MEME ESTETİĞİNİN İNCELİKLERİ

Bilinçli bir estetik yolculuğu için bilinmesi gerekenleri Maslak Sağlık Grubu Estetik Cerrahi Birimi Sorumlu Baş Hekimi, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzm. Op.Dr.Nurettin Uzer'den dinledik.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 29 Temmuz 2023

Meme estetiği, memelerinin görünümünden memnun olmayan kadınların özgüvenlerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Estetik yolculuğunda, kişinin kişisel güzellik anlayışına ve yaşam tarzına uygun bir karar verebilmesi için bilinçli olması gerekir.Meme estetiğine dair bilinmesi gerekenleri Maslak Sağlık Grubu Estetik Cerrahi Birimi Sorumlu Baş Hekimi, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Nurettin Uzer anlattı.


Son zamanlarda meme estetiğinde en çok tercih edilen yöntemler hangileri?
Son yıllarda meme estetiği denildiğinde birçok farklı uygulama sorgulanır ve talep edilir oldu. Bunlar; meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, kanser sonrası meme onarımları başlıkları altında toplanılabilir. Kadınların sosyal hayattaki etkinliğinin artmasıyla, bedensel form ve rahatlık öncelik olmuş, büyütme ve küçültme işlemlerinin tercih edilme sıklığı artmıştır. Ayrıca hamilelik ve emzirme süreçleri sonrası memelerde ve meme başlarında oluşmuş deformasyonlara da kolaylıkla çözümler üretiyoruz. Bu uygulamaları kadınlarla da sınırlandırmak doğru olmaz. Aynı talepler erkek danışanlarımızdan da gelebilmekte, onlara da benzer çözümler üretebilmekteyiz.


Meme estetiği ameliyatlarında en son gelişmeler neler?
Meme estetiğindeki klasik uygulamalar, son 30 yılda protez çeşitliliğinin artması, ameliyat öncesi 3 boyutlu görüntüleme ve tasarlama ayrıcalıkları, iz problemleri için geliştirilmiş uygulamaların fazlalığı ile zenginleşti.


Protez çeşitlerinden kısaca bahseder misiniz? Protezlerde son yenilikler neler?
Meme protezleri, Saline (Tuzlu su ile dolu) ve silikon jel protezler olarak ayrılıyor. Son yıllarda silikon jel implantlara rağbet arttı, hatta 5. kuşak geliştirildi ve kullanıma sürüldü. Önceki nesil implantlardaki komplikasyon oranları çok azaltıldı; doku uyumu, formunu koruyabilme kapasiteleri, sızıntı riskleri neredeyse yok denecek kadar aza indirildi. Protezler için yaşam boyu garanti verilebilir standartlara gelindi.

Şekil olarak yuvarlak ve göz yaşı damlası şeklinde iki ayrı biçimde olan protezlerden hangisinin kullanılması gerektiğine göğüs yapısının şekli ve danışan beklentilere göre karar verilebiliyor. Yüzeylerinin yapısını, şeklini ve dikliğini koruyabilme kapasitesi, ağırlık, doku uyumu, dayanıklılık yeni nesil protezler için ayırt edicidir.
"Meme dikleştirme, sarkmış memelerin tekrar dik bir konuma getirilmesi için yapılan cerrahi işlemdir."

Meme dikleştirme ameliyatlarını en çok kimler tercih ediyor? Bu operasyon için nasıl bir yol izleniyor?
Meme dokusu, vücutta deformasyon eğilimi açısından maalesef ki önlerde yer almakta. Özellikle büyüklüklerine, ani ve aşırı kilo alıp vermeye, hamilelik ve emzirme süreçleri ile bağlantılı olarak deformasyon hızlanabiliyor. Kalıtsal özelliklerimiz, alışkanlıklarımız ve yaşam tarzımız da bu sürece etki ediyor.Meme dikleştirme (Mastopeksi) işlemi ile eski genç ve diri formunu kazandırma çalışıyoruz. Aslında bu uygulamamız da bir çeşit küçültme ameliyatıdır. Kesiler daha sınırlı ve kısa olarak planlanır. Ben, meme dikleştirmede, sıklıkla Vertikal Mammaplasti tekniği kullanmaktayım. Hasta ihtiyaçlarına göre iz yerleşimleri ve uzunlukları değişken oluyor.


Memede sarkmayı toparlamak için neler yapılabiliyor?
Meme dikleştirme, sarkmış memelerin tekrar dik bir konuma getirilmesi için yapılan cerrahi işlemdir. Bu ameliyat sırasında üç temel işlem yapılır; meme başları olması gereken yere taşınır, meme dokusu şekillendirilir ve deri fazlası çıkartılır. Memeler büyükse, meme dokusunun fazlası çıkartılır, küçükse silikon protezlerle desteklenir. Meme dikleştirme ameliyatları, büyük ve sarkmış memesi olanlar için küçültme ile birlikte; doğum ya da kilo verme sonrası içi boşalmış ve sarkmış memelere sahip hastalarda ise büyütme işlemi ile birlikte gerçekleştirilir.

