REGL VE REGL AĞRISI HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER

Kadınlarda her ayın yaklaşık dörtte birini kapsayan bir dönem Regl! Peki regl hakkında neler biliyoruz? Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Müzeyyen Almora Güleryüz anlattı...

Tatlı krizleri, karın ağrıları, sancılar ve gerginlik...  Hemen hemen pek çok kadının regl döneminde yaşadığı durumlar arasında yer alıyor. Peki regl hakkında neler biliyoruz? Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Müzeyyen Almora Güleryüz verdiği bazı bilgilerle kafamızda oluşan gizemleri bizim için regl dönemi konusunda açığa kavuşturuyor. 

Regl nedir?

Hormonların etkisi ile yaklaşık bir aylık aralarla rahim iç yüzeyinden kan ve diğer materyallerin (vajina yoluyla) atılması sürecidir.

Regl ne zaman başlar ne zaman biter?

İlk regl dönemi, ergenliğin başlamasından sonra ortaya çıkar ve menarş olarak adlandırılır. Ortalama menarş yaşı 12 ila 15'tir.  Menopozun tıbbi tanımı ise bir kadının tam bir yıl regl görmediği ve artık doğurgan olmadığı dönemdir. Ortalama 45 ile 55 arasında gerçekleşir.

Regl sancısı neden olur?

Birçok kadın regl sırasında dismenore olarak da bilinen ağrılı kramplar yaşar. Aşırı prostaglandin (yağ asitlerinden türeyen lipid bileşenleridir) salınımından kaynaklanan ağrılı regl krampları, birincil dismenore olarak adlandırılır. Birincil dismenore genellikle bir veya iki yıl içinde, tipik olarak ergende yumurtlama döngülerinin başlamasıyla başlar.  İkincil dismenore  (sonradan ortaya çıkan ağrılı adet görme)  başka bir hastalığın ikincil nedeni olmaktadır. İkincil dismenoreye neden olan durumlar arasında endometriozis , uterin fibroidler ve uterin adenomiyoz bulunur. Nadiren konjenital malformasyonlar, intrauterin cihazlar , bazı kanserler ve pelvik enfeksiyonlar da sekonder dismenoreye neden olur.

Regl belirtileri nelerdir? Regl  kaç gün sürer?

Kadınların% 80 kadarı regl öncesi bazı semptomları olduğunu bildirmiştir.  Yaygın belirtiler arasında akne, hassas göğüsler,  karın şişkinliği, yorgunluk, sinirlilik ve ruh hali değişiklikleri yer alır. Bunlar, kadınların % 20 ila 30'unda normal yaşamı engelleyebilir, bu nedenle regl öncesi sendrom olarak nitelendirilebilir. % 3 ila% 8 arasında belirtiler daha şiddetlidir. Kanamanın başlamasıyla birlikte ise yanı sıra diğer belirtiler baş ağrısı, akne, şişkinlik, alt karın ağrısı, yorgunluk, ruh hali değişiklikleri, yemek isteği, göğüs ağrısı ve ishal sayılabilir. Regl kanamasının ilk günü, son regl döneminin başlangıcı olan tarihtir. Bir adet döneminin ilk günü ile bir sonraki ilk gün arasındaki tipik süre genç kızlarda 21 ila 45 gün ve yetişkinlerde 21 ila 31 gündür.  Ortalama uzunluk 28 gündür.

Kaç gün adet gecikmesi normaldir?

Bir reglinin ilk günü ile bir sonraki ilk gün arasındaki tipik süre genç kadınlarda 21 ila 45 gündür. 45 günden fazla olan gecikmeler araştırılmalıdır.

Aşırı kanama normal mi?

Aylık regl dönemi boyunca ortalama regl sıvısı hacmi 35 ila 80 mililitre (1-6 yemek kaşığı adet sıvısı) kabul edilir. Adet sıvısı kırmızımsı kahverengidir, kandan biraz daha koyu renktedir. Adet sıvısının yaklaşık yarısı kandır. Bu kan sodyum, kalsiyum, fosfat, demir ve klorür içerir ve bunların derecesi kadına bağlıdır. Sıvı, kanın yanı sıra servikal mukustan, vajinal sekresyonlardan ve endometriyal dokudan oluşur Menstrüel sıvıda kaybedilen demir miktarı çoğu kadın için nispeten azdır. Eğer regl kanaması demir eksikliği yapacak kadar yoğun oluyor ve uzuyorsa, normal değildir ve araştırılmalıdır

Ped seçiminde nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

  • Emiciliği yüksek olmalı
  • Nefes alabilir  olabilmeli
  • Anti -alerjik olmalı
  • Vajina  florası ve asitlik dengesini bozmamalı
  • Islaklık hissi bırakmamalı
  • Kanatlar  sızmalara  karşı ekstra  koruma  sağlamalı
  • Koku yapmamalı
  • Kalınlık belirgin olmamalı. Vücut  şekli kontüründe olmalı


Regl ağrısına ne iyi gelir?

Ağrı mekanizmasını hedefleyen tedaviler arasında nonsteroidal antienflamatuar analjezik  (NSAID'ler) ve hormonal kontraseptifler bulunur. NSAID'ler prostaglandin üretimini engeller. Uzun süreli tedavi ile hormonal doğum kontrolü, rahimden atılan uterus sıvısı / dokusu miktarını azaltır. Böylece daha kısa, daha az ağrılı adet kanamasıyla sonuçlanır . Düzenli fiziksel aktivite uterus kramplarının şiddetini sınırlayabilir.

Şiddetli regl sancısı bir hastalık işareti mi?

Hastalık belirtisi olabilir. Bu durumlar arasında endometriozis, uterin fibroidler ve uterin adenomiyoz bulunur. Nadiren konjenital malformasyonlar, intrauterin cihazlar, bazı kanserler ve pelvik enfeksiyonlar ikincil dismenoreye neden olur.

Geçmeyen regl ağrılarında ne yapalım?

Ağrı adet dönemleri arasında meydana gelirse, dönemin ilk birkaç gününden daha uzun sürerse veya steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ'ler) veya hormonal kontraseptiflerin kullanımıyla yeterince rahatlamazsa, kadınlar bir hastalık  açısından değerlendirilmelidir.

YAZI: Op. Dr. Müzeyyen Almora Güleryüz

Etİketler