ZİHNİNİZİ DÜZENLEMEK İÇİN 7 ADIM

Zihninizi rahatlatmak için yapabilecekleriniz...

Buse Saray BUSE SARAY 03 Mart 2023
ZİHNİNİZİ DÜZENLEMEK İÇİN 7 ADIM Adobe Stock

Sürekli kararlar listemizi çizerek, ilerleme fikriyle bombardımana tutuluyoruz. İster zorlu bir dönem atlatmış olun, ister finansal borçtan kurtulun; bazı dönemler beklediğiniz o boş sayfadır. Bu zamanlar kişisel kontrol için harika bir zaman sağlar. Ama tabi zihninizi yavaşlatmak inanılmaz derecede zorlayıcı olabilir.İşte zihninizi dağıtmak ve stresi yenebilecek kapasitede hissetmek için yenile düğmesine zihinsel olarak basmanız için yedi ipucu…1
Basitleştirmenin yollarını arayın

Haftada yalnızca belirli bir randevu almak veya gerçekten giymediğiniz kıyafetlerden kurtulmak olsun, hayatı kendiniz için kolaylaştırmanın yollarını bulun. Hayat zorlu olabilir ve birçok şey kontrolünüz dışında olsa da, kontrolünüzde olan alışkanlıklarınız üzerinde düşünün. Hayatta boşluk yaratmanın yollarını mı arıyorsunuz, yoksa programınızı sürekli olarak fazla mı dolduruyorsunuz? Sizi kişisel bir denge noktasına getiren alışkanlıklar geliştirdiğinizde, hayat çok daha iyi görünecektir.


2
Uykuyu romantikleştirin

The Sleep Foundation'a göre, "Kadınların yaşam boyu uykusuzluk yaşama riski erkeklerden %40 daha fazladır". Bu nedenle sabahları bir fincan kahvenin kulağa çok iyi gelmesinin nedeni budur. Başka bir deyişle; aslında güzellik uykumuza ihtiyacımız var. O yüzden lütfen göz maskelerini ve saten pijamaları geçin. Vücudunuzun tam potansiyel esenliğine ulaştığından emin olmak için daha iyi uyku alışkanlıklarına öncelik verin. Yatmadan önce ekran süresini sınırlayın, böylece zihinsel olarak rahatlayabilir ve ertelemeye hazırlanabilirsiniz. Yatağa gitmek sıkıcı geliyorsa, sevdiğiniz kişiselleştirilmiş bir gece rutini oluşturun. Cilt bakımı rutininizden sonra pijamanızı giyin, uçucu yağ difüzörünüzü açın ve güzel bir kitap okumak için kıvrılın.


3
Duygularınızı yazın

Düşüncelerinizi sağlıklı bir şekilde işlemenin harika bir yolu günlük tutmaktır. Yalnızca birkaç dakikanız olsa bile, uğraştığınız farklı düşüncelere dalabileceğiniz bir kağıt kalem alın veya telefonunuzda bir not oluşturun. Belki streslisiniz ve işinizde karşılaştığınız zorluklar hakkında yazmanız gerekiyor ya da yakın bir arkadaşınızı kaybetmenin yasını tutuyorsunuz ve duygusal travmayı üzerinizden atmanız gerekiyor. Yazmak, duygularımızı kelimelerle işlememize yardımcı olan bir iletişim yoludur, böylece aklımızda tuttuğumuz herhangi bir fikir veya inancı serbest bırakabiliriz. Günlük kaydı, sağlıklı bir çıkış noktasıdır ve farklı mevsimlerde ilerlerken geriye dönüp bakabileceğiniz güvenli bir yerdir.


4
Yalnız kalmak için zaman ayırın

Bunu söylemeyi seviyoruz; kendinizi bir randevuya çıkarın. Annelik görevlerinden veya ev/iş hayatından uzaklaşabildiğiniz hafta sonları, yerel bir kafeye gitmeyi, bir latte sipariş etmeyi veya dikkatiniz dağılmadan çevrenizle gerçekten ilgilenmeyi seveceksiniz.

Haftanız boyunca, yalnızca size özel, sizi hayata döndüren bir şey yapabileceğiniz bir gün veya farklı saat blokları belirleyin. Kendinize yatırım yapmak için programınızdan uzaklaşıp mola verme şansınız olmadığında genellikle en çok stresli olan siz olursunuz. Tırnak randevusuna gidin, diş hekiminize görünün, yeni bir çift çizme satın alın ya da tek başınıza lezzetli bir kruvasanın tadını çıkarın. Sevdiğiniz bir şeyi yapın ve kendinize baktığınızdan emin olmak için bunu alışkanlık haline getirin.5
Geçmişi geçmişte bırakın

Belki bu yıl zorlu bir ayrılık yaşadınız ya da biri güveninizi kırdı. Belki işte mücadele ettiniz ya da pişman olacağınız hatalar yaptınız. Bazen olumsuz duygularla düzgün bir şekilde başa çıkamıyoruz veya onları unutmuyoruz ve diğer insanlara karşı sağlıksız yansıtmalar olarak tezahür etmelerine izin veriyoruz. Yeni bir şeylere adım atmadan önce, bu olumsuz duyguları belirlemek için bir dakikanızı ayırın ve kalp kontrolü yapın. Kendinize şu soruları sorarak başlayın: “Son zamanlarda hangi olaylar beni önemli ölçüde olumsuz etkiledi? Bırakmam gereken bu olaylardan hangi yalanları veya sınırlayıcı inançları tutmama izin verdim?”

Her ne olursa olsun, bu şeylerin ilerlemesine ve gerçekten iyileşmesine izin vermeyi düşünün. Başkalarına iyi görünmek için, önce her zaman kendimizi iyi göstermeye istekli olmalıyız. Yeni bir gün acıyı değiştirmez. Ama baştan başlamayı seçebileceğimizi ve sağlıklı bir kalbin peşinden koşabileceğimizi hatırlatan güzel bir şey.


6
Aktif olun

Egzersizin önemini sürekli olarak doğrulayan pek çok kaynak ve güncel araştırma var. Egzersizden sonra, genellikle daha net hissederiz ve bizi sıkışmış hissettiren durgun enerjiyi hareket ettirebiliriz, vücudunuzu hareket ettirdiğinizde salınan iyi hissettiren endorfinlerden bahsetmiyoruz bile. İster yürüyüşe çıkmayı, ister işten sonra çevrimiçi yoga dersi almayı seviyor olun; zihinsel sağlığınız için egzersizi bir öncelik haline getirerek vücudunuza biraz ilgi gösterin. Hareket sadece ruh halinizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda hem fiziksel hem de zihinsel olarak güç kazanırsınız.


7
Küçük şeyleri hemen yapın

Hepimiz kaotik bir programı olan çalışan bireyleriz. Görevleri en aza indirmenin yollarından biri ise işleri hemen yapmayı seçmektir. Gece geç saatler olduğunu ve lavaboda bir yığın bulaşık olduğunu hayal edin; muhtemelen hepsini yıkamak için ertesi sabaha kadar beklemek isteyebilirsiniz. Bunun yerine, hemen veya bir sonraki boş anınızda bitirmeyi alışkanlık haline getirin. Bu küçük şeyleri ertelemeye devam ettiğimizde, kırılma noktamıza ulaşana kadar ev işleri veya sorumlulukları üst üste yığarız ve bu nedenle daha fazla strese ve kaygıya neden oluruz. Sabah işe gitmeden önce fazladan beş dakikanız varsa, yatağınızı toplayın, kirayı ödeyin, bir sonraki doktor randevunuzu ayarlayın veya yapmanız gereken o işi yapın.

Hayat çok yoğun olabileceğinden, "Sonra hallederim" bazen uzun vadede görevi unutmanıza neden olabilir veya bilinçaltınızda büyüyen bir yapılacaklar listeniz olduğu için stres seviyenizi artırabilir. Stresten kaçının ve yapabildiğiniz anda işinizi halledin. Yaptığınız için minnettar olacaksınız ve öncelik verdiğiniz için zihinsel olarak rahat olacaksınız.SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.