Meme büyütme ve küçültme en bilinen ameliyatlardan… Bu ameliyatlar hakkında bilinmesi gereken önemli noktalar neler?
Meme büyütme ameliyatı ile amaç sadece memeye hacim kazandırmak değil ideal şekli kazandırmak olmalıdır. Plastik cerrahın, bu uygulamada bedene en uygun protezi ve tekniği seçerek danışanına önermesi çok önemlidir. Danışanın beklentileri doğrultusunda ortak karar verildiğinde süreç kolaylaşır.

Meme küçültme ameliyatları, bazen ergenlik döneminden bu yana gözlenebilmektedir. Danışanlar, postür bozuklukları, hijyen sıkıntıları, bol ve koyu renk kıyafetler giyme tercihleri, fiziksel ve sportif performans kısıtlamaları ve cilt problemleri ile kliniğimize başvururlar. Bu uygulama ile bedene uygun büyüklük ve form sağlanır. Ameliyat sonrası postür, konfor ve hareket kabiliyeti iyileşir.

Hem küçültme hem büyütme işlemleri öncesinde ve sonrasında ultrasonografik kontrollerimiz ile hasta meme taramalarına da dahil edilmiş olur. Bu taramaların, kanser riskini %27-70 oranında azalttığı gösterilmiştir. Tesadüfi olarak yakalanmış kanser olgularım mevcut.

Aile izni olduğu sürece, 18 yaşın altında da bu küçültme ameliyatları yapılabiliyor. Ameliyat öncesinde bazı ilaçların, sigara kullanımının, zayıflama ürünlerinin, bitkisel çayların tüketimine kısıtlama getirilir. Genel anestezi altında büyütme işlemi 1-1.30 saat; küçültme İşlemi 2 saat civarında sürüyor."Kadınların sosyal hayattaki etkinliğinin artmasıyla, bedensel form ve rahatlık öncelik olmuş, büyütme ve küçültme işlemlerinin tercih edilme sıklığı artmıştır."


Yağ transferi ile meme estetiğinden bahseder misiniz?
Meme büyütme işlemlerinde, protez dışında yağ enjeksiyonları da bir diğer seçenek olarak düşünülebilir. Yağ transferi, protez çevresi düzensizliklerinin giderilmesinde etkilidir. Kök hücre ilavesi ile zenginleştirilerek de kullanımı erime direncini de artırabiliyor.

Kişisel pratiğimde de tecrübe edindiğim gibi sonuçlarının ve kalıcılığının ön görülemez oluşu, tekrarlama ihtiyacı nedeniyle kısıtlı uygulanılıyor. Ayrıca radyolojik kontrollerde gözlenen kireçlenmeler nedeniyle de mamografik yorumu zorlaştırabiliyor.


En sık karşılaştığınız meme başı/ucu problemleri neler? Çözüm için hangi tedaviler uygulanıyor?
Meme ucunda en sık karşılaştığımız problemler aşağıdaki gibidir:
• Meme ucu yokluğu
• Meme ucunun içeri gömülü olması (inverted nipple)
• Meme ucunun ve/veya meme halkasının çok iri ve geniş olması

Bu problemler, giysi seçimi, cinsel hayat ve emzirme süreçlerinde hastayı rahatsız edebiliyor. Çözümü ise meme başı ve meme ucu estetiği işlemleridir. Özellikle hamilelik ve emzirme süreçlerinde deforme olmuş dokular, lokal anestezi ile daraltılıp küçültülüyor. Böylelikle meme ucu, memeye uygun büyüklüğe ve şekle getiriliyor. Hatta bazı içeri gömülü meme ucu olgularında, kesi yapmaya ile gereksinim olmadan gevşetme uygulaması yapılabiliyor.


Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Nurettin Uzer kimdir?
1977 doğumlu Op.Dr.Nurettin Uzer , İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’ni başarı ile bitirmiş. Ardından Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ihtisasını tamamlamış. Uzmanlığında Başakşehir Çam Sakura Şehir Hastanesi, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanı sıra Taksim Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nde başarı ile görev almış. Mesleğinin 16. yılında “Plastik Rekonstrüktif ve Estetik” alanında birçok başarı ve yenilikleri ile mesleğinin zirvesinde Maslak Sağlık Grubu’nun başına geçmiş. Burada estetik anlamında yenilikçi ve deneyimli kadrosu ile hasta bakmaya devam etmektedir.

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.