ANANAS DETOKSU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

A ve C vitaminleri açısından zengin olan ananas, metabolizmanın da hızlanmasını sağlıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, ananas detoksu hakkında merak edilenleri açıkladı...

Tropikal bir meyve olan ananas, A ve C vitaminleri açısından zengin bir meyvedir. Potasyum ve kalsiyum açısından da oldukça verimli olan bu meyve şeker içeriğine dikkat edilerek porsiyon kontrolü ile tüketilmelidir.

Ananas diyeti, kısa süreli diyetler arasındadır. Kısmen detoks diyet olarak da bilinir. Öğünlerde ananasın bolca yer aldığı bir beslenme programı olarak karşımıza çıkar. Ananas diyeti ile ananasın içinde bulunan yağ yakıcı maddeler sayesinde kilo verme ve vücutta biriken fazla miktarda ki suyun yani ödemin atılmasına bromelin etkisiyle destek olur.

ANANAS DETOKSUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Dönem dönem yoğun çalışma düzeni, uyku düzeni bozuklukları ve stres faktörünün yönetilememesinden kaynaklı vücudumuzda biriken fazla miktarda ödem metabolik hız kaybına ve vücudun yağlanmaya giderek tartıda kilo artışı olmasına sebep olabilir.

Ananas detoksu ile vücuttaki fazla miktardaki ödemin atılması ve metabolik hızın desteklenmesiyle daha hızlı bir kilo kaybı sağlanarak motivasyon oluşturulup sonrasında kişiye özel yazılan programlar ile süreç devam edebilir.

ANANAS DETOKSUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Uzun süre uygulanan detoks ve arındırıcı programlar böbrek solüt yükünü arttırmaya sebep olacağından risk oluşturur. Bu sebeple; bu tarz programların, ayda 1 hafta olacak şekilde uygulanması daha uygun olur.

ANANAS DETOKSUNU KİMLER YAPMAMALI?

Vücut ödem sorunu ve fazla kilo problemi olan aynı zamanda, kronik hastalık tanısı almamış bireyler için ayda 1 hafta detoks programı uygundur. Yüksek tansiyonu olanlar ve diyabet ya da böbrek problemleri bulunanlar bu detokstan kaçınmalıdır. Bromelain ve asitler yönünden zengin olduğu için, çok miktarda ananas tüketmek dil ve ağız üzerinde küçük yaralara ve ülsere neden olabilir.

Ananasın belirli bileşenleri, bazı ilaçlara karşı olumsuz reaksiyonlar gösterebilir, bunların yan etkilerini arttırabilir. Eğer düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, bu detoksu denemeden önce doktorunuza danışmanız sizin için en iyi ve en mantıklı karar olur. Aynı zamanda gebe ve emziren annelerinden detoks programlarından uzak kalması faydalı olur.

ANANAS DETOKSU SÜRESİ NE KADAR OLMALI?

Ananas detoksu, çok kısa süre içinde uygulanan bir diyettir. Uzun süreli diyetlerden öğün ve süreç olarak farklıdır. En çok 1 haftalık program yapılır. Bazen diyet süreci 3 veya 6 gün de olmaktadır. Burada amaç vücut ödemini ve fazla kilo sorunu inhibe etmek adına başlangıç programıdır.

ANANAS DETOKSU ZAYIFLATIR MI?

Ananas detoksu ile fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Bu süredeki önemli nokta; tek başına detoks yapıp sonrasında eski düzenlerinde ki gibi fazla kalori alımına devam ederek, süreci çıkmaza sokmaktan kaçınmaktır. Yani bu detoks programı, bir başlangıç ve kilo verme sürecinde takılmalar yaşanan eşik değeri kilolarını kırmak için 1 hafta uygulanıp devamında kişinin kendine özel yazılmış olan beslenme programıyla diyet tedavisine devam etmeyi amaçlamış olmasıdır.

ANANAS DETOKSU NASIL YAPILIR?

1 haftalık yemek planınız boyunca bu meyveyi ve ara öğünleri düzenli tüketip, yanında da etkilerini arttırmaya yardımcı olacak, diğer düşük kalorili gıdaları almanız gerekiyor.

Bu detoks genel olarak, en fazla 150 gram yağsız hayvansal proteini tek öğünde çeşitli sebzeler ile aldığınız ara öğünlerde ve sabah kahvaltısında ananas içerikli besin tariflerini kombine ettiğiniz bir beslenme düzenidir.

ANANAS DETOKSU ÖRNEK LİSTE

Sabah:

  • 1 bardak ılık ve tarçınlı süt
  • 2 ince dilim ananas

Kuşluk:

  • 500 cc kadar saf suya 2 poşet ananaslı çay ve bol buz atılarak öğle yemeğine kadar tüketilsin.

Öğle:

  • 150 gr. kadar ızgara veya fırında pişirilmiş tavuk göğsü eti veya aynı miktarda ton balığı
  • Bol yeşillikli çiğ ıspanak ve rokadan zengin 1 ince dilim ananas ile renklendirilmiş mevsim salata
  • 1 bardak mineralli maden suyu

İkindi:

  • 1 fincan full sütten yapılmış şekersiz latte (kahve)

Akşam:

  • 1 kase kremasız ve unsuz yapılmış kereviz, kuşkonmaz ve enginardan zengin blenderize sebze çorbası
  • 1 kase yoğurt
  • Bol yeşillikli çiğ ıspanak ve rokadan zengin 1 ince dilim ananas ile renklendirilmiş mevsim salata


YAZI: Beslenme ve Diyet Uzmanı  Derya Fidan


Tatil kilolarına kabak detoksu ile veda edin


Ödem attıran 5 içecek tarifi