MUTLULUK NEREDE?

Mutluluğun tanımı ve arayışı herkese göre değişiyor.Değişmeyense aşağıdaki önerilerimizle daha pozitif ve neşeli bir ruh haline sahip olacağız.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 14 Mayıs 2019
MUTLULUK NEREDE? STEPHANIE RAUSSER-TRUNK ARCHIVE

MUTLULUĞU YAKALAMAK

Mutluluk ve optimizmle ilgili bu yazıyı yazarken, dünya ve hepimiz Yeni Zelanda’daki cami saldırılarının acısı ve kızgınlığını yaşıyorduk. Terör saldırıları ve ırkçılığın dünyayı nasıl karanlık bir ortama doğru sürüklediği üzerine düşünürken optimizm hakkında kafa yormak anlamsız gelebilir. Bu konuda Amerikalı deneysel psikolog ve yazar Steven Pinker’den destek aldım. Kendisi Enlightenment Now isimli kitabında, dünyanın eskiye oranla nasıl daha iyiye gittiğini ve insanlığın dünyanın en iyi döneminde yaşadığını anlatıyor. Hayat kalitesinin ve ortalama insan ömrünün artması, çevre duyarlılığının gelişmesi (bu satırları yazarken önemli başkentlerde devam eden öğrencilerin çevreci eylemleri sevindirici olaylar), #metoo hareketiyle birlikte kadına şiddet ve ayrımcılığa karşı farkındalık oluşması gibi bir sürü örnekle dünyanın geçmişe oranla daha iyi bir hal aldığını savunuyor.


Pinker optimist olmanın sırrını şöyle açıklıyor: “Her gün üzerimize haber bombardımanı yağıyor. Kötü haberler iyilere oranla her zaman daha popülerdir. Günde sadece bir defa internete ya da yazılı basına bakmanızı öneririm. Bugün birçok insan yavaş bir hayatın peşinde. Faydalı olduğunuzu, insanlık için güzel bir şey yaptığınızı bilmek sizi mutlu edecektir. Sivil toplum kuruluşlarında çalışmanızı öneririm.”

“BU BİR SÜREÇ VE KALICI BİR DURUM”

Mutluluk Kulübü kitabının yazarı, kişisel gelişim uzmanı ve profesyonel koç Müge Çevik (@mugecevik_) mutlu olmak için önerilerde bulunuyor. Atölyeler de düzenliyor.


“Mutluluk benim tanımımda, bir kez öğrenildi mi içinde inişler ve çıkışlar da olsa kişinin yaşamı karşıladığı yerin çok da değişmemesi. Yaşamda iyi kadar kötünün, neşe kadar hüznün de varlığının peşin ve istisnasız kabulü. Bir bilinç seviyesi ve bakış açısı.
Son dönemde amaç olarak çokça pazarlansa da mutluluk ne bir amaç ne de bir başarı kriteri. Mutluluk bilincinizin ne denli gelişmiş, derinleşmiş olduğu ile ilgili. Bilinci bir merdiven gibi tanımlarsak o merdivenin hangi basamağında durduğunuz, hangisine kendinizi taşıyabildiğinizle ilgili. Böyle olunca da hem bir süreç hem de kalıcı bir durum.Mutlu olmak için şunları yapabilirsiniz:
1. Olumsuz duygu ve düşünceleri fark edip onlar üzerinde çalışmak. Onları ilk öğrendiğimiz noktayı bulup temizlemek.
2. Uçlar yerine dengeyi tercih etmek, hayatta her şeyi işlevsel ve seçimli olarak barındırmak.
3. Bedensel hazların ötesinde bir anlam bulmak ve buna paralel bir yaşam amacı geliştirmek.
4. Doygun ve besleyici sosyal ve iş ilişkileri geliştirmek ve bu ilişkilerin gücünü yaşamımıza katmak.

GÖKKUŞAĞI ETKİSİ

Makyaj yapmak başlı başına moral yükselten bir eylem, bir renk ve mutluluk terapisi. Kanser hastalarının makyaj uygulamalarıyla kendilerini ne kadar iyi hissettiklerini hatırlayalım. Amerikan Kanser Derneği’nin desteklediği “İyi Görün, Kendini İyi Hisset” programı da düzenlediği güzellik kurslarıyla kanser hastalarına umut ve mutluluk dağıtıyor. Konumuza dönersek, bu sezon turuncular, maviler, sarılar ve yeşiller en parlak ve en ışıltılı tonlarıyla yüzümüze konuyor. Rengarenk boyanmış gözler bir pop art eserini andırıyor.

GAMZE TOPUZOYUNCU 


“Mutluluğu şüphe etmeme olarak tanımlıyorum. Yaşadığım şeylerden şüphe etmediğimde daha iyi hissediyorum. Kendini iyi hissetme hali mutluluk.
Kızımın sağlıklı olduğunu bilmek beni mutlu ediyor. Onunla geçirdiğimiz vakitler benim için çok kıymetli. Bunun dışında bir oyuncu olarak iyi bir senaryoda performansa dayalı karakterlerin altından kalkıp başarılı olduğumda da mutlu oluyorum. Oyunculuk yoluyla mutlu olabilmek için workshop’lar ve oyunculuk eğitimlerine devam ediyorum. Son dönemlerde felsefe ile ilgili eğitim almaya başladım. Felsefenin oyunculuğa ve hayatımı kolaylaştırmasına şahit oldukça mutlu oluyorum. Biraz abartmış olabilirim ama drama eğitmeni olmak için atölye çalışmalarına başladım. Yaklaşık beş aydır bu eğitim üstüne çalışıyorum. Orada oynadığımız oyunlar, doğaçlamalar ve vereceğimiz tezin konusunu araştırırken gayet mutluyum.”

DOĞANIN İÇİNDE YOGA KAMPLARI

Amatör ya da profesyonel, doğa içinde gerçekleşen çeşitli yoga kamplarına katılıp ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.
@dreamyogaevents 11-14 Nisan tarihleri arasında Göbeklitepe’ye, 20-23 Nisan arası da Sapanca’ya Zeliş’in Çiftliği’ne götürüyor. Göbeklitepe’de turistik rotaları gezmek dışında Sumatar harabeleri ve tarihi Harran evlerinin bahçesinde meditasyon yapabilirsiniz. Doğayla iç içe olacağınız Zeliş’in Çiftliği’ndeyse toprakla temas edip, bitki dikmek ve yetiştirmenin yanı sıra göl kenarında ve yaylalarda yin yoga, sessizlik çalışmaları ve meditasyon sizleri bekliyor. 


                                                         (  Gianluca Santoro )

ELİFCAN ONGURLAR / OYUNCU


“Meslek olarak oyunculuğu seçtiğimden, oynadığım kötü ruhta bile iyimserlik ararım. İnsanı insan yapan akıl, mantık ve duygu üçlemi denk geldiğinde -ki bu bireyin kendi elindedir- mutluluk kendiliğinden gelir; aramaya ve çaba göstermeye gerek yoktur. Benim için mutluluk, mesleğimi en iyi şekilde icra etmektir. Herhangi bir rolü yorumlarken eğer çok övgü ya da tersi eleştiri alırsam bu beni mutlu eder. Övgü ve yergiyi içimizde dengelersek, aslında beynimizde oluşan ve yüzümüze gülümseme olarak yansıyanı güzel olarak görebiliriz… Örneğin oynadığım bir filmde ödül aldım. İnsan mutlu olmaz mı? Oldum tabii. Ancak ödül verilirken hissiyatımı düşündüğümde; bu haz benim için sorumluluk duygumun artmasıydı. Yani mutluluğun getirdiği sorumluluk. İyimserlik; ya da mutluluğun getirdiği sorumsuzluk. Bunlar arasındaki denge yaşatıyor aslında oyuncuyu, belki de insanı!”

Yazı: Selin Miloşyan

ELLE 2019, Nisan sayısından alınmıştır.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.