SONBAHARIN VAZGEÇİLMEZİ BAL KABAĞININ BİLİNMEYEN FAYDALARI

Çorbasından, tatlısına bir çok yemekte kullanılan bu değerli besin peki aslında ne işimize yarar, faydaları nelerdir? Bal kabağının bilinmeyen faydalarını bir araya getirdik.

Sonbahar ve kış aylarında vücudumuzun metabolizmasının yavaşlamasıyla birlikte direncimiz düşer ve kolay hastalanabiliriz. Kendimizi halsiz ve yorgun hissedebiliriz. Bu soğuk aylarda cildimiz de hassaslaşır ve daha çok kurumaya başlar. Peki bunları önlemek için ne yapabilir, neler yiyebiliriz? Bu sorunun cevabı işte tam olarak bizde. Bal Kabağı! Süper besin olarak sınıflandırılan bal kabağının önemli miktarda faydaları var. 

İşte sizin için sıraladığımız bal kabağının faydaları.  

  1. Yüksek oranda A vitaminleri içerir. İçeriğindeki zeaksantin isimli karotenoid göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  2.  Yaşlanmayı geciktirir.
  3.  Omega 3 açısından oldukça zengindir.
  4.  Yüksek miktarda beta ve alfa karoten içerir. Bu karatenodiler antioksidan özellikleri sebebiyle savunma sisteminin çok büyük yardımcılarındandır.
  5. Güçlü bir lif kaynağı olan bal kabağı, hem kalp hem de bağırsak sağlığı açısından mühimdir. Yarım fincan bal kabağı 3 gramın üzerinde lif içerir. Yüksek oranda lif tüketimi kolesterol seviyesinin düşmesine bu sebeple kalp sağlığının korunmasında; bağırsak hareketliliğinin düzenlenmesi ile de kolon kanseri riskinde azalmada önemli bir role sahiptir. Lif tüketiminin artması ile tokluk süresi uzamaktadır.
  6. Cildinizin yaz aylarındaki gibi ışıldamasına yardımcı olur. Yüksek miktarda içeriğinde bulunan karotenoidler diyet yağı ile birlikte tüketildiğinde ciltte pigmentasyona neden olduğu için cildin daha canlı görünmesini sağlamaktadır.
  7.  İçeriğinde bol miktarda potasyum bulundurduğu için bu süper besin kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Potasyum; kan damarları ve arterlerin gevşemesini sağladığı için kalpteki stres azalır ve kan basıncı düşer. Aynı zamanda potasyum; hücre ve dokulardaki sıvı dengesinin düzenlenmesine de katkı sağlar.
  8. C vitamini ile kolajen üretimini sağlayarak cildin daha genç ve diri görünmesine yardımcı olur.
  9. C vitamini açısından oldukça zengindir. C vitamini vücudu mikroplara, patojenlere karşı savunan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak vücut savunmasına katkı sağlar. 1 porsiyon Balkabağı yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 35’ini karşılamaktadır.
  10.  İçeriğinde bulunan kalsiyum, manganez, magnezyum, bakır, demir ve fosfor ile kemik dokularındaki hasarın iyileşmesine ve kemik gelişimine destek olur. Aynı zamanda böbrek taşı oluşumunu engeller.