YEŞİLİST’LE TANIŞIN

YEŞİLİST'LE TANIŞINTürkiye'nin sürdürülebilir yaşam platformu Yeşilist'in Kurucusu Ergem Şenyuva, Genel Yayın Yönetmeni Deniz Aytekin, İngilizce Bölüm Editörü Aylin Erman ve gönüllü yazarlardan Beste Bal, ürettikleri projeler ve yazdıkları yazılarla çevre konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyorlar. Tüm ekip adına röportaj veren Ergem Şenyuva, “Yeşilist, doğayla dost ürün ve servisler sunan mecralarla kullanıcıyı bir araya getirmek ve ekolojik çalışmalarla ilgili tüketiciye rehber olmak için doğdu” diye başlıyor söze.

Yeşilist'i nasıl anlatırsınız?
Bir tarafta sürdürülebilir ve çevre dostu üretim yapan firmaların listelendiği detaylı bir rehber var. Diğer taraftaysa yeşil yaşama dair makale, ipuçları ve interaktif içerikleri bulabilirsiniz.

İstanbul'da yeşil yaşamak mümkün mü?
Şehirliler, kendilerini ekolojik yaşam ve bilincin uzağında hissediyor. Ama insanlara dünyada beş kişiden dördünün temiz içme suyuna erişimi olmadığını, sifon haznelerine bir litrelik pet şişe yerleştirerek farkında bile olmadan yılda iki buçuk ton su tasarrufu yapabileceklerini anlattığınızda; bu pratik bilgi, onlarda “pozitif davranış değişimi”nin oluşmasını sağlıyor.

Yeşilist'in ne tür projeleri var?
Atık konusu bizim için çok önemli. İnsanlara, çıkarttıkları atıkların değerini hatırlatacak biraz da sanatsal bir projemiz var. Ayrıca “yeşil” konusunu merak eden veya bu konuda çalışan herkesi bir araya getirdiğimiz aylık “Green Drinks” buluşmalarımız, yine başlayacak.