TIRNAK UZATMA SANATI

Tırnak uzatmak güzellik konularının en streslisi olabilir. Fakat birkaç küçük taktikle bu oyunu tersine çevirebilirsiniz.

Tırnak uzatmak sabır, özveri ve dikkat isteyen bir iş. Tam uzadı derken en ufak bir dikkatsizlikte tırnağınızdan olabilirsiniz. Bu yüzden, tırnak uzatıyorsanız tırnaklarınıza zarar verebilecek şeylerden sakınmalı, onları korurken aynı zamanda kendinizi rahat hissetmelisiniz. Çünkü stres tırnak yemenin ana sebebidir ve tırnak uzatayım derken; ayda ortalama 1 mm. civarı uzayan tırnaklarınızı tırnak yeme alışkanlığından dolayı uzatamayabilirsiniz. 

Hızlı tırnak uzatma yöntemleri

Tırnak uzatma yöntemleri arasında, tırnakları beyaz sirkede bekletmek popüler yöntemlerden... Yıkayıp kuruttuğunuz ellerinizi, içerisine beyaz sirke koyduğunuz kaba sokarak 3-5 dakika arası sirkede bekletin. Ellerinizi çıkardığınızda yıkayıp, kurulayın ve törpü yardımıyla tırnak çevresindeki ölü deriyi yok edin. Son olarak dezenfektanla ellerinizi ve tırnaklarınızı yıkayın. Bu yöntemin çokça tercih edilmesinin sebebi; ellerimizde sayısız bakteri ve mikrop barındırmamızdır. Bu bakteri ve mikroplar tırnaklarımızın sağlıklı bir şekilde uzamasına engel olur. Beyaz sirkenin bakteri ve mikroplarla savaştığı kanıtlanmış bir durumdur ve bu yolu deneyerek tırnaklarımızı mikroplardan temizleyip; tırnaklarımızın daha kısa sürede daha sağlıklı uzamasına yardımcı olabiliriz.

Tıpkı sirkede olduğu gibi zeytinyağında bekletmek de tırnaklarımızın uzamasına yardımcı olabilir. Zeytinyağı ile tırnakları nemlendirmek, uzamaları için oldukça yararlı bir yoldur. Ayrıca zeytinyağının E vitamini içermesi, tırnaklarımızın uzarken daha dayanaklı olmasını sağlar. Bu yöntemi tırnaklarınızın hızlı uzaması ve dayanaklı olması için sürekli uygulayabilirsiniz.

Her derde deva, Hindistan cevizi yağı kullanmak da tırnak uzatma yolları arasında fazlasıyla tercih edilen bir yöntemdir. Tırnaklarınızı haftada bir veya iki kere Hindistan cevizi yağında 10 dakika bekletmek; tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını ve daha dayanaklı olmasını sağlar.

Ayrıca, ellerinizi portakal ve limon suyunda bekletmek içerdiği C vitamini sayesinde, kırk kilit otunda bekletmek içerdiği kalsiyum ve silis sayesinde tırnaklarınızın daha hızlı uzamasını sağlar. Biotin içeren besinler tüketmek ise keratin altyapısını hazırlamasından dolayı tırnaklarınızın daha çabuk uzamasına yardımcı olur. Isırgan otu çayı içmek içerdiği zengin silisten dolayı tırnaklarınızın daha hızlı uzamasına destek olur. Son olarak tırnaklarınıza keten tohumu yağı sürmek, içerisinde bulunan omega-3, B vitamini, magnezyum ve potasyum sayesinde hem tırnaklarınızın dayanaklılığının artmasını hem de daha hızlı uzamasını destekler.