GRETA THUNBERG NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ ADAYI OLDU

İkinci kez Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen Greta Thunberg bu sene kazanırsa, Nobel Ödülü alan 54. Ve Nobel Barışı Ödülü alan 18. Kadın olacak!

Geçtiğimiz Pazartesi günü, 17 yaşındaki çevre aktivisti Greta Thunberg 2020 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi, hem de ikinci defa! İsveçli politikacılar Jens Holm ve Hakan Svenneling, Thunberg’in gençleri iklim değişikliği konusunda değişim için motive etmesi sebebi ile onu aday gösterdiler. Holm ve Svenneling, Thunberg’in “politikacıların iklim değişikliği konusunda gözlerini açmalarını sağladığını ve Paris Anlaşması ile gaz emisyonunun azalmasını sağladığını,” söylediler. 

2019 Nobel Barış Ödülü için de aday gösterilen Thunberg, ödülü Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’e kaybetmişti. Ahmed, uluslararası barış sağladığı ve Eritrea bölgesindeki sorunları çözmesi ile ödülü kazanmıştı. Ancak Nobel Barış Ödülleri'nin kazananları arasında ortak bir özellik var: Hepsi erkek! İnceleyecek olursak, Thunberg bu sene kazanırsa, Nobel Ödülü alan 54. ve Nobel Barışı Ödülü alan 18. Kadın olacak. 1901’den beri Nobel Ödülü ile onurlandırılan 866 ve Nobel Barış Ödülü'nü kazanan 90 erkek var!

Nobel Ödülleri'nin 118 senelik tarihinde, erkek adaylar 73 defa kadın adaylardan daha fazla ödül kazandı Bu sayılara bakacak olursak, durumun oldukça ayrımcı olduğunu görebiliriz! Kadınların ve kızların eğitim hakkını savunan aktivist Malala Yousafzai ve çocuk haklarını savunan Kailash Satyarthi, Nobel Barış Ödülü'nü kazanan sayılı kadınlar arasında. Nobel Barış Ödülü'nü kazanan en son kadın 2018 yılında Nadia Murad olmuştu. 2011’de ise Liberya Cumhurbaşkanı Ellen Johnson Sirleaf, aktivist Leymah Gbowee ve Yemenli lider Tawakkol Karman, kadın haklarını ve kadınların güvenliğini sağladıkları için Nobel Barış Ödülü'nü kazanmışlardı. 

Tüm bu başarıların neredeyse hepsinin geçtiğimiz 10 yıl içerisinde gerçekleştiğini not etmemiz gerekiyor. Bundan önce kadınlar çok uzun bir süre Nobel Ödülü kazanmadı. Bilim İnsanı Marie Curie’nin 1903’te Nobel Ödülü kazanmasından sona bir sonraki kadın, Maria Goeppert-Mayer bundan 60 sene sonra ödül sahibi oldu!

2020’de Nobel Barış Ödülü adayı olan Greta Thunberg, sadece kadın eşitliğini değil ama aynı zamanda genç kızların umudunu temsil ediyor. İklim değişikliği ve çevre sorunlarına karşı çekinmeden karşı koyan Thunberg, dünyadaki herkese örnek olmaya devam ediyor!

KÜRESEL İKLİM GREVİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY