LEZZET TRENDLERİ

Dünyada her yıl birçok gastronomi trendi ortaya çıkıyor

Bunların bir kısmından etkileniyoruz, bazıları bizi es geçiyor. Ancak TV programları, yemek okulları ve kurslarıyla estetik sunuşun esirgenmediği en yeni ve doğru lezzet sunuş formüllerini sunan restoranlarla hepimiz sanırım biraz "gurme" trendini takipteyiz.
Siz de mutfakta pişenler konusunda dikkatli, yedikleriniz hakkında meraklıysanız, mutlaka yükselen trendlere kulak kabartıyorsunuzdur. Gurme dünyası şu sıra özellikle et severlerle ot tutkunlarının yarışmasına sahne oluyor. Ama onların yanında pek çok yerel ama iddialı trend de var. Hepsinden haberdar olun istedik...

Elçilerin yükselişi devam ediyor


Butik et lokantalarının birkaç yıldır süregelen yükseliş grafiği inmiyor. Günaydın hala en popülerler arasında; Gnaydın'dan ayrılıp kendi restoranını açan Nusret'in Nusr'et'i zaman zaman Etiler trafiğini karıştırabiliyor. Keza Ankara'nın Etçii The Bucher Shop & Steakhouse'u müdavimleri, etin kuru ve ıslak dinlen-dirilmesinin anlam ve önemini öğrenmiş durumdalar. Big Chef's de İstanbul'da çoktan şubelendi. Butik kasap lokantalarının şık masa servis kağıtlarından ve mönülerinden, etin neresi nedir öğrendik. Yıllarca evlerinde dana pişirmeyi tercih edenler, kuzu budunu yeniden ve memnuniyetle keşfederken, antrkotu otlar ve zeytinyağında marine edebiliyoruz artık.
Üstelik etin orta pişmişinin makbul olduğunu zor da olsa kabul ettik. Diğer yandan Köşebaşı gibi kebapçılar ve Beyti gibi geleneksel et lokantaları da tercihler arasında sağlam bir yere sahipler. Sonuç: Yakında New York Steak'in en lezzetlisinin, İstanbul'da sunulduğu bilgisi Saveur Dergisi'ne konu olabilir.

Raw Food Mutfağı

Ama herkesin etle işi yok... Hele hele "raw food" meraklılarının. Yeniçağın yeni mutfağı olarak lanse edilen "raw food", son yıllarda Amerika'yı kasıp kavururken Türkiye'de de taraftar artırıyor. Demi Moore ve Uma Thurman gibi bazı Hollywood yıldızlarının artık tamamen benimsediği bu akımda, ya tüm meyve ve sebzeleri yiyebiliyor ve çiğ besleniyorsunuz ya da 48 °C'i geçmeyen ısıyla özel fırınlarda pişirilen lezzetleri bu akım dahilinde tadabiliyorsunuz.
Sağlığa yararlı tüm ot ve baharatların yer aldığı gevrekleri de bu usulde hazırlayabiliyorsunuz. Raw food, sağlıklı yaşamın, gerçek anti-aging'in hatta fazla kilolardan kurtulmanın yolu olarak sunulsa da, beslenme uzmanları arasında bu yöntemin B12 eksikliğine yol açtığını ve o kadar da sağlıklı olmadığını söyleyenler de var. Tartışma süredursun, biz meraklısına gerekli adresleri verelim: The Li-feCo Detoks Merkezi'nin yarattığı Saf Restoranları'nın hem Londra'da şubesi bulunuyor, hem de İstanbul Akaretler' de. Ayrıca konuya hakim bir de yerli internet sitesi mevcut: www.cookingbrawo.com.