FOLİK ASİT HAKKINDA HER ŞEY

Vücut için en önemli vitaminlerden biri olan folik asit hakkında merak edilenler...

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 04 Ocak 2023
FOLİK ASİT HAKKINDA HER ŞEY

Vücudun, düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışması için birçok vitamin ve mineral tüketilmesi gerekir. Vücudun alması gereken en önemli vitaminlerden biri olan folik asidin, içeriğinde B9 vitaminini bulundurduğu için özellikle hamilelik dönemlerinde tüketilmesi oldukça önemlidir.Folik asiti, yeşil yaprakları besinlerin dışında takviye ürünü olarak da kullanmak mümkündür. İçinde yer alan mineraller ve vitaminlerden dolayı metabolizmayı destekleme özelliği vardır. Kan hücre yapımı ve kan hücresinin çoğalması gibi durumlar için takviye amaçlı kullanılan kapsüllerden biridir. Baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler gibi birçok fazla besinin içinde yer alan folik asit bazı durumlarda yeterli gelmeyebilir.


Folik Asit Hakkında Merak Edilen Her Şey ve Kullanım Önerileri

Vücutta bulunan kan hücrelerinin eksikliği ve yetersiz kaldığı durumlarda takviye olarak kullanılması gerekir.

İnsan vücudunu ihtiyaç duyduğu oksijen seviyesine ulaştırarak daha sağlıklı bir birey olmanızı sağlar.

Bağışıklığı güçlendirme özelliği ile metabolizmayı korur.

✦ Bakliyat, turunçgiller ve yeşil yapraklı bitkilerin içinde yer alan folik asit olması gereken pişirme derecesinin üstünde pişirildiğinde etkisini kaybeder. Ve vücut içinde folik asit dengesinin azalmasını sağlar.

✦ Günlük olarak yeterli miktarda kullanıldığı zaman depresyon riskini azaltma özelliği bulunur.

✦ Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hasta olma riskinizi minimum seviyeye indirir ve hastalık oluşma riskine karşı savunma oluşturur.

Vücut yorgunluğu ve bitkinliği gibi durumları ortadan kaldırarak daha canlı ve aktif olmanızı sağlar.

Kan hücrelerinin eksikliğini tamamlama özelliği bulunduğu için kansızlık ve kışın üşüme gibi problemlerin ortadan kalkmasında yardımcı olur.

✦ Vücudun içinde yer alan oksijen miktarını arttırarak kalp sağlığınızı maksimum seviyede korur.

✦ Vücutta bulunan folat seviyesi hamilelik gibi durumlarda azalma gözlemlendiği için hamilelik süresince kullanılması gerekir.

Hamile kalmadan önce folik asit takviyesi, daha sağlıklı bir hamilelik süresi yaşamanızı sağlar.

✦ Vücuttaki folat seviyesinin azalma durumunda baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtilerin artmasından dolayı her gün düzenli olarak takviye alınması oldukça önemlidir.

✦ 

Vücudun her bölgesi için faydası bulunan folik asidi, doktorunuza danışarak günlük yeterli dozda almanız gerekir.Hamile kalmayı düşünen ve planlayan kişilerin gebelik öncesi en az 3 ay olacak şekilde folik asit takviyesi yapması gerekir. Hamilelik esnasında bebeğinizde oluşabilecek merkezi sinir sistemindeki rahatsızlığın önüne geçmek için her gün düzenli olarak doktorunuzun belirlediği miktarda folik asit takviyesi almak oldukça önemlidir. Hamilelik belirtilerini hissetmenizde geçen süre içinde bebeklerin merkezi sinir sistemi gelişir ve bu nedenle hamile kalmadan önce folik asit takviyesi almaya başlamanız gerekir.

Her bireyin vücudunda yer alan folat seviyesini destekleyici besinler tüketmesi ya da takviye gıda alması, yorgunluk gibi problemlerin ortadan kalkmasında yardımcı olur. Vücuttaki kanın oksijen seviyesini yükseltmesinden dolayı kan akışını düzenleme özelliği vardır. Kaslarda zayıflamanın önüne geçen folik asit, vücut için oldukça faydalı bir takviye ürünüdür. 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.