MEME ESTETİĞİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Meme estetiği çeşitleri nelerdir? Hangisi ne sebeple yaptırılır?

Meme estetiği kadınların en sık tercih ettiği estetik cerrahi prosedürleri arasında yer alır.  Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar meme estetiğinin tek tip olmadığını, hastanın gereksinimleri özelinde gerçekleştirildiğini belirtiyor. Meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme en sık uygulanan meme estetiği cerrahi prosedürleri olmakla birlikte meme asimetrisinin giderilmesi, tüberöz meme ve meme onarımı gereksinimlerinde de meme estetiği prosedürlerinden yararlanılabiliyor.

Meme estetiği kozmetik nedenlerin yanı sıra sağlık açısından bir gereklilik olarak da uygulanabilir

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar’ın açıklamaları şu şekilde devam ediyor: “Memelerinin boyutlarından memnun olmayan kadınlara meme büyütme ve meme küçültme estetiği prosedürleri uygulanabilir. Meme küçültme estetiği yalnızca kozmetik amaçlarla değil aynı zamanda memelerin boyutu nedeniyle fiziksel sorunlar yaşandığı durumlarda da başvurulabilen bir cerrahidir. Meme büyütme estetiği ise farklı yapı ve boyutlardaki silikon implantların, hastaların vücut ölçüleri ve beklentileri doğrultusunda farklı kesi yerlerinden yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Meme küçültme estetiğinde hastanın mevcut meme durumuna göre farklı teknikler uygulanması mümkündür. Meme dikleştirme estetiğinde ise memelerde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan sarkmalar ile meme uçlarının pozisyonundaki değişiklikler giderilir. Bunun için memelerdeki fazla deri alınır, meme çevresindeki doku yeniden şekillendirilerek memeler dikleştirilir. Bazı hastalar da meme dokusu küçük ise meme toplama yani dikleştirme işlemi meme protezleri ile birlikte kombine edilerek yapılır.”

Meme estetiği özel gereksinimlere göre planlanabilir

Tüberöz meme olarak adlandırılan memenin tam olarak gelişmediği, tüp şeklinde deformitenin bulunduğu durum hastalarda estetik kaygının yanı sıra psikolojik açıdan olumsuzluklara da neden olabilir. Meme tabanında belirgin bir darlığın olduğu tüberöz meme sorunu yaşayan hastalarda meme ucunun çevresindeki koyu alan geniştir ve meme dokusunda bu alandan fıtıklaşma vardır. Tüberöz meme ameliyatında uygulanacak teknik memedeki deformitenin boyutuna ve özelliklerine göre belirlenir.

Meme kanseri, trafik kazası, yanık, doğumsal etkenler gibi nedenlerle memelerin birinde ya da ikisinde kayıp olması durumunda meme rekonstrüksiyonu prosedürünün uygulandığını belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar: “ Meme rekonstrüksiyonu estetik bir ameliyat olarak değil bir onarım ameliyatı olarak değerlendirilmelidir. Bu ameliyat sayesinde çeşitli nedenlerle kaybedilen bir uzuv doğala yakın bir şekilde yerine koyulmaya çalışılır. Meme rekonstrüksiyonu eş zamanlı ya da geç dönem meme onarımı şeklinde yapılabilir.” cümleleriyle açıklamalarını noktalıyor.

Etİketler