GÖRMEZDEN GELMEYİN: PANİK BOZUKLUK

Her 10 kişiden birinin, hayatının belli döneminde yaşadığı hastalığın detayları.

Panik atak, nedeni hala tam olarak bilinmeyen hastalıklardan. Aniden ortaya çıkan, fiziksel ve psikolojik belirtilerle gelişen panik atağı toplumumuzda her 10 kişden birinin, hayatının belli bir döneminde yaşadığı söyleniyor. Çoğu kişide ataklar bir daha tekrarlanmıyor, bazılarıysa bu atakları sık sık yaşamaya devam ediyor. Acıbadem International Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Özlem Yıldız, “Panik bozukluk” olarak adlandırılan bu hastalık hakkında detayları anlattı.

Genellikle kadınları ve duygularını ifade edemeyenleri tehdit ediyor

İnsanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ve korku nöbetine panik atak, eğer kişi yeni bir atağın geleceği endişesiyle kaçma-kaçınma davranışlarında bulunursa, bu duruma da ‘panik bozukluk' deniyor. Panik bozukluk genellikle 20-30'lu yaşlarda başlıyor ve kadınlarda daha sık görülüyor. Mükemmeliyetçi kişiliğe sahip, ‘hayır' diyemeyen, endişeli olan ve kızgınlık -üzüntü gibi duygularını ifade edemeyen, çekingen kişilik özelliği olan kişilerde daha sık görülüyor. Geçirilen büyük bir hastalık, ayrılma-boşanma, bir yakının ölümü, iş yaşamında bir stres veya büyük değişimler atakları tetikleyebiliyor.

“Yalnızlık” kaygıyı artırınca...
Panik bozukluğu tetikleyen bir başka önemli etken ise ‘büyük şehir' hayatı. Şehirleşme ve kentlerin büyümesiyle birlikte insanlar birbirini daha az tanıyor; güvenlik kaygıları oluşuyor ve yabancılaşma duygusu artıyor. Kendini koruma isteğinin artması ve bunun sonucunda diğer insanlarla ilişki kurma isteğinin azalması, kişinin kendisini yalnız hissetmesine yol açabiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.