SAĞLIKLI VE GÜZEL AYAKLAR İÇİN 5 İPUCU

Vücudumuzun tüm yükünü kaldıran ayaklarımız için bakım zamanı...

Vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan ayaklarımız en çileli organlarımız olabilir. Düşünsenize, her gün, her an sırtınızda 50-60kg veya daha ağır yükler taşıyor olsanız, beş dakikaya kalmadan havlu atardınız. Ama ayaklarımız, bu yükü bir ömür boyu taşıyor. Ayaklarımızın nasıl ağır bir yükün altında ezildiğini unutmadan onları biraz şımartmak, rahatlatmak mümkün. İşte sağlıklı ve güzel ayaklar için beş önemli ipucu.

1. Sıcak su terapisi

Ayak bakımına başlamadan önce ayak derisini iyice yumuşatmak önemli. Vücudun en fazla kuruyan bölgesi olan ayak derisini bu nedenle düzenli olarak nemlendirmek, nemlendirici kremlerle bakımını yapmak hayatınızın normali olmalı. Ancak bu gündelik rutine başlamadan önce, isterseniz duş alırken, dilerseniz akşamları dinlenirken, ayaklarınızı 5 dakika kadar ılık suyun içinde tutmanız faydalı olabilir. Fakat burada önemli bir tüyo verelim. Suyun sıcak değil ılık olmalı çünkü sıcak su cildi yaşlandıran yıpratıcı bir dış etkendir ve ayaklarınızı da sıcak suyla değil, ılık suyla dinlendirmeniz faydalı olur.

2. Topuk bakımı

Tüm gün ağırlığını taşıyan ayaklarımızın en fazla yıpranan bölümü, topuklarımız olur. Topuğumuzun üzerine binen yoğun yük nedeniyle bu deri hızla sertleşir, çatlar, kurur. Topuk üzerindeki ölü deriyi bir ponza taşı veya topuk törpüsü ile yavaşça ovalayarak alın. Ardından ise topuklarınızı  ve ayaklarınızı, nemlendirici, yumuşatıcı krem ile güzelce kremleyin.

3. Doğru ayakkabıyı seçin

Ayakkabılar da ayak bakımının önemli bir parçasıdır. Evet, ayakkabılarımızı elbiselerimizi, kıyafetlerimizi, tarzımızı düşünerek seçmeye alışkınız ama buna bir de ayak sağlığını eklemek zorundayız. Topuğu vuran, parmakları sıkıştıran, ayakları terleten ama nefes almayan ayakkabılar ayağı hızla yıpratır. Ayrıca yanlış iş için yanlış ayakkabı kullanmak da ayaklarınıza hasar verir. Topuklu ayakkabıyla uzun yürüyüşlere çıkarsanız yakında ortopedistlerin müdavimi olabilirsiniz. Doğru ayakkabıları seçmek için hepsiburada.com’un ayakkabı reyonlarını incelemenizi ve kadın spor ayakkabı, bayan ayakkabı, topuklu ayakkabı modelleri arasında size uygun ayakkabıları seçmenizi tavsiye ederiz.

4. Ayaklar için peeling

Sadece topuk bakımı değil, ayağınızın her noktasını peeling ile rahatlatıp üzerindeki ölü deriyi almanız ve ayak derinizin nefes almasını sağlamalısınız. Özellikle ayak parmaklarınızın altıda sertleşen deriye bakım yaptığınızda ayaklarınızı yeniden keşfettiğinizi bile hissedebilirsiniz.

5. Pedikürsüz ayak olmaz

 Pedikür hem ayakların güzel görünmesini sağlar, hem de ayak sağlığı için önemli bir uygulamadır. Pedikürü sadece estetik bir müdahale olarak görmemelisiniz. Tırnakları kesip kısaltmak kadar tırnak etlerini kesmeden, fırçayla yumuşatıp itmek önemli. Çünkü tırnak etleri kesildiğinde hem mikrop kapma riski oluşur hem de öncekinden daha fazla büyüme eğilimine girerler

Etİketler