GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 2: NUR BİLEN YAVUZER

“Babamın Dior kol saati zamanı gösterse de her dönem en zamansız ve en klasik sayılabilecek aksesuarlardan biri."

NUR BİLEN YAVUZER - BEAUTY OMELETTE MARKASI KURUCUSU
Seçtiği zamansız parça: Babasından kalma Dior kol saat

“Babamın Dior kol saati zamanı gösterse de her dönem en zamansız ve en klasik sayılabilecek aksesuarlardan biri. Büyüdüğünde oğluma vermek istiyorum. Günlük hayatımda bu saati çok fazla kullanıyorum. Klasik bir parça olduğundan kombinlemek zor değil. Hem spor hem şık kıyafetlere rahatlıkla uyum sağlayabiliyor. Yanına da altın rengi takılar takıyorum.”Bu kol saati size hangi anıları çağrıştırıyor?
Babamın kol saati... bana çocukluğumu hatırlatıyor. Aile büyüklerime ait birçok eşyayı saklıyor ve kullanıyorum. Babam giyimine çok özen gösteren bir adamdı (hâlâ da öyle); onun süveterlerini, ceketlerini giymeye bayılırdım. Bundan 30 sene önce saat değil de bir moda markasından saat seçmiş olması babamın modaya olan ilgisini gösteriyor. Tarzımın ve zevklerimin onun dolabından her zaman etkilendiğini söylemeliyim.

Bugün çekimde Dior kol saatini hangi parçalarla tamamladınız?  
Jean ve ceket çok sık giydiğim parçalar arasında. Saatimi klasik bir Chanel ceket ve kendi mar kam Beauty Omelette’ten jean ve topuklu sanda letlerle tamamladım. Vintage sayılabilecek saati mi trendlerden bağımsız bir stille buluşturdum.


Moda yatırımı, evladiyelik, zamansız ve klasik sayılabilecek bir parça sizce hangi özelliklere sahip olmalı?
Bir parçanın yıllar geçse de aynı güncellikte ka labilmesi için hem tasarımı hem de marka değeri  önemli. Bu özellikler onu klasik yapacaktır. Sade ve gördüğünüzde tanıyor hissi yaratan formlar insana zamansızlık duygusu yaşatıyor.

Gardırobunuzdaki en sevdiğiniz, zamansız ve klasik ürünler hangileri?
Takımlar, beyaz gömlek, jean ve ceket dolabımın vazgeçilmezleri arasında. Prada ve Celine ürünlerini uzun yıllar kul lanırım. Eski Celine pantolonlarım ve ayakkabılarım benim için çoktan klasik oldu. Prada gömlekler hayat kurtarıcı ve dolabın demirbaşı. Ceket deyince aklıma Chanel geliyor. Bence işi moda ve güzellik olan biri için Chanel tam bir koleksiyon markası. Takı ve aksesuar konusunda da klasiğim.

Stilinizi nasıl anlatırdınız?
Maskülen, rahat ve klasik.

Hangi moda döneminde yaşamak isterdiniz?
Eskilerden 20’leri görmek ve o ihtişamlı kıyafetleri giymek isterdim. Onlu yaşlarımı sürdüğüm 90’larda ise 30’larımda olmak isterdim. 80’ler ve 90’lar çok sevdiğim ve ilham aldığım yıllar.

Peki İlkbahar/Yaz 2021 sezonundan hangi parçaya yatırım yapmak isterdiniz?
Louis Vuitton’un 1854 monogram koleksiyonunu çok sevdim. Gabriela Hearst son zamanlarda dikkatimi çeken bir tasarımcı. Defile sinden hafızamda yer edinen uzun elbi seleri var. Bence değeri giderek artacak bir isim. Celine yeni sezonda logosunu çok güzel kullanmış, büyük logo sevmememe rağmen (logolu) bir tişört satın aldım.

Sizce günümüzde böyle zamansız parçalara sahip olmak neden değerli? 
Moda çok hızlı değişiyor. Stil sahibi olmak bu en yeni ve birbirine benzeyen parçaları giymek değil, daha gustolu, dengeli ve saygılı bir hayat sürmektir. En yeni beş çanta yerine bir Hermes çantaya yatırım yapmak ve onu kullanmak daha değerli ve anlamlıdır. Klasik olan her daim güvenli ve saygılıdır.

Zamansız giyinen ve size her daim ilham veren birkaç stil ikonu söyleyebilir misiniz? 
Caroline de Maigret, Grace Kelly, Bianca Jagger, Jane Birkin ve Carolyn Bessette-Kennedy.


YAZI: SELİN MİLOŞYAN
FOTOĞRAFLAR: YEŞİM ÖZÜGELDİ

ELLE Türkiye Nisan 2021 sayısından alınmıştır.


GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 1: MELİS AĞAZAT
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 3: SERRA TÜRKER
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 4: ÖZLEM AVCIOĞLU

GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 5: ŞANSIM ADALI
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 6: DEFNE ÇAĞLAR