DİŞ AĞRISINA 10 ÖNERİ

Diş Hekiminizi görene kadar, diş ağrınızı çözeceğiniz bitkisel önlemler!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 02 Temmuz 2014
DİŞ AĞRISINA 10 ÖNERİ
Hepimizin kabul edeceği gibi, diş ağrısının kesin çözümü başladığı anda diş hekimine görünmek. Fakat doktorunuza gidene kadar alacağınız kısa süreli önlemler de mevcut. Hem de en doğalından!
1- İlk olarak diş fırçalamayı deneyin. Fırçalama çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına yardımcı olur.


2- Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler, şişlikleri azaltır.


3- Ağrıyan diş ısırdığında daha fazla ağrıya neden olursa bu iltahaplanmanın göstergesidir ve antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Tabii doktorsuz antibiyotik önermiyoruz! 


4- Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.


5- Ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir.


6- Sarımsak çürük diş üzerinde bekletilerek ağrıya neden olan bakterileri yok eder.


7- Çörek otunun uyuşturma özelliği yoktur ancak düzenli kullanıldığında ağrıya neden olan etkenlerin ortadan kalkmasını sağlar. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.


8- Buğday çimi suyu; diş etleri ve dişlerdeki enfeksiyonlardan koruyan doğal bir antibiyotiktir. Ağızda bakterilerin artmasını engeller ve diş ağrısını azaltır.


9- Zerdeçal; antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde ağrı giderme gücüne sahiptir. Su ile karıştırılıp hamur haline getirilir ve ağrıyan dişin üzerine uygulanır.


10- Karabiber; güçlü antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri olan doğal bir antibiyotiktir. 

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.