GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 1: MELİS AĞAZAT

Melis Ağazat, halasından kalan Hermès Kelly çantayı günlük stiline adapte ettiğini, jean ve kazakla taşıdığını anlatıyor.

Gelip geçici trendler yerine zamansızlığın ve el işçiliğinin önem kazandığı günümüzde sezonsuz parçalara sahip olmak, yatırım yapmak çok daha anlamlı. Farklı yaş ve stildeki 6 kadına gardıroplarında bulunan, gelecek nesillere aktarabilecekleri evladiyelik moda parçalarını sorduk. Sizi zamana direnen, eskimeyen hikâyelerle baş başa bırakıyoruz.

MELİS AĞAZAT - MODA DANIŞMANI
Seçtiği zamansız parça: Halasından kalan Hermès Kelly çanta

Melis Ağazat, halasından kalan Hermès Kelly çantayı günlük stiline adapte ettiğini, jean ve kazakla taşıdığını anlatıyor. Moda tarihinde önemli bir yeri olan bu çantanın, geleneklerle birlikte nesilden nesile geçmesini çok istediğini vurguluyor.


Çantanın nasıl bir hikayesi var?
Bu çekim için, zarif tarzıyla tüm çocukluğumda bana ilham vermiş, şu anki stilimin temelini atmış ailemizin büyüğü, hanımefendisi Zeynep halamın Hermès Kelly çantasını seçtim. Benim için tüm zamanların stil ikonudur halam. Çanta ise zamansız zarafetiyle güncelliğini koruyan ve hâlâ kalbi atan bir parça. Zeynep halamın bu çantayla akşamüstü çaylarına, kulübe giderken sevgiyle hatırlıyorum.

Bugünkü ELLE çekiminde nasıl bir stille tamamladınız Hermes çantayı?
Bugün üzerimde Koton için yaptığım Skirtly Yours Styled by Melis Ağazat koleksiyonundan safran rengi bir etek ve en sevdiğim başka bir Türk markası Machka’nın ipek pembe bluzu var. Renkleri kombinlemeye bayılıyorum. Bilinç akışı olarak ikisi bir araya geliyor ve uyumlanıyor. Mesela fuşya renkle bu eteği tamamlamak aklıma gelmezdi ama giyince beğendim ve bu stilde karar kıldım.

Önceki sezonlardan sahip olduğunuz zamansız parçalar hangileri?
Gucci’yi severim, Jackie çantasını gardırobuma 2002’lerde katmıştım. “Camel” rengi Max Mara kaşmir paltomu da yıllardır aynı hevesle giyerim. Ayakkabı benim için ayrı bir tutku, bazı sezonlara referans eden klasik ayakkabıları çok seviyorum. Tom Ford’un Gucci koleksiyonundaki çivi topukları hatırlayın ya da Yves Saint Laurent’nın kafes topuklu rugan botlarını, Prada’nın “bowling” çantalarını... Tüm bunları gardırobumda görünce sanki bir zaman yolculuğuna çıkıyorum.

Zamanda yolculuk yapmayı sevdiğinize göre hangi moda dönemine ışınlanmak isterdiniz?
Dönem takıntım eskiden de vardı. 20’li yaşlarımdayken 50’lere bayılırdım. Beli dar balon eteklerle dolaştım. Derken Björk etkisine aldı beni, sanki Vivienne Westwood’la bir oldular ve içime anarşist bir ruh kattılar. 2000’lerde Nişantaşı’nda sokakta tül etek altında dantel çorap ve stiletto’larla dolaşırdım. Kolumda da halamın Dior çantası bulunurdu. Dünya umurumda değildi. Ama ben çok şıktım. Üstelik okuduğum I-D, Nylon gibi İngiliz moda dergileri benim gibi tiplerle doluydu. Adeta dönem üstü bir stil yaratıyordum.

Altım 50’ler, üstüm 70’ler, ayakkabılarım da 80’ler gibi....

İlkbahar/Yaz 2021 sezonundan beğendiğiniz zamansız ve klasik parçalar hangileri?
Dior Caro şimdiden ikonik oldu bile, yeni Bottega’yı hiç beğenmiyorum, onun yerine favorim Old Celine. Chloe sabolar ve Manolo Blahnik Pumps’lar kesinlikle çok zamansız. Ayrıca Chanel sandalet ve Gucci Jackie çantanın harika yatırım parçaları olduğunu düşünüyorum.

Sizce günümüzde böyle zamansız parçalara sahip olmak neden önemli ve değerli?
Çünkü her altı ayda pompalanan simülatif moda ve trendler bir yerden sonra yeteri kadar kalıcı olamıyor. Gardıroplarda doğal seleksiyona uğruyorlar. Ama bir Chanel ceket, harika bir lacivert blazer nasıl eskiyebilir? Mümkün değil.

Zamansız giyinen ve size her daim ilham veren birkaç stil ikonu isim söyleyebilir misiniz?
Jackie Kennedy Onassis, Michael Jackson ve Diane von Furstenberg.

Birkaç giyim ve stil önerileri verseydiniz, neler derdiniz?
Her kadının gardırobunda mutlaka küçük siyah elbise, güzel kesimli bir jean, beyaz bir gömlek, birkaç da vintage takı bulunmalı. Modası asla geçmeyecek tek şey anılardır. Ve o anılarda yaşayan kıyafetler!


YAZI: SELİN MİLOŞYAN
FOTOĞRAFLAR: YEŞİM ÖZÜGELDİ

ELLE Türkiye Nisan 2021 sayısından alınmıştır.

GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 2: NUR BİLEN YAVUZER
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 3: SERRA TÜRKER
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 4: ÖZLEM AVCIOĞLU
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 5: ŞANSIM ADALI
GARDIROPTAKİ EN DEĞERLİ HİKÂYE 6: DEFNE ÇAĞLAR