YEŞİLİST’LE TANIŞIN

YEŞİLİST'LE TANIŞIN

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 24 Haziran 2014
YEŞİLİST’LE TANIŞIN


Türkiye'nin sürdürülebilir yaşam platformu Yeşilist'in Kurucusu Ergem Şenyuva, Genel Yayın Yönetmeni Deniz Aytekin, İngilizce Bölüm Editörü Aylin Erman ve gönüllü yazarlardan Beste Bal, ürettikleri projeler ve yazdıkları yazılarla çevre konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyorlar. Tüm ekip adına röportaj veren Ergem Şenyuva, “Yeşilist, doğayla dost ürün ve servisler sunan mecralarla kullanıcıyı bir araya getirmek ve ekolojik çalışmalarla ilgili tüketiciye rehber olmak için doğdu” diye başlıyor söze.

Yeşilist'i nasıl anlatırsınız?


Bir tarafta sürdürülebilir ve çevre dostu üretim yapan firmaların listelendiği detaylı bir rehber var. Diğer taraftaysa yeşil yaşama dair makale, ipuçları ve interaktif içerikleri bulabilirsiniz.

İstanbul'da yeşil yaşamak mümkün mü?


Şehirliler, kendilerini ekolojik yaşam ve bilincin uzağında hissediyor. Ama insanlara dünyada beş kişiden dördünün temiz içme suyuna erişimi olmadığını, sifon haznelerine bir litrelik pet şişe yerleştirerek farkında bile olmadan yılda iki buçuk ton su tasarrufu yapabileceklerini anlattığınızda; bu pratik bilgi, onlarda “pozitif davranış değişimi”nin oluşmasını sağlıyor.

Yeşilist'in ne tür projeleri var?


Atık konusu bizim için çok önemli. İnsanlara, çıkarttıkları atıkların değerini hatırlatacak biraz da sanatsal bir projemiz var. Ayrıca “yeşil” konusunu merak eden veya bu konuda çalışan herkesi bir araya getirdiğimiz aylık “Green Drinks” buluşmalarımız, yine başlayacak.~

YEŞİLİST'TEN EKO YAŞAM ÖNERİLERİ-Organik veya üreticisini bildiğiniz adil gıdayı tüketin. İstanbul'un ve Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde organik pazarlar var.

-Hareket edin, yürüyün, bisiklete binin, toplu taşıma kullanın.

-En azından akşam yemeğine kadar et yemeyin. Hatta haftanın birkaç günü veya daha fazlasında et tüketmeyebilirsiniz. Yediğiniz hayvanların da, besledikleriniz kadar acı çektiğini unutmayın.

-Ne aldığınıza dikkat edin. Gerçekten indirimden bir tişört daha almaya ihtiyacınız var mı? Yoksa eskilerle modayı yakalayabiliyor musunuz? Giysi takasları şimdi çok moda. Yeşilist'in ikinci el rehberinden inanılmaz şık vintage kıyafetler bulabilirsiniz.

-Geri dönüşüm yapın. Yeşilist'te, kullanmadığınız elektroniklerinizden atık yağlara kadar her şeyi nasıl döndürebileceğinizle ilgili bilgiler mevcut.

SELİN MİLOŞYAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.