ASİTLİ İÇECEKLERE HAYIR!

Asitli içeceklerin zararları nelerdir, ne boyuttadır? Cevapları haberimizde.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 07 Temmuz 2015
ASİTLİ İÇECEKLERE HAYIR!
Asitli içeceklerin bizim için pek de iyi olmadığını hepimiz biliyoruz. Peki ama, ne kadar zararlı olduğunu biliyor muyuz? İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Ayça Kaya ile, asitli içecekler hakkında konuştuk, zararları nedir, ne değildir öğrendik.

Asitli içecekler, şekerli suların aromalarla, gıda boyalarıyla katkılandırılarak karbondioksit gazıyla doyurulması sonucunda elde edilir. Bazen içine şeker yerine, tatlandırıcı da koyulan bu içeceklerin asit oranları ortalama 2.5-3.1 arasındadır. Kaya, ‘Bu kadar asitli, şekerli, gazlı ve kimyasal yüklü bir madde vücuda girince bırakın sadece şişkinlik yapmayı vücudun bütün organların direkt veya endirekt etkiler.' diyor.

Yüksek miktarda asit öncelikle, mide dokusuna zarar verir ve ülser, gastrit gibi mide problemlerine neden olur. Bununla birlikte şişkinlik, gaz ve kabızlığı da neden olur. Asitli içeceklerin fosfor oranı yüksektir, kemik erimesine yatkınlık yaratır. Şeker oranı çok yüksek içecekler olduğu için pankreası da etkiler. Şeker oranın yüksek olması, aynı zaman da kilo artışını ve yağlanmayı da kolaylaştırır.

Her ne kadar günümüzde, asitli içeceklerin şekersiz ya da light gibi daha ‘masum' seçenekleri olsa da, tamamen kimyasal maddelerden üretilen bu içecekleri hayatınızdan kesin olarak çıkarmanızı öneriyoruz! Asitli içeceklerin yerine, daha doğal içecekleri tercih edebilirsiniz.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.