KOMBUCHA ÇAYININ CİLDE FAYDALARI

Kombucha içerek cilt bakımınıza destek olun!

Genelde gözle görülür sonuçlar beklediğimiz için cilt bakım kremlerine, serumlara veya toniklere yöneliyoruz. Peki ya cilt bakımını içeriden sağlasak nasıl olurdu? Sonuçta iç güzelik dışa vurmuyor mu? İşte tam da bu sebeple, cilt bakım trendleri arasında hiç beklemediğimiz ama aynı zamanda çok ilginç bir yöntem var: Kombucha çayı!  Gözle görülür sonuçları organlarınızdan başlatmaya hazırsanız, sabah rutininize kombucha çayını eklemenizi öneriyoruz. Aşağıda bu mucizevi iksir hakkında bilmeniz gereken her şeyi görebilirsiniz...

KOMBUCHA ÇAYI NEDİR?

Buzlu çaylara benzeyen kombucha, asit özelliği ile farklı bir çay çeşidi. Normal içeceklerden daha fazla faydası olan kombucha fermente edilen yeşil veya siyah çay ile yapılıyor. ‘Scoby’ adında bir iyi bakteri ile birleşen kombucha çayı aynı zamanda şeker ile bırakılarak fermente ediliyor. Fermantasyon sürecinde gazlı hale gelen kombucha çayının mayhoş bir tadı var. 

‘SCOBY’ BAKTERİSİ NEDİR?

Öncelikle ‘Scoby’ bakterisinin ‘Scooby Doo’ ile bir alakası olmadığını söylemek istiyoruz! S-C-O-B-Y ‘Symbiotic Culture of Bacteria and Yeasts’ (bakteri ve mayaların simbiyotik kültürü) anlamına gelen Scoby, kısacası bir iyi bakteri yuvasını ifade ediyor. Yaşayan bir organizma olan  ‘Scoby’ Kombucha kültürünün başlangıç noktası olarak görülüyor. Zaman içerisinde büyüyen ve katlanan bu bakteri topluluğu, Kombucha çayını evde yapmanızı sağlıyor. 

KOMBUCHA ÇAYININ FAYDALARI NEDİR?

Kombucha çayı sadece popüler sağlıklı yiyecek mekanlarında bulunmuyor! Artık dünyanın her yerinde tüketilen kombucha çayı, sindirim sistemini düzenlemesi ve iyileştirmesi ile biliniyor. Vücudunuzdaki iyi ve kötü bakterilerin dengesini sağlayan kombucha çayı aynı zamanda cilt dokusunu da etkiliyor. Akne, rozasea, dermatit, egzama gibi sindirim sağlığı ile bağlantılı olan cilt şikayetlerini iyileştiren kombucha çayı, organlarınızdan başlayarak cilt sağlığınızı da düzenliyor. 

KOMBUCHA ÇAYININ CİLT SAĞLIĞINA ETKİLERİ NEDİR?

Cildiniz ve sindirim sisteminiz arasında sağlıklı bir bağ yaratan kombucha çayı aynı zamanda içerisindeki B-Vitaminleri ile cildinize yardımcı oluyor. Cilt bakım ürünlerinde bulunan B2, B6 ve B12 vitaminleri ile aynı etkiyi sağlayan kombucha çayı, cildinize içeriden bir ışıltı vermiş oluyor. 

KOMBUCHA DOĞAL BİR PROBİYOTİK Mİ?

Klinik olarak kanıtlanmamış olsa da kombucha çayının birçok sağlık faydaları olduğu biliniyor. Doğal olarak fermente edilmiş ve canlı iyi bakteri ve maya içeren kombucha çayının özellikleri, bu içeceği bir probiyotik haline getiriyor. Yardımcı ve iyi bakterilerden oluşan probiyotikler, farklı formlarda geliyor. Sindirim sistemini düzenlemenin yanı sıra daha sağlıklı bir cilt dokusunu destekleyen probiyotikler arasında kombucha çayını da sayabilirsiniz. 

KOMBUCHA ÇAYI NE ZAMAN TÜKETİLMELİ?

Gün boyunca içtiğimiz ve yediğimiz şeyler bizi kimyasallara ve toksinlere daha hassas yapabiliyor. Bu nedenle sindirim sistemimizin çalışması daha zor hale geliyor. Gün boyu vücudunuzun yaşadığı bakteri ve antibiyotik dengesizliği, bedeninizi daha hassas yaparak cilt sorunları ortaya çıkarabiliyor. 

Eğer günlük olarak gazlı içecekler tüketmiyorsanız, kombucha çayını günün sonunda içmeyi tercih edebilirsiniz. bunun yanı sıra kombucha çayını her gün dilediğiniz bir zamanda tüketebilirsiniz. Vücudunuzdaki dengeyi sağlayan kombucha çayını her gün içebilirsiniz!

KOMBUCHA ÇAYI SICAK MI SOĞUK MU İÇİLMELİ?

Sıcak ile faydalı bakteriler zarar görüyor bu nedenle kombucha çayını oda sıcaklığında tüketmeniz tavsiye ediliyor. Kombucha çayı buzdolabında saklanınca, fazla soğuk bakterilerin uyumasına sebep olabiliyor. 

KOMBUCHA ÇAYININ YAN ETKİLERİ VAR MI?

Kombucha çayının zararlı olabileceğini gösteren hiçbir şey yok! Ancak birçok doğal içecek gibi kombucha çayını hamilelik sürecinde bir diyetisyen desteği ile tüketmeniz tavsiye ediliyor. Günde bir bardak hatta daha fazla tüketebileceğiniz kombucha çayını ilk başta daha az tüketerek daha fazla rutin olarak artırabilirsiniz. Eğer fermente besinlere karşı mideniz tepki gösteriyorsa, bu durumda bir uzman ile görüşerek kombucha çayını tüketme oranınızı düzenleyebilirsiniz.