ZENCEFİLİN VÜCUDUMUZA VE CİLDİMİZE FAYDALARI

Zencefilin faydaları hiç merak ettiniz mi? Zencefil sağlıkla ilgili pek çok konuda vücudumuzun dostu. Diyetisyen Ferdi Öztürk zencefilin faydalarını yazdı ve zencefilli çay tarifini paylaştı...

Zencefil nedir, hangi besin değerlerini içerir?

Son yıllarda bitkisel ilaçlara olan ilgi nedeniyle tıbbi bitkiler giderek artan bir önem kazanmıştır. Bilindiği gibi tıbbi bitkilerin tarihteki ve halk arasındaki kullanımlarından yola çıkılarak fitokimyasal analizleri yapılmaktadır. Halk arasında da tıbbi bitkilerin kullanımı giderek artmaktadır. Tabi bu kullanımlara ışık tutan bu konuda yapılan farmakolojik çalışmalardır.

Böylece tıbbi bitkilere artan talep, bitkilerin kültüre alınmasıyla karşılanabilecektir. Bu bitkilerden biriside, çok eski çağlardan günümüze kadar tedavide kullanılan zencefil (Zingiber officinale) dir.

Zencefil tüm dünyada yaygın olarak tüketilen geleneksel tıbbi bir bitkidir. Genellikle gıda ve baharat olarak tüketilmesine rağmen tıbbi olarak hastalıklarda kullanılır. İçerisindeki aktif bileşenler “Gingeroller ve Şogaoller” dir.

Zencefilin faydaları nelerdir?

Anavatanı Güney Asya olan zencefil Roma, Çin, Yunan ve Osmanlı tıp tarihi kayıtlarında tıbbi bir bitki olarak girmiştir. Fitoterapi ve bitkisel ürünlerle ilgili olan Alman Federal Enstitüsü Komisyonu  zencefil kökünü hazımsızlık ve araba tutmasından korunmak için tavsiye eder. Klinik çalışmalarda bu bitkinin deniz tutması, baş dönmesi, bulantı ve kusmaya olan etkileri incelenmiştir.

Yapılan iki ayrı çalışmada 60 ve 120 kadında bulantı ve kusmaya olan etkisi incelenmiştir. 1 gr zencefil günlük kullanım dozu olarak verilmiş ve etkili bir şekilde kusmayı önlediği ispatlanmıştır. Son yıllarda yapılan farmakolojik çalışmalarla zencefil ekstresinin önemli ölçüde plazma ve Ldl kolesterol (kötü kolesterol) seviyesini düşürdüğü, sıçanlarla yapılan çalışmada da askorpik asite ( C vitamini)  yakın antioksidan aktivitesi olduğu ve standardize zencefil ekstresinin osteroartritli  (eklem kıkırdak yapısında bozulma ) dizlerdeki ağrıyı önemli ölçüde azalttığı saptanmıştır.

Zencefilin cilde faydaları nelerdir?

Zencefil yağı havanın mikroplardan temizlenmesine yardımcı oluyor. Saç güzelliğini koruduğu, ciltte kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunların giderilmesine yardım ettiği bilgileri de tıpla ilgili kitaplarda yer alıyor.

Zencefil zayıflatır mı?

Zencefil bağırsak florasını olumlu yönde etkileyerek aynı zaman da kan şekerini regüle etmeye yardımcı olur. Perhiz listelerinde toz halinde veya kök halinde kullanılarak dolaylı yoldan kilo kaybı üzerinde olumlu etki eder.

Zencefilin yan etkileri, zararları var mı?

Zencefilin hipersensitiv (aşırı duyarlılık) reaksiyon sonucu dermatitise (cilt iltihaplanması) sebep olduğu, çok yüksek dozda alındığı zamanda sinir sistemi depresyonu ve kardiyak aritmiye sebep olduğu rapor edilmiştir. Bugüne kadar normal dozda kullanımında belirlenen ciddi bir yan etki yoktur.

Zencefil nasıl kullanılır?

Piyasada 100mg,  400mg,  420mg,  460mg ,470mg,550mg ve 1000 mglık kapsülleri, çiğnenebilen tabletleri (67.5 mg), yağı (%100) ve çay poşetleri bulunmaktadır. Genel olarak 2 gr toz zencefil 10 gr taze zencefile denk gelir.

Zencefil çayı nasıl demlenir?  

Halk arasında zencefil daha çok bal ile karıştırılarak tüketilir. Serçe parmağının ucu kadar rendelenmiş kök zencefil sıcak suda 10 dakika bekletilerek zencefil çayı hazırlanabilir. Günde 1 veya 2 kupa içilebilir.

YAZI: Diyetisyen Ferdi Öztürk


Etİketler