ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIR

Kadınlarda idrar kaçırma sorunu tedavisinde kullanılan femilift lazer teknolojisi, sağladığı ameliyatsız çözümlerle ön plana çıkıyor.

Birçok kadınsal probleme etkili, hızlı ve güvenli tedavi seçeneği sunan minimal invazif bir lazer sistemi olan femilift’i Doku Tıp Merkezi’nden dermatoloji uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu ve Dr. Bengisu Özarslan ile konuştuk.

Femilift teknolojisi nedir kısaca anlatır mısınız?

Özel geliştirilmiş üçüncü nesil bir karbondioksit lazer olarak ifade edilebilir. Genital sorunları tedavi edicidir. Vajina içerisine özel bir prob ile girilerek uygulanır ve tedavi başlar.

Peki hangi amaçlarla yapılıyor?

Özetle vajinal daraltma ve idrar kaçırma gibi sorunların ameliyatsız olarak tedavi edilmesinde kullanılıyor. Bunun dışında beyazlatma yani koyulaşmış vajina bölgesi rengini açmak için de öneriliyor.

Hem sağlık hem de cinsel hazzı artırmak için yapılan bu sistem, kişide nasıl bir değişim yaratıyor?

Yapılan uygulamada gevşemiş olan kolajen ve kas yapısı sıkılaşıyor. Beraberinde genişlemiş olan vajinal duvarı daraltıyor. Bu da kas gevşemesini azalttığından cinsel haz da doğal olarak artıyor. Ayrıca mukozada bir yenilenme oluşuyor. Yenilenmiş dokuda daha iyi salgı yapabilen vajina duvarları doğru orantılı olarak daha fazla his alabilir hale geliyor. Bu sistem etkinliğini, doku içinde oluşturduğu termal (ısı) enerji ile kolajen ve elastik bağ dokusu üretimini sağlayarak gerçekleştiriyor. Femilift lazer yöntemi cerrahi bir işlem değil, o yüzden ameliyatlara bağlı komplikasyonları içermiyor, son derece ağrısız ve acısız.

Sıkıntı duyan herkes yaptırabiliyor mu? Yoksa belli bir yaş veya deri kalitesi kriteri var mı?

Hamile veya aktif enfeksiyonu olmayanlarda kullanılabiliyor. Ayrıca yakın geçmişte kanser tedavisi görmemiş olmak da önemli. Yaş sınırı yok, aktif cinsel yaşamı olan herkese uygulanabiliyor.

Belli sürelerde tekrarlanması gerekiyor mu? Etkisi ne kadar sürüyor?

Etkinliği dokudaki soruna ve yaşa bağlı olarak değişiyor. Bazen bir seanslık uygulama yeterli olabiliyor. Zaten en fazla üç seans uygulama yapılabiliyor. Kalıcılığı ise yaşa bağlı olarak bir ile dört yıl arasında. Ve tekrar uygulanabiliyor.

Kişi nasıl bir süreçten geçiyor?

Öncesinde hasta muayene ediliyor. Ayrıca smear testinin son altı ay içinde yapılmış olması gerekiyor. Herhangi bir sorun yoksa, vajina duvarlarının genişliğine bakılıyor ve buna bağlı olarak bu işleme alınabiliyor. Uygulama sedasyon gerektirmiyor. Ve yaklaşık 20-30 dakika sürüyor. Sonrasında minimal bir ağrı hissedilebiliyor fakat bu durum günlük yaşamı etkilemiyor.

Sonrasında dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

7-10 gün kadar süreyle hafif kanlı bir akıntı olabiliyor. Bu dönemde doğal olarak cinsel ilişkiye girilmemesi gerekiyor. Basit bakım teknikleri ile bu akıntının geçmesi beklenmeli. Bir ay sonra da kontrol için doktora gelinmesi gerekiyor.

Kadınlarda genital estetik operasyonları günümüzde nasıl değerlendiriliyor?

Gittikçe artan bir trend. Özellikle normal doğum yapmış kadınlarda ve vajinal duvardaki incelmeye bağlı ileri yaştaki atrofik hastalarda genital estetik tercih ediliyor.


YAZI: ESRA ÖZÜBEK

ELLE Şubat sayısından alınmıştır.