DEFORME AYAKLARA ÇÖZÜM

İbrahim Turan'ın geliştirdiği yöntem ayak deformasyonlarını hızla tedavi ediyor.Ayak cerrahisi alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla ismi tıp dünyasında parlayan bir profesör İbrahim Turan. Dünyanın en önemli ortopedi çalışmalarının yapıldığı Monako'da, Prens Albert ve bakanlar kurulu tarafından çıkan özel izinle ülkedeki tek Türk doktor olarak görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Monako uydusu üzerinden canlı yayınla Afrika'ya eğitim desteği vermeye hazırlanıyor.

A'dan Z'ye fiziksel güzelliğine özen gösteren kadınların en büyük rahatsızlıklarından biri ayaklarında oluşan kemik çıkıntısıdır. Estetik kaygıların yanı sıra zamanla ağrı eşiğini zorlayan bu deformasyonun başlıca nedenleri nedir?
Halluks Valgus, ayaklarda görülen en yaygın deformitedir. Bu durumda, ayak baş parmağı içe dönük olur ve eklemde bir çıkıntı oluşur. Bana gelen hastaların yüzde 80'i kadın, yaş ortalamalarıysa 40. Genetik yapının yanı sıra yanlış ayakkabı seçimlerinin, dansın ve sporun da tetiklediği Halluks Valgus; yavaş yavaş ilerleyerek zamanla artar. Şeker ve gut hastalarının ayaklarında da benzer deformite görülür. Ayakkabının koruma, yükü azaltma ve hoş bir estetik kazandırma gibi üç fonksiyonu vardır. Özellikle topuklu ve sivri burunlu ayakkabıların kullanılması bu deformitenin başlıca tetikleyicisidir. Doğru ayakkabı seçimi yapıldıktan sonra, özellikle günde iki kere ayakkabı değiştirilmesini tavsiye ederim. İşe giderken ve işteyken giydiğiniz ayakkabılar farklı olmalıdır.

“Turan Metodu” nasıl ortaya çıktı? Bu metodu farklı kılan nedir?
Hacettepe Tıp Fakültesi'ni bitirince ihtisas için Stokholm'e gittim ve Nobel Tıp ödülünü veren Karolinska Enstitüsü'nde çalışmalarımı sürdürdüm. Bu çalışmalarım sırasında şu anda dünyanın her yerinde kullanılan yürüyüş analiz aletlerinin (EMET) geliştirilmesine katkıda bulundum ve konuyla ilgili yayınlarımı hazırladım. 70'li yılların sonunda ayak cerrahisine yoğunlaşıp tıp literatürüne “Turan Metodu” olarak geçen Halluks Valgus ameliyatını geliştirdim. Bu ameliyat, ilk olarak 1983 yılında Amerika'da yayınlandı. Bu metodun en önemli özelliği, hastanın ameliyattan sonra yürüyerek hastaneden çıkabilmesidir. Ayağı alçıya almıyoruz, koltuk değneği kullandırmıyoruz. Bu sayede hastalar işlerine kısa sürede dönebiliyorlar. Ayak kemiğini vidayla stabilize ettiğimiz için dayanılmaz ağrılar da çekilmiyor. Tezlerini metodum üzerine yazan genç doktorlar var, bu beni çok mutlu ediyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.