Botoksla Terlemeye Son!

İşte botoksun hiperhidrozis yani aşırı terlemeye etkisi...

Sürekli ellerim terlediği için insanlarla tokalaşmaktan çekiniyorum.” “Gömleğimdeki ter izlerinden dolayı kimsenin yanında ceketimi çıkaramıyorum.” “Ayaklarımdaki aşırı terleme yüzünden ayakkabımı evim dışındaki hiçbir yerde çıkaramıyorum.” “Koltuk altlarım sürekli terliyor, ter ve koku önleyici ne kullansam fayda etmiyor.” Bu şikayetlerden en az bir tanesi size uyuyorsa hiperhidrozis yani aşırı terleme sorununuz var demektir. Yaz aylarının yanı sıra kış aylarında da kapalı ortamlarda bulunmak ve üst üste giyilen kalın kıyafetler ile kabusa dönüşen terleme sorunundan uzman ellerde yapılan botoks tedavisiyle kurtulmanız mümkün. Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Ayfer Aydın'dan “Botoksla terleme tedavisi” hakkında bilgi aldık. Vücudumuzda ortalama 4 milyon ter bezi bulunuyor. El, ayak tabanı ve yüz bölgesinde bulunan ter bezleri kokusuz, berrak bir sıvı salgılarken, koltuk altı ve genital bölgede ise koyu kıvamlı ve kokulu ter salgılayan ter bezleri bulunuyor. Terlemenin temel fonksiyonu vücut ısısının ayarlanmasıdır.
Beynin ısı düzenleme merkezinden çıkan uyarılar, otonom (istemsiz) sinir sisteminin bir bölümü olan sempatik sinir sistemi tarafından derideki ter bezlerine iletilir ve ter salgılanır. Ter bezlerinden salgılanan sıvı (ter) buharlaşma yoluyla uçarak vücudun soğutulmasına yardım eder. Vücut ısısı beynin hipotalamus bölgesindeki ısı düzenleme merkezi tarafından kontrol edilir. Bu merkez ter bezlerinden ter atılması ve cildin kan akımı değişiklikleri ile düzenlenir ve sadece vücut sıcaklığına duyarlı değildir. Duygusal ve fiziksel aktiviteler, hormonal değişiklikler ve içsel ısıyı artıran maddeler de ısı düzenleme merkezini etkiler. El ve ayaklardaki ter bezleri birincil olarak stres, heyecan, kaygı, sinirlenme gibi duygusal uyarılarla çalışmasına karşılık, koltuk altı ter bezleri hem duygusal hem de ısı düzenleme uyarılarıyla çalışır.
Terleme vücut sıcaklığını ayarlamak için gerekli bir işlevdir ve vücudun kendisini soğutmak için günde 4-5 defa terlemesi normal olarak kabul edilir. Terlemenin günlük hayatı olumsuz etkileyecek derecede fazla olmasına ise hiperhidroz (aşırı terleme, hyperhidrosis, excessive sweating) adı verilmektedir.

ELLE: Terlemenin nedenleri nelerdir?
Uz.Dr.Ayfer Aydın:
Ter salgısı otonom (kendiliğinden çalışan) sinir sisteminin bir bölümü olan sempatik sistem tarafından ayarlanır. Bu sistemi etkileyen durumlar aşırı ter salgısına neden olur. Beynin ısı düzenleme merkezini, uyarıyı taşıyan sempatik sinir sistemini veya ter bezlerini etkileyen birçok hastalık ve durumlar da yaygın aşırı terlemeye neden olabilir. Yaygın aşırı terleme bazı hastalıkların da habercisi olabileceğinden, bu durum göz ardı edilmemeli ve bir hekime başvurulmalıdır. Ayrıca tiroid bezlerinin aşırı çalışması (Hipertroidi), böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan bazı hastalıklar, aşırı şişmanlık, menopoz, ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar da aşırı terlemeye yol açabilmektedir. Hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan aşırı terlemeler ise genellikle vücudun tamamına yakınında ortaya çıkan yaygın durumlardır. Nadiren hiç bir neden veya hastalık olmadan da görülebilir.

ELLE: Aşırı terlemenin nasıl sonuçları olabilir?
Uz.Dr.A.A.:
Aşırı terleme olan kişilerde ter bezlerinin yapısında, sayısında ve büyüklüğünde bir anormallik yoktur. Ter bezinin normal duygusal ve fiziksel uyarılara karşı cevabında ve ter üretiminde bir artış vardır. Aşırı terleme, fiziksel sıkıntılar yanında sosyal kısıtlamalara ve psikolojik bozukluklara yol açabildiği gibi iş ve kariyere, günlük yaşantı ve