BURUN KANAMASINA DİKKAT!

Yaz ayları burun kanamalarını artıyor ama kanamaların başka sebebi olabilir mi?

Evet havalar ısındı, tatiller yapıldı ya da hala yapılıyor. Güneşlenirken cildinizi ve kendinizi de koruyorsunuz fakat sıcak havaların vücudumuza verebileceği tek zarar fazla bronz ya da kuru bir ten değil. Havaların sıcaklaşması ile birlikte burun kanamaları yaşanabiliyor; çünkü sıcak ve kuru hava burnun mukus bariyerini kurutuyor ve burundaki kılcal damarların zedelenmesine neden oluyor. Ancak burun kanaması çok daha ciddi bir hastalığın sinyali de olabilir. Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Güzin Akkuzu, burun kanamalarının yalnızca sıcağa bağlanmaması gerektiğini söylüyor. Akkuzu, ELLE Türkiye okuyucuları için burun kanamalarının asıl sebeplerini ve neyin belirtisi olduğunu anlattı.

1. Burun yoğun bir şekilde kanıyorsa,

2. Kanama nefes almanızı engelliyorsa,

3. Kanama sık sık tekrarlıyorsa,

4. Bilinen herhangi bir kan hastalığınız varsa,

5. Bilinen herhangi bir kalp damar hastalığı varsa,

6. Kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa,

7. Kanama herhangi bir travmaya bağlı oluşmuşsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Bununla birlikte, Akkuzu toplumda genel olarak yanlış bilinen bir algıyı da düzeltiyor: burnunuz kanıyorsa başınızı asla arkaya doğru yaslamayın. Bu pozisyon, boğaza doğru kanın akmasına dolayısıyla da boğulmalara ve öğürmelere neden oluyor. Akkuzu, aksine burnunuz kanadığı sırada başınızı öne doğru eğmeniz gerektiğinizi söylüyor.

Siz de yaz sıcaklarında kendinizi korumayı ve yukarıda belirtileri hissetmeniz durumunda bir doktora başvurmayı unutmayın!