'DİŞLERİ BEYAZLATAYIM' DERKEN...

Daha beyaz dişler uğruna, diş sağlığınızı olumsuz etkiliyor olabilirsiniz!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 20 Şubat 2015
'DİŞLERİ BEYAZLATAYIM' DERKEN...
Güzel bir gülüş, hayatı kolaylaştırır! Bunu araştırmalar da teyit ediyor: Gülümseyen insanların diğerlerine oranla terfi alma oranı %33 daha fazla. Dahası, Orbit çikletlerinin yaptığı bir araştırmaya göre erkeklerin %63'ü gülümseyen makyajsız bir kadını mükemmel makyajlı bir kadına göre daha çekici buluyor. İyi bir gülümsemenin anahtarı ise sağlıklı dişlerden geçiyor şüphesiz! Öte yandan kimi zaman genetik, kimi zaman da dış etkenler (sigara, çay, kahve tüketimi) dişlerin doğal renklerinin bozulmasına yol açabiliyor. Bu da 'diş beyazlatma'nın popüler bir hal almasına yol açıyor. Ancak diş beyazlatmanın bazı riskleri olduğunu unutmamak lazım... 

Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Recep Eşkar, özellikle son zamanlarda çok tercih edilen “beyazlatma” üzerine önemli bilgiler paylaştı.


- Daha ekonomik olduğu için tercih edilen bazı diş beyazlatıcı ürünler ya da ev ortamında kullanılan beyazlatıcı jeller diş çekilmelerine, kalıcı diş hassasiyetlerine ve dişlerin dış yüzeylerinin bozulmasına yol açabiliyor. Mine çatlaklarına sebep olabiliyor. Bunun nedeni beyazlatma işleminde “hidrojen peroksit” kullanılması. Bu maddenin içeriği ve dozu ayarlanmadığında kalıcı hasarlara neden olabiliyor.


- Her yaştan hastaya uygulanabilir bir yöntem olan beyazlatma yani “Bleaching” işlemini aşınma- kırık- çatlak ve çürük dişlerde mutlaka uygun bir tedavi sonrası yapmak gerekiyor. 


- Beyazlatma işlemi sonrası, dişlerin tekrar eski haline dönmemesi için 1 hafta boyunca sigara, çay ve renkli içeceklerin tüketilmemesi gerekiyor. Bu şekilde dikkat edilirse beyazlatma işlemi 2-3 yıl gibi uzun bir süre kalıcı oluyor.

BEYAZ DİŞLERİN İPUÇLARI
• Yemeklerden sonra bir miktar peynir yiyin. Böylece diş minarelleri güçlenir. Peynirden hoşlanmayanlar için bir miktar süt ve yoğurt da tercih edilebilir.


• Elma, havuç, ayva gibi sert meyveleri doğramadan, kabuğuyla yiyin. Bu sert meyveler doğal diş fırçası gibidir. Dişe hiçbir zarar vermeden beyazlamasına yardımcı olur.


• Kullanmanız gerekenler kadar kullanmamanız gerekenler de önemli. Limon ve sirkenin dişleri beyazlatmada kullanılması son derece yanlış. Asitli olduklarından ikisi de dişlere büyük zarar verebilir.


• Halk arasında yaygın olarak bilinen bir diş temizleyicisi: Karbonat. Uzun vadede ideal diş beyazlatıcısı olmasa da kısa vadeli olarak tercih edilebilecek bir beyazlatıcıdır.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.