GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 3: SERRA TÜRKER

“Manolo Blahnik ayakkabının zamansız stiletto modeline en uygun örnek olduğunu düşünüyorum."

SERRA TÜRKER - MISELA MARKASI KURUCUSU VE KREATIF DIREKTÖR
Seçtiği zamansız parça: Manolo Blahnik ayakkabı

“Manolo Blahnik ayakkabının zamansız stiletto modeline en uygun örnek olduğunu düşünüyorum. Formu çok yalın olmasına rağmen klasikleşmiş bir model. Ayrıca nesilden nesile değerini koruyarak geçebilecek bir parça çünkü üstünde veya topuğunda zaman içerisinde demode kalacak bir detay yok. Bu model zaman testini kesinlikle geçer.”


Bu ayakkabı sizin için ne ifade ediyor?
Manolo Blahnik’in en klasik modellerinden olan iki renkli BB modelini seçtim. Bir ayakkabı düşkünü olarak uzun seneler giyebileceğimi bulmak ve onları koleksiyonuma eklemek beni her zaman heyecanlandırmıştır. Bu modeli öncelikle MB’nin en zarif ve ayrıca en zamansız ayakkabılarından biri olduğu için çok seviyorum. İki tonlu olması ayrıca güzel çünkü bunlara daha az rastlanıyor. Bu ayakkabıyı sanırım beş sene evvel New York’tan almıştım ve hâlâ ilk günkü kadar beğeniyorum. Manolo Blahnik vazgeçilmezlerim arasında.

Bu parçanın sizden sonra kimin eline geçmesini, ne şekilde değerlenmesini arzu ederdiniz?
Bu ayakkabının onu benim kadar heyecanla kullanabilecek birinin eline geçmesini isterdim. Eğer bu kişi günün birinde kızım veya torunum olursa ne âlâ…  

En son ne zaman, nerede kullandınız?

Pandemiden önce sıklıkla giydiğimi fark ettim, sanırım en son Londra’da bir akşam yemeğine giderken kullanmıştım.

Nasıl bir stille, hangi parçalarla kombinliyorsunuz?
Manolo’nun bu iki tonlu BB modelini aslında en çok jean ile giymeyi seviyorum. Çok hoşuma giden tezatı yaratmasını seviyorum. Çok feminen bir ayakkabı olmasına rağmen onu maskülen detaylarla kombinlemekten keyif alıyorum.  


Bugünkü çekimde bu ayakkabıyı hangi parçalarla birlikte kullandınız?
Ayakkabıyı benim için başka bir zamansız parça olan The Ruf deri trençkot ve annemden kaptığım vintage bir kolye ile tamamladım. Moda yatırımı olabilecek, zamansız ve klasik sayılabilecek bir parça sizce hangi özelliklere sahip olmalı? Benim için zamansız sayılabilecek bir parçanın tasarımının sade hatları olması gerekir. Yani trendler değişse de demo de durmayacak ve hep alıcısı bulunabilecek parçalardan söz ediyorum. İkinci önemli unsur ise ürünün kalitesi. Senelerce giyilse de deforme olmaması, zarar görmemesi gerekir.  

Gardırobunuzda bulunan en sevdiğiniz zamansız ve klasik parçalar hangileri?
Deri ceket,  Dries Van Noten gömlek elbisem, Sorbe blazer’larım, Chanel Slingback ayakkabılarım, Joseph paltolarım, Fey pantolonlarım.

Stilinizi nasıl anlatırdınız?
Tarzımı “smart chic” olarak tanımlayabilirim. Rahat ama hep şık olmaya özen gösteriyorum. Blazer ve pantolon takım gibi maskülen görünümü ne kadar sevsem de, elbiseleri, uzun etekleri olan çiçekli, renkli parçaları sıklıkla tercih ediyorum. Hem feminen, hem de maskülen detayları birleştirmek hoşuma gidiyor.

Zamansız giyinen ve size her daim ilham veren birkaç stil ikonu isim söyleyebilir misiniz?
Lauren Hutton, Cate Blanchett, Gwyneth Paltrow ve Nicole Kidman.

İlkbahar/ Yaz 2021 sezonundan moda yatırımı sayılabilecek birkaç parça önerebilir misiniz?
Misela’dan Carolina at Belgravia’nın kanvas versiyonu. Ba harın gelişiyle birlikte çıkardığımız bu zamansız parça en favori ürünüm. Farklı renklerini ve farklı boyutlarını edinip her gün bir yenisini takmak istiyorum. Loewe’nin deri detaylı çizgili yün ceketini çok beğendim.  Gabriela Hearst Tiger’s Eye yüzük de çok hoş.

Zamansız parçalara sahip olmak neden değerli?
Pandemiye kadar hayatımız tüketmek üzerine kuruluydu ve bu da ister istemez bizi daha sık ve belki de sonradan çok içimize sinmeyen alışverişlere yöneltiyordu. Pandemi sonrası gerçekten sevdiğimiz ve daha uzun süre kullanmak isteyeceğimiz parçaları bulup dolabımıza eklediğimizi düşünüyorum. Bu da hem yalınlaşmak hem de gerçekten sevdiğimiz ürünleri almak adına değerli bir dönüşüm.


YAZI: SELİN MİLOŞYAN
FOTOĞRAFLAR: YEŞİM ÖZÜGELDİ

ELLE Türkiye Nisan 2021 sayısından alınmıştır.

GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 1: MELİS AĞAZAT
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 2: NUR BİLEN YAVUZER
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 4: ÖZLEM AVCIOĞLU
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 5: ŞANSIM ADALI
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 6: DEFNE ÇAĞLAR