GÖZ ŞİŞLİĞİNE NE İYİ GELİR?

Göz şişliği için evde doğal tedavi yöntemlerini inceleyin.

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 26 Aralık 2022
GÖZ ŞİŞLİĞİNE NE İYİ GELİR? Adobe Stock

Göz kapağında şişkinlik problemleri, göz çevresinde oluşan bağ dokusunun sıvı toplaması ve iltihap gibi durumlar ile oluşabilen bir durumdur. Göz kapağının şişmesi durumunda gözlerde ağrı hissiyatı görülebileceği gibi; kişiden kişiye değişerek ağrı hissinin olmadığı zamanlar da olabilir. Göz kapağının şişmesi, hem üst göz kapaklarını etkileyebilir hem de alt göz kapaklarını etkileyebilir.Göz kapağı şişkinliğinin nedenleri genel olarak gözde oluşan enfeksiyonlar, arpacık problemi, ağlamak, göze darbe almak, böcek ısırması, alerjiler, göz kapağının kuru olması, kist ve daha pek çok farklı problem olabilir. Göz kapağının şişmesi gibi durumlar evde tedavi yöntemleri ile kısa bir süre içerisinde tedavi edilebilir.

Göz şişmesi problemleri dış faktörlere bağlı olabileceği gibi iç faktörlere bağlı da oluşabilir. Göz kapağı şişmesi problemleri ağrısız bir şekilde gelişebileceği gibi şiddetli bir ağrı durumu ile de pek çok farklı vücut probleminin altında yatan bir sorun olabilir. Göz kapağı şişmesi problemlerinin özellikle ağrılı bir şekilde ortaya çıkması insanların görme kaybına neden olabilir. Bu nedenle evde yapılacak yöntemler ile bu problemler geçmediği takdirde uzman bir doktora başvurmalısınız.


Göz Şişliğine Ne iyi Gelir?

Göz kapağı şişmesi durumlarında evde tedavi olarak patates , süt, E vitamini, salatalık, soğuk çay poşetleri, soğuk kaşık, yumurta beyazı, yeşil çay poşetleri ve su olmak üzere farklı tedavi yöntemlerini deneyimleyebilirsiniz.

Evde tedavi yöntemlerini uygularken hem göze zarar gelmesi açısından hem de gözlerin mikrop kapması açısından göz kapağını ovuşturmaktan kaçınmalısınız.

Göz kapağı şişkinliği gibi durumlarda soğuk ortamda bekleyen bir patatesi ikiye bölerek, dairesel hareketler ile şişkinliğin üzerinde yaklaşık olarak 10 veya 15 dakika olarak gezdirebilirsiniz.

Özellikle buzdolabında bekleyen soğuk bir sütü pamuğun üzerine veya bir makyaj pedinin üzerine damlatarak göz şişkinliğinin üzerinde 25 veya 30 dakika bekletebilirsiniz.

Yine soğuk bir suyun içerisine birkaç damla E vitamini damlatabilir, makyaj pedi veya bir pamuk ile şişkinliğin üzerinde 20 dakika bekletebilirsiniz.

Salatalık, cilt için oldukça faydası olan bir sebzedir. Yuvarlak bir şekilde kesilen salatalıkları bölgede 30 dakika bekletebilirsiniz.

Çay poşetleri de göz şişkinliği gibi durumlara ve göz enfeksiyonu gibi durumlara oldukça iyi gelen bir yöntemdir. Sıcağı geçmiş soğuk haldeki çay poşetlerini 25 veya 30 dakika gözlerin üzerinde bekletebilirsiniz.

Bir yumurtanın beyazını çarpma işlemlerinden geçirdikten sonra fırça aleti ile göz çevresine uygulayabilirsiniz. Yumurta akları göz çevresini oldukça gerer. Yaklaşık olarak 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile gözünüzü durulayabilirsiniz.

Sıcağı geçmiş yeşil çay poşetlerini göz şişliğinin üzerinde yaklaşık 15-20 dakika bekletebilirsiniz.

Su içmek vücudun toksinlerinden alınabilmesi için oldukça faydalı bir yöntemdir. Su içmeye dikkat ederek şişkinlik problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Soğutulmuş bir çay kaşığını, göz şişkinliğinin üzerinde kendinizi iyi hissedene kadar bekletebilirsiniz.


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.