SUMBUL DESAI APPLE'IN SAĞLIK UYGULAMALARINI ANLATTI

Apple Sağlıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sumbul Desai ile teknoloji ve sağlık ilişkisini konuştuk..

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 09 Mayıs 2023

"Hepimiz kendimize ve sevdiklerimize yardım etme şansını hak ediyoruz." düşüncesi ile çıktığı yol onu Apple Sağlıktan Sorumlu Başkan Yardımcılığına götürmüş. Sağlık alanında, teknolojiyi mobil cihaz ve uygulamaları kullanarak insanlara sağlıkları hakkında bilgi sağlamayı amaçlayan Apple'daki araştırmaları ve yenilikleri Sumbul Desai'den dinledik.

Sumbul Desai Kimdir? Gazetecilikten başlayarak dünyanın en etkili kadınlarından biri olma yolunda uzun bir yol kat ettiniz. Kariyer gelişiminizdeki dönüm noktaları nelerdi?


Tutkumu bugün olduğum yere kadar takip edebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Ailemin doktor olmam için ısrarına rağmen gazetecilikte başladım ve ardından Disney şirketinde devam ettim. Ama birkaç yıl sonra annem ağır bir felç geçirdi ve hastaneye giderken hissettiğim o çaresizlik ve korku hissini hatırlıyorum. Bu duygu geçmedi ve büyüdü, ta ki bir gün bunu bir daha asla hissetmek istemediğime karar verene kadar. Kariyer değiştirmeyi, tıp fakültesine gitmeyi ve doktor olmayı seçtim. Ama tıpta geçirdiğim zaman şunu fark etmemi sağladı: Güçlenmek için tıp diplomasına ihtiyacınız yok. Hepimiz kendimize ve sevdiklerimize yardım etme şansını hak ediyoruz. Bu da beni Stanford Medicine'de yapmam gereken işe ve ardından Apple'a götürdü.

Şu anda Apple'da Sağlıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak çalışıyorsunuz. Apple'ın sağlıktaki misyonundan bahseder misiniz?

Apple'da yaptığımız her şey, insanlara sağlıkları hakkında bilgi sağlamak için yapılıyor. Araçlarımızla, insanların ceplerinde bir telefon ve kollarında bir saatle, geleceklerinin kontrolünü ellerine alabilecekleri fikri gibi. Kalp ritmi, uyku, kardiyo fitness, döngü sapmaları gibi bu içgörüler, insanların kendi sağlıkları hakkında daha bilinçli kararlar almalarına yardımcı oluyor ve onlara doktorları veya sağlık personeliyle iletişime geçebilecekleri somut noktalar veriyor. Kullanıma sunduğumuz tüm özellikler, temelinde gizlilik olmak üzere bilime dayanmaktadır. İnsanlar, doktorlarından bekledikleri gizliliği teknolojilerinden de beklemelidir. Bu nedenle gizlilik, sağlık alanında ve ötesinde yaptığımız her şey için çok önemlidir.

Research uygulaması çalışmalarından bahseder misiniz? 

Elbette. Tıbbi araştırmaları destekleme çabalarımız, 400.000'den fazla katılımcıyla türünün en büyük sanal çalışması olan 2017'deki Apple Kalp Çalışmasına kadar uzanıyor. Bu noktadan itibaren, dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, araçlarımızı kullanarak kendi sanal klinik çalışmalarını üretiyorlar. Bu önemli çünkü geçmişte katılımcılara ulaşmak ve onların katılımı için kolay ve verimli bir yol oluşturmak gerçekten zordu. Bugün, iPhone'u ve Apple Watch'u olan herkes çok sayıda araştırma çalışmasına katılabilir.

Birkaç yıl önce, kalp sağlığı ve hareketlilik, adet sağlığı ve işitme sağlığı dahil olmak üzere, tarihsel olarak yeterince incelenmemiş sağlık alanlarında üç çalışma başlattık.

Amerikan Kalp Derneği ve Brigham ve Kadın Hastanesi ile işbirliği içinde yürütülen Apple Kalp ve Hareket Çalışması, sağlıklı hareketi ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirme çabasıyla kalp sağlığını etkileyen ve hareketlilikte veya genel sağlık halinde potansiyel olarak bozulmaya neden olan faktörleri araştırıyor.

Apple Kadın Sağlığı Çalışması ekibimiz, Harvard T. H. Chan Okulu ve Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü (NIEHS) ile, kadın sağlığı, adet döngüleri ve çeşitli sağlık durumlarıyla ilişkileri üzerine çalışmalar yapıyor. Son olarak Apple, işitme sağlığını etkileyen faktörleri incelemek için Michigan Üniversitesi ile iş birliği yapıyor.


Kadınları etkileyen hastalıkların daha iyi anlaşılmasını sağlama konusunda teknolojinin rolü sizce nedir?

Ben de dahil olmak üzere birçok doktor adet görmeyi başka bir yaşamsal işaret olarak görüyor. Ancak çok uzun süredir tıbbın bu alanı ihmal edildi ve insanlar ihtiyaç duydukları araçlara veya bilgiye sahip değiller. Biz de bu önemli konuya daha fazla dikkat çekmek istedik. Bu nedenle, sizi daha fazla iç görüyle güçlendirmek için Döngü İzleme'yi kullanıma sunduk. Ne zaman yumurtladığınızı bilmenin size çok daha fazlasını söyleyebileceğini gösterdik. Bu nedenle, Apple Watch'taki bilekten sıcaklık algılama sensörünü kullanarak geriye dönük yumurtlama tahminleri oluşturduk. Ayrıca, Apple Kadın Sağlığı Araştırmamızdan elde edilen, katılımcıların %16'sının döngülerinde klinik olarak önemli sapmalar olduğunu gösteren bilime dayalı bir döngü sapmaları özelliği de oluşturduk. Bu nedenle, kadınların döngü modellerinde önemli bir şey olup olmadığını öğrenmelerine yardımcı olan bir özellik geliştirdik. Bu şekilde, altta yatan farklı bir duruma işaret ettiğinde sağlık ekipleriyle iletişime geçmelerini amaçladık.

Adet gören herkesin onu olduğu gibi gördüğü bir dünya hayal ediyoruz. Küçük görülen değil, kutlanması gereken sağlıklarına dair inanılmaz bir anlayış ve bu hedef için çalışmaya devam edeceğiz.

Uyku düzeni, uyku sağlığı, uyku alışkanlıkları deyince bizi neler bekliyor? Bu yöndeki adımlarınız nelerdir? 

Uykunun bir kişinin genel sağlığında önemli bir rol oynadığını göz önüne alarak, kullanıcılarımızın uykularını anlamalarına yardımcı olacak özellikler geliştirdik.

Uyku bilimi hâlâ araştırılırken, makine öğrenim modellerimizi eğittik ve giyilebilir bir cihaz için şimdiye kadar incelenen en büyük ve en çeşitli popülasyonlardan biriyle klinik altın standartlarına göre doğruladık. Apple Kalp ve Hareket Çalışmamızdan elde edilen son bulgulara göre, katılımcıların yalnızca %31'i her gece önerilen minimum yedi saatlik uykuyu karşılıyor. Bu rakamlar önemli, çünkü uyku eksikliği insanları diğer sağlık sorunlarının yanı sıra kardiyovasküler hastalık için daha yüksek risk altına sokmaktadır.

Apple Watch, kullanıcılara ne zaman REM, yüzeysel veya derin uykuda olduklarını algılama yeteneği verir. Bu, iPhone ve Apple Watch'ta sunduğumuz Mindfulness ve Meditasyon özelliklerinin yanı sıra Rahatlama ve Uyku Vakti programlarıyla eşleşmektedir. Ayrıca, Meditopia gibi bu alanda kullanılabilecek pek çok harika üçüncü taraf uygulaması vardır.

Kadınlar, koroner arter hastalığı ve diğer kardiyovasküler hastalıklarda erkeklerden farklı kalp hastalığı belirti ve semptomları yaşarlar. Kalbin nasıl sağlığını daha iyi anlamayı amaçlayan çalışmalarınızdan bahseder misiniz? 

Kardiyovasküler hastalıklar dünyadaki önde gelen ölüm nedenidir. 70 yaş altı kişilerde bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yaklaşık %40'ı kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanmaktadır.

Kalp sağlığındaki adımlarımız organik olarak gelişti. İlk Apple Watch'ta kalp atış hızını tanıttıktan sonra, özelliğin alışılmadık bir kalp atış hızını keşfetmelerine ve tıbbi yardım aramalarına nasıl yardımcı olduğunu paylaşan kullanıcılardan notlar almaya başladık. Apple Watch, zaman içinde dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıları potansiyel atriyal fibrilasyon belirtileri konusunda uyardı ve daha birçok kişinin kalplerini uzun vadede sağlıklı tutmak için günlük alışkanlıklar edinmesine yardımcı oldu.

Kalp sağlığını keşfetmek için Apple Watch kullanılarak dünya çapında pek çok anlamlı araştırma yapılıyor. Kendi araştırmamız sayesinde, adet döngüleri ve kalp sağlığı ile ilgili farklı iç görüler de öğreniyoruz. Apple Kadın Sağlığı Araştırmasında, polikistik over sendromlu katılımcılarda yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol prevalansının 1,7 kat daha yüksek olduğunu bulduk.

Kadınlarda menopoz toplumlarda göz ardı edilir. Kadınların menopoz döneminde rehberlik ve destek ihtiyacına dikkat çekiyorsunuz. Bu konudaki araştırmalarınız ve çalışmalarınız nelerdir? 

Genel olarak kadın sağlığı - menstrüasyondan menopoza kadar - yıllardır yeterince araştırılmamış ve yeterince çalışılmamış bir alan. Harvard ile kendi çalışmamızı başlatmamızın nedenlerinden biri de bu. Bu çalışma sayesinde, perimenopoz ve menopoz alanlarında yeni keşifler yapmayı umuyoruz.

Araştırma çalışmalarımıza ek olarak, Döngü İzleme, kullanıcılara semptomları gözlemleme yolları sunar; bu, perimenopoz ve menopoza giren kişilerin sağlık yetkilileriyle iletişime geçmek için kullanabilecekleri bilgilerdir.


Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.