GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 4: ÖZLEM AVCIOĞLU

"Ailemizin geçmişini ve nereden geldiğinin izlerini üstünde taşıdığı ve güzel bir hikâyesi bulunduğu için sahip olduğum en değerli parça, elmas ve yakut pandantif..."

ÖZLEM AVCIOĞLU - MODERN SEYYAH
Seçtiği zamansız parça: Aile yadigârı elmas ve yakut pandantif

Özlem Avcıoğlu pandantifi, onu ortaya çıkaracak, kendisi gibi görkemli siyah bir tuvalet ya da uzun veya kısa bir klasik elbise ile kullandığını anlatıyor. En son 2019’da İstanbul Modern’in yıllık balosunda Elie Saab bir elbiseyle kombinleyerek taktığını hatırlıyor. “Bizim çocuğumuz yok ondan bu parçayı ileride bir müzeye vermeyi düşünüyorum” diyor.


Bu değerli pandantifin hikâyesini bizlerle paylaşır mısınız?
Anneannemin annesi Hediye Hanım’a anneannemin babası, Osmanlı’nın son Musul Mebusu İbrahim Fevzi Bey tarafından hediye edilmiş. 120-130 senelik bir parça. Bolşevik İhtilali’nden Türkiye’ye kaçan Rus bir aileden alınmış. İbrahim Fevzi Bey beyaz Rus olan eşi Hediye’ye bu pandantifi Kapalıçarşı Sandal Bedesteni’nden açık artırmayla almış. Üstünde sahibinin isminin baş harfi M var. Anneannem takması için anneme verirdi bazen. Beş torun içinde en büyük ben olduğum için ölmeden bana verdi. Ailemizin geçmişini ve nereden geldiğinin izlerini üstünde taşıdığı ve güzel bir hikâyesi bulunduğu için sahip olduğum en değerli parça.

Moda yatırımı olabilecek, klasik sayılabilecek bir parça sizce hangi özelliklere sahip olmalı?
Kaliteli, yıllar içinde asla eskimeyen, modası geçmeyen ve tamir ettirilebilen parçalar olmalı. Gardırobuma baktığımda en çok kullandığım markaların başında Bottega Veneta, Hermès, Dior, Prada, Manolo Blahnik gibi isimlerin geldiğini görüyorum.

Pandantifi ELLE çekiminde nasıl kombinlediniz?
Ben genellikle zamansız parçalara yatırım yapıyorum. Üstümdeki ipek gömlek sevgili arkadaşım Gül Ağış’ın yeni sezon tasarımı Lug Von Siga. Çok severek giydiğim payetli eteğim yine yakın arkadaşım Suzan Toplusoy’un markası Roman imzalı. Siyah ayakkabılarım 11 sene önce New York’tan alınmış klasik bir Manolo Blahnik.


Genellikle zamansız parçalar kullandığınızı söylediniz. Neler var gardırobunuzda?
Bottega Veneta’nın son 15 yıldır çıkardığı neredeyse tüm özel koleksiyon çantalara sahibim. Elbise ve ayakkabı se çimlerimi de Bottega Veneta’dan yana kullanıyorum. Hepsi zamansız ve klasik parçalar. Son iki yıldır da gardırobuma Dior aksesuarlarını kattım.

Hangi moda döneminde yaşamak isterdiniz?
1970’ler... Martin Scorsese’in Casino filminde Sharon Stone’un kostümleri muhteşemdir.

İlkbahar/Yaz 2021 sezonundan klasik olarak gördüğünüz, moda yatırımı sayılabilecek birkaç parça söyler misiniz?
Hemen göz koyduğum parçalar oldu elbette. Dior hasır yazlık çanta ve terlikler, Hermès terlikler, Bottega Veneta çantalar, Chanel ayakkabılar ve Eres mayolar radarımda, hatta çoğunu ısmarladım. Lug Von Siga ve Boho Loves Elif Mısırlı elbiseleri de tabii ki zamansız parçalar arasında.

Sizce günümüzde zamansız parçalara sahip olmak neden değerli?
Herkesin birbirine benzediği ve aynı şekilde giyindiği günümüzde kaliteli ve zamansız parçalar giymek, hızlı modaya sırtını çeviren doğaya uyumlu bir moda anlayışını benimsemek; pandemi dönemi öğretileriyle birlikte daha değer kazanmadı mı? Şu anda hiçbir şey almasam, ölene kadar giyecek kıyafe tim, ayakkabım, takım ve çantam var. Artık anılara yatırım yapıyorum. Seyahatler, aileyle geçirilen neşeli ve bol kahkahalı zamanlar, önceliklerimden.

Stilinizi nasıl anlatırdınız?
En başta rahatlık gelir. Asla önceden ne giyeceğimi planlayamam. Planlasam bile o sabah nasıl bir ruh haline göre kalkmışsam ona göre seçim yaparım. Benim için takı çok önemli. Kıyafetlerde renksiz ve klasik olsam da büyük parça takıları bol bol ve üst üste takmayı çok seviyorum. Takı benim kendimi ifade etme biçimim. Klasik mücevher ve ke silmiş pırlanta hiç sevmem. Tarihi antika parçalara, Hindistan’dan alınma takılara ve abartılı aksesuarları bayılıyorum.

Zamansız giyinen ve size her daim ilham veren birkaç stil ikonu söyleyebilir misiniz?
Edie Sedgwick, Lee Radziwill ve Carine Roitfeld.


YAZI: 
SELİN MİLOŞYAN
FOTOĞRAFLAR: YEŞİM ÖZÜGELDİ

ELLE Türkiye Nisan 2021 sayısından alınmıştır.

GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 1: MELİS AĞAZAT
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 2: NUR BİLEN YAVUZER
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 3: SERRA TÜRKER
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 5: ŞANSIM ADALI 
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 6: DEFNE ÇAĞLAR