GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 5: ŞANSIM ADALI

"Benim için değeri sonsuz, hayatımda çok özel bir yeri olan bu parçayı taşımak istedim bugün. Bana anneannemden kalan, benden de kızlarıma yadigar olacak, tamamı incilerden örülmüş ceket."

Buse Saray BUSE SARAY 27 Haziran 2021
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 5: ŞANSIM ADALI ELLE

ŞANSIM ADALI - SUDI ETUZ MARKASI YARATICISI


Seçtiği zamansız parça: Anneannesinden kalan tamamı inciden örülmüş ceket

“Tamamı el işçiliği olan bu parçanın yapım yılı, tasarım tarzıyla da çok benzediği Paco Robanne’nin kuruluş yıllarına denk geliyor. Değerli ve yarı değerli taşlarla bezenmiş, yarı transparan bir ceket. Tıpkı Chanel’in ilk tüvit takımlarının müze nesnesi değeri taşımaları gibi bu ceket de yüksek moda zanaatının gerçek bir örneği.”İncili ceketin hikayesini bizimle paylaşır mısınız?
Benim için değeri sonsuz, hayatımda çok özel bir yeri olan bu parçayı taşımak istedim bugün. Bana anneannemden kalan, benden de kızlarıma yadigar olacak, vücudu saran, tamamı incilerden örülmüş, bir “cape” niteliği taşıyan ve giyildiğinde ikinci ten hissi yaratan bir tasarım bu. Hikâyesi de çok özel. 60’ların sonlarında anneannem bir İtalya seyahati sırasında siyah incilerden örülmüş bir bolero alır, Türkiye’ye döndüğündeyse boleronun uzun bir versiyonunu buradaki terzisine sipariş eder. Türkiye’de beyaz inciler lameye dönen bir maviyle kaplanır ve yeniden yorumlanan bir parça ortaya çıkar. Anneannem bu parçayı ilk olarak Dolmabahçe Sarayı’nda bir davette lame straples bir tulumun üzerine giyer ve çok beğenilir. Ardından bir kostümlü baloda temsil ettiği Kleopatra temasını yine bu parçayla tamamlar ve basında yer alır.

Bu parçanın sizden sonra kimin eline geçmesini, ne şekilde değerlenmesini arzu ederdiniz?
Bu özel parçayı anneannem bana evlilik hediyesi olarak emanet etti. Artık bir aile yadigârı niteliği taşıyan, özellikle manevi değeri sebebiyle paha biçemediğim tasarımı ben de kızlarıma emanet edeceğim.

Bu parçayı genel olarak nasıl bir kıyafetle, hangi parça ve aksesuarlarla kombinliyorsunuz?
Sudi Etuz’la “street couture” kimliğini sahipleniyoruz. Markamda ve özel yaşamımda gece görünümlerini gündüze aktaran parçalarla eşlemeyi tercih ediyorum. Grotesk tülleri denimlerle, ince askılı elbiseleri body ve gömleklerle görmek çok keyifli. Bu parçayı da yine sokak yansımasını irdelemek adına bu şekilde taşımak istedim.


Bugün nasıl tamamladınız anneannenizin ceketini?

Sudi Etuz denim pantolon ve üzerime de beyaz bir tişört giydim. Begüm Khan küpeleri ve Amina Muaddi turuncu ayakkabılarla kombini tamamladım. Böylece anneannemin uzun yıllar önce bir saray davetinde giydiği parça günümüz de çok daha günlük, daha “street” bir görünümle buluşabildi. Zamansız parçaların değeri de buradan geliyor aslında. Döneminin zanaatkarları tarafından üretilen parçalar istenilen zamanda yeniden yorumlanarak çağa uyumlanabiliyor.

Moda yatırımı, zamansız ve klasik sayılabilecek bir parça sizce hangi özelliklere sahip olmalı?
Bir moda tasarım nesnesinin yatırımlık olabilmesini ikiye ayırıyorum. Birincisi, geçmişte kurulup kendini tasarım ve sanat alanında kanıtlamış, daha uzun seneler yaşayacak, büyük bir modaevine ait olan parçalar. İkincisi de lokal zanaatkarların ve terzilerin ellerinden çıkan muhteşem siluetli, el emeği parçalar. Köklü modaevlerinin dünyayı değiştiren akımlarını yansıttığı vintage parçaları araştırmak ya da lokal kültürümüzü temsil eden, el işçiliği parçaları edinmek özellikle koleksiyoner olan yapıma o kadar iyi geliyor ki...

İlkbahar/Yaz 2021 sezonundan moda yatırımı sayılabilecek birkaç parça söyler misiniz?
Büyük markaların seri üretime giren tasarımları bence uzun gelecekte yatırımlık değer taşımayacak. “Limited edition” kapsüller ve spesifik konuları ele alan markaların (özellikle yeni çıkış yapan markaların) ilk koleksiyon parçaları çok değerlenecek. Örneğin Marine Serre’in Ball Bag çantası, Jacquemus’un pastoral yorumlu Chiquito çantası.

Zamansız parçalara sahip olmak neden değerli?
Yaşanmışlık ve yaşanırken yıpranmışlığın güzelliğini hissettiren, kişiyi saklama, koruma, muhafaza etmeye iten duy gular uyandıran parçalar insanlık tarihinde her zaman değerlidir. Kendimizi yeniden keşfettiğimiz bu günlerde yeni ve hızlıyı sahiplenmektense yaşanana değer atfetmek çok yüce. Moda yatırımı için de sürdürülebilirliğe önem veren markaların akıllı tasarım ve parçaları benim için benzersiz bir vintage parça kadar değerli.

Stil ve modayla ilgili motto’nuz nedir?

Nasıl bulduysan daha güzel bırak.


YAZI: SELİN MİLOŞYAN
FOTOĞRAFLAR: YEŞİM ÖZÜGELDİ

ELLE Türkiye Nisan 2021 sayısından alınmıştır.

GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 1: MELİS AĞAZAT
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 2: NUR BİLEN YAVUZER
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 3: SERRA TÜRKER
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 4: ÖZLEM AVCIOĞLU
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 6: DEFNE ÇAĞLAR


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.