FIOLAS’TAN ORGANİK KOZMETİK REHBERİ

İnsan doğasına uygun, doğaya dost tarım ürünleri ve kişisel bakım ürünleri sunan Fiolas, sertifikalı organik kozmetik ürünlerine dikkat çekiyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 18 Nisan 2023
FIOLAS’TAN ORGANİK KOZMETİK REHBERİ

Son dönemde gıdaların doğal içeriğine yapılan müdahaleler, tarımda kullanılan ilaçlar nedeniyle toplumuzun büyük çoğunluğu, organik gıda ve organik bakım ürünlerine yöneldi. Ancak bilinmeyen nokta şudur ki üzerinde “organik” yazan her ürün gerçek anlamda organik olmayabilir. Günümüzde birçok üründe “organik” ibaresi bulunabilir; ancak ürün üzerinde "sertifikasyon logosu" yoksa bu, o ürünün Organik Standartları’na uygun olmadığını gösterir. Bitki ve meyve özlerinin yanı sıra kimyasal içerikli maddelerin uygunsuz kullanıldığı anlamına gelir.

Fiolas, insanların ruhsal ve bedensel yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor. Bu amacını, insan doğasına uygun, doğaya dost tarım ürünleri ve kişisel bakım ürünleri sağlayarak gerçekleştiriyor. Sizin, çocuklarınızın ve çevrenizdeki herkesin geleceğine katkıda bulunmak için, sertifikalı organik tarım ürünlerinden elde edilen kişisel bakım ürünlerini sizlere sunuyor, organik ve sürdürülebilir tarımı destekliyor.
Sertifikalı organik kozmetik nedir?

Sertifikalı organik tarım ürünlerinden elde edilen, insanın organik yapısıyla uyumlu kişisel bakım ürünleridir. Organik tarım çıktıları ile aktif içerik oluşturan üretim şeklidir.

Neden sertifikalı organik?
Sertifikalı organik kozmetik ürünleri, kimyasal ve çevre kirliliği yaratan (tarım ilaçları, suni gübreler, hormonlar, antibiyotikler, genetiğiyle oynanmış organizmalar vb.) maddeler barındırmayan ürünlerdir. Geleneksel kozmetikte içerikler, tasarruf nedeniyle petrol yağından hazırlanmış yapay moleküllerdir. Bitkilerin aktif içeriklerinin ekimi, hasatı ve özütlenmesi çok masraflı olduğundan endüstriyel işlemlerde moleküllerin basit bir kopyası elde edilmektedir. Fakat bu kopyalar, faydalı olmadığı gibi zararları tartışılır hale gelmiştir; ucuz bir şekilde üretilebilmek için fazla komplike olan doğanın yarattıklarına benzememektedirler. Halbuki bu bileşenlerin esaslı rolleri vardır; sağlıklı ve ahenkli bir özümsemeyi garanti ederler. Aynı durum üretim esnasında oluşan atık su ve çöplerin çevre üzerindeki sonuçları için de geçerlidir. Sertifikalı organik ürünler insanoğlu ve çevreye saygının garantisidir, çünkü doğal maddeler tabiatın dengeli ve eşsiz harmanında bulunur.

Bir kozmetik ürününün organik olduğunu nasıl anlarım?
Bazı ürünlerde “organik” ibaresi bulunabilir; ancak sertifikasyon logosu yoksa bu, o ürünün organik standartlarına uygun olmadığını gösterir. Dünyada organik ürün standartları kabul görmüş ETKO - COSMOS ORGANIC, USDA ORGANIC, ECOCERT, COSMEBIO, IMO, ICEA gibi firmalarının ürünlere vermiş oldukları sertifikalar ürünlerin üzerinde bilgi olarak yer alırlar. Sertifikalı ürünlerin üzerlerinde sertifikasyon kurumunun logosu ve/veya sertifika numarası yer alır. Sertifikasyon yok ise ürünün organik olduğundan bahsetmek tamamı ile belirsiz bir durumdur.

Neden sertifikasyon?
Temel amaç, izlenebilirlik ve güvenliktir. Sertifikasyon, tüm sürecin tam anlamı ile disiplin ve kontrol altında gerçekleştiğinin belgelendirilmesi demektir. Organik üretimi onayını vermek ya da vermemekle görevli ETKO, ECOCERT, COSMEBIO, IMO, ICEA gibi akredite olmuş kuruluşlar tarafından tüm süreç tam anlamıyla kontrol edilir.

Sertifikalı organik ürünlerin içeriği nedir?
Doğa, bize çok geniş bir içerik tablosu sunar. Bu doğal çeşitlilik, çevreyi ve sizin vücut dengenizi önemseyen bol miktarda etkili ürünün biçimlenmesine izin verir. İçerik olarak kullanılabilecek tüm hammaddeler, yine sertifikasyon kurumu tarafından onaylıdır. İnsan sağlığına zarar verebilecek hammaddeler belirlenmiş ve kullanımı yasaklanmıştır.

Sertifikalı organik kozmetikte hayvansal katkılar var mıdır?
Organik kozmetikte hayvan özleri kullanmak veya hayvanlar üzerinde yapılan testler yasaktır. Sadece hayvanın üretiminden gelen içerikler (hayvanın sağlığına zarar vermeyen, örneğin bal, süt vb.) yasaldır.

Nano Teknoloji
Nano partiküllerin kullanımı ve nano teknoloji ile üretim organik kozmetikte yasaklanmıştır. DNA büyüklüğüne yakın elementler (nano partiküller) hücre tarafından algılanmadığı için vücutta doğal bir süreç yaşanamaz.

Sertifikalı organik ürünler tüketildiğinde sağlanan fayda ne olur?
Organik tarım, biyolojik çeşitliliğe ve doğal dengelere saygı gösteren, sürdürülebilir ve olması gereken üretim türüdür. Organik sertifikalı ürünleri tüketerek, aktif olarak tarımsal uygulamaları, suyun, toprağın, havanın kalitesinin geri kazanılmasını ve petrokimyasal üretimin azaltılmasını desteklemiş olursunuz.

Organik kişisel bakım ürünü alarak, organik tarımı desteklemiş olursunuz. Desteklenen organik tarımın diğer çıktıları ile aynı zamanda organik süreci tetiklersiniz. Örneğin; zeytin yaprağı ekstresi için yapılan organik tarım çıktıları olan organik zeytin ve zeytinyağı da aynı zamanda elde edilmiş olur. Organik gıda, organik tekstil gibi birçok zincirin yeniden kurulmasını sağlarsınız. Organik ürün tüketmek global bir dönüşüm için, gelecek için, geleceğimiz olan çocuklarımız için sağlıklı bir yatırımdır. Organik süreçler bize gelişen bilim ve teknolojiyi ancak tabiat ana ile uyumlu ise kullanmamız gerektiğini hatırlatır.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.