Büyük Tehlike Obezite

Tehlikenin boyutu gittikçe büyüyor.

Tüm dünya hızla kilo alıyor.

Dünyada endüstrileşme sonucu, yaşam ve beslenme biçimlerinin değişmesi, obeziteye davetiye çıkarıyor.

Türkiye de bu değişimden payını alıyor. Türkiye'de obezitenin önüne geçebilmek için, geçtiğimiz günlerde Türk Obezite Vakfı'nın (TOV) başlattığı Kilo Kontrol Hareketi'ni, TOV Mütevelli Heyeti üyelerinden İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Damcı'yla görüştük. “Obezite öldürücü sonuçlar doğuran, kronik bir hastalıktır” diyen Prof. Taner Damcı, obezite tedavisinin ömür boyu sürmesi gerektiğini ve bu konuda doğru bilgilenmenin önemini vurguluyor. ELLE: Kilo Kontrol Hareketi nasıl başladı? Amacı nedir? Neler yapıyorsunuz?
PROF. DR. TANER DAMCI: Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de, beslenme tarzındaki değişiklikler ve fiziksel hareket azlığı, obezitenin (şişmanlık) görülme sıklığını artırıyor. Fazla kilo ve obezite rakamlarının hızlı bir tırmanış gösterdiğini görüyoruz. Bazı ülkelerde obezite, toplumun yarısından çoğunu etkiler hale geldi. Türkiye'de de fazla kilo ve obezite rakamları gittikçe yükseliyor. Bu konuda doğru bilgilendirme ve motivasyon çok önemli. Kilo Kontrol Hareketi de buradan yola çıktı. Türk Obezite Vakfı olarak halkımızı en doğru biçimde bilgilendirmek, harekete geçirmek ve kilo verme yolculuğunda onlara destek olmak için böyle bir projeye başladık. ELLE: Obezite konusunda Türkiye'deki durum nedir?
ROF.DR.T.D.: Ülkemizde nüfusun yarıdan çoğu fazla kilolu. Fazla kilonun tehlikeli boyutu olan obezite rakamları da, hızla yükseliyor. Türkiye'de kadınların yüzde 30-35'inde, erkeklerin yüzde 15'inde obezite görülüyor. Güneydoğu Anadolu ve şehirleşmenin daha belirgin olduğu Marmara'da, en fazla orana sahip... En az obezite görülen bölgeyse, Ege. Araştırmaya göre, son 13 yılda Türk kadını 6 kilo alarak, ortalama ağırlığını 72 kilograma; Türk erkeği 7 kilo alarak ortalama ağırlığını 80 kilograma çıkardı. Ayrıca kadınların bel çevresi, 80 cm.'nin altında olması gerekirken 93 cm.; erkeklerin bel çevresiyse 94 cm.'nin altında olması gerekirken 97 cm. Sağlıklı kişilerde beden kütle indeksi 18.5-25 arasında olmalı. Ancak ülkemizde kadınların beden kütle indeksi 28.72, erkeklerin 27.16. Bu rakamlara bakıldığında Türkiye'nin fazla kilo sorunu olduğunu söyleyebiliriz. ELLE: Halkı bilinçlendirmek için neler yapıyorsunuz?
PROF.DR.T.D.: Biz öncelikle bu konuda bir gündem oluşturarak doğru bilgilendirme yapılacak platformları sonuna kadar kullanmayı hedefliyoruz. Projenin temel amacı, gerek obezitenin zararları, gerek bundan kurtulmak için yapılacaklar konusunda halkı en doğru biçimde bilgilendirmek. Şu anda www.kilokontrolhareketi.com sitesi üzerinden ve sizlerin desteğiyle bu yapılıyor. Bu kapsamda çeşitli platformlarda, örneğin www.kilokontrolhareketi.com'da ve önümüzdeki günlerde başka platformlarda da bu bilgilendirmeleri yapmayı planlıyoruz..