FARKLI BEDENLER, FARKLI TARZLAR

İdeal vücut ölçüleriniz olmayabilir ama ilhamınız burada!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 22 Temmuz 2014
FARKLI BEDENLER, FARKLI TARZLAR
Çoğumuz gibi, “ideal” vücut ölçülerine sahip olmayan dört kadınla bedenleriyle barışık şekilde stillerini inşa etmenin inceliklerini konuştuk.

ÖZLEM ERDOĞAN / Marka Direktörü


"BALIKETLİ BİR YAPIYA SAHİBİM."

Vücut tipime göre giyinmek... benim için her zaman önemli oldu. Balıketli vücut yapıma uygun sade ve zarif kıyafetler giymeyi seviyorum.

Bence en estetik görüntü... sağlıklı ve fit olandır. Hiçbir zaman vücut ölçülerimle ilgili ciddi kaygılarım olmadı.

Vücut yapıma en uygun kıyafetler... yüksek bel pantolon ve eteklerin yanı sıra; siyah elbiseler.

Moda dünyasında, kadın vücudunu en iyi gösteren kıyafetleri yaratan tasarımcıların... Stella McCartney ve Eda Güngör olduğunu düşünüyorum.

Vücudunuzla barışık olmak... tarzınızdan ödün vermeden vücut şeklinize en uygun kıyafetleri seçmek anlamına geliyor. Bu şekilde giyinen kadınların çok çekici ve güzel göründüklerini düşünüyorum.~ ELİF CIĞIZOĞLU / Moda Tasarımcısı


"MİNYON YAPILIYIM."

Vücut tipine göre giyinmenin... biraz korkakça olduğunu düşünüyorum. Daha temkinli oldukça özgürlüğünüzün elinizden alındığı hissine kapılıyorsunuz.

Geriye dönüp baktığımda... eskiden çok daha renkli ve cesur giyindiğimi görüyorum. Yıllar geçtikçe sakin ve eskiye nazaran tutucu bir giyim tarzı benimsedim.

Bir daha asla... kalçalı bir kadın olmak istemiyorum. Eskiden biraz daha kalçalıydım. Yedi kilo verdikten sonra klasik Türk vücut tipinden kurtuldum, şimdi minyon bir genç kadınım. Amacım, yağsız ve karbonhidratsız bir hayat.

En sevdiğim kadın tipi... Audrey Hepburn gibi çok ince ve minyon vücut yapısına sahip olanlar.


Kadın vücudunu... en seksi gösteren marka, Versace. En cool gösterense Givenchy.

Benim için zayıf olmak... sadece ideal vücut tipine sahip olmak değil; esasında sağlıklı yaşam anlamına geliyor.

Vücut tipime en uygun kıyafetler... içinde kendimi rahat hissedebildiğim bol formlu olanlar. Altıma dar bir pantolon, etek ya da şort giydiysem, üzerime mutlaka bol bir şey giymeyi tercih ederim.~ YONCA EBÜZZİYA / Borusan Otomotiv Marka Elçisi


"UZUN BOYLU VE GENİŞ OMUZLUYUM."Moda dünyasının belirlediği ideal ölçüler...
beni sadece 80'li yıllarda modellik yaparken ilgilendirdi. Biz gerçekten şanslıydık çünkü o yıllarda bedenler sıfır değildi. Hayatıma klasik bale ve sporla başladığımdan ve genetik mirasımdan yana da şanslı olduğumdan çok sıkıntı çekmedim. Fakat o dönemde 38 beden ideal, 36 bedense zayıf kabul ediliyordu. Son yıllarda belirlenen idealin her anlamda çok sağlıksız olduğunu düşünüyorum.

Kendimi ve bedenimi daha iyi tanıdıkça... giyinirken doğru kararlar vermem kaçınılmaz oldu. Örneğin, yıllar içinde “az çoktur” kuralını, hakkını vererek uygular oldum. Jean, tişört ve blazer ceket vazgeçilmezlerimdi. Şimdi de değişen bir şey yok. Daima klasik parçalara yatırım yapmış olmam ve beden ölçülerimin de fazla değişmemiş olması işimi kolaylaştırdı tabii.

Yıllar içinde vücut ölçülerim değişse de... daima iyi hissedip iyi görünmeye, iyi görünüp iyi hissetmeye çalıştım. İşte bu davranış şekli size nasıl giyinmeniz gerektiğini öğretiyor ve bu anlamda da kişisel tarzınız oluşuyor. Tüm bunlar için de aktif olmak, sabır ve çaba gerekiyor.

Moda dünyasında, kadın vücudunu en iyi gösteren kıyafetleri yaratan tasarımcının... Yves Saint Laurent olduğunu düşünüyorum.

Vücut yapınızla barışık olmak için... öncelikle kendinizi sevmenizi öneririm. Çünkü hepimizin bedeni, kemik yapısı ve ruhu farklı. Birbirimize benzemeye çalışmadan, kendimizi eksikliklerimizle sevmemiz çok önemli. Bir de, spor yapmayı hiçbir zaman bırakmayın.~ BESTE TÜRKON / Öğrenci


"ORTA BOYLU VE ATLETİK YAPILIYIM."

Kıyafet seçimlerimde... vücut tipimi ön planda tutmuyorum. Daha çok kişisel beğenilerime göre giyiniyorum.


İdeal kadın vücudu normuna... inanmıyorum. Çünkü vücut tipi standardize edilebilecek bir şey değil bence. Sadece sağlıklı olmaya çalışmak lazım.

Moda dünyasında, kadın vücudunu en iyi gösteren kıyafetleri yaratan... bir isim olduğunu düşünmüyorum. Tasarımcılar, tasarımlarında “sözde” ideal kadın vücudunu baz aldıkları için böyle bir çabaları yok kanımca.

Vücut tipime en uygun kıyafetleri... beğenilerim geliştikçe keşfettim. Aşırı bol kıyafetler tercih etmiyorum. Üzerimde bol bir parça varsa, atletik yapıma uygun şekilde onu biraz daha vücuda oturan bir şeyle birlikte giymeye özen gösteriyorum.

Dayatılan güzellik normlarından sıyrılmak... çok önemli bence. Herkesin kendini iyi ve güzel hissettiği bir tarz vardır. Kendi gerçeğimizle beğenilerimizi birleştirerek vücudumuzla barışık hale gelebiliriz.

SEDA YILMAZ

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.