DİYABETİN 7 SİNYALİ

Diyabetle ilgili bilmedikleriniz ve dikkat etmeniz gereken 7 belirti!

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 24 Nisan 2015
DİYABETİN 7 SİNYALİ
Diyabet hastaları tüm dünyada hızla artıyor ve ülkemiz de çok iyi durumda değil. Araştırmalara göre; Türkiye'de diyabetik hastalar tüm nüfusun yüzde 13.5'ini oluşturuyor, yani nüfusun onda birinden fazlası şu anda diyabetik. Bir de kontrol altına alınamayan diyabet var: Damarların yapısını bozuyor ve sonucunda; kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, kalıcı görme kaybı başta olmak üzere tüm organlarda komplikasyonlar ortaya çıkabiliyor.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, ciddi bir sağlık sorunu olan diyabetin 7 önemli sinyalini sıraladı.

1. Ağız kuruluğu


Diyabet öncesi dönem erken fark edilip yeterli önlemler alınmazsa yorulan pankreas kan şekerini kontrol etmeye yetecek kadar insülin salgılayamaz hale geliyor. Bu durumda önce toklukta kan şekerleri yükselmeye başlıyor. Ağız kuruluğu ve çok su içme bu sürecin ilk belirtilerini oluşturuyor.

2. Gece idrara kalkma


Kanda yükselen kan şekerinin böbrek üzerinde yarattığı basınç nedeniyle hastalar çok tuvalete çıkıyor. Gecede bir kez idrara kalkmak normalken, birden daha fazla sayıda uykunun idrar ihtiyacıyla bölünüyor olması ciddi bir sorun olabilir.

3. Bacaklarda kramplar


İnsülin azlığı nedeniyle