmak enfeksiyona neden olabilir, bu nedenle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmadan önce ellerinizi yıkayın.

İyi Bir Uyku

Temel bir hayatta kalma mekanizması olarak uyku, vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olur ve stresi azaltır. Hasta hissediyorsanız, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar uyumasına izin vermelisiniz.

Panik Yapmayın

 Kendinizi izole ettiğiniz ve yukarıda sıraladığımız maddeleri yerine getirdiğiniz takdirde panik yapmanızı gerektirecek bir neden kalmıyor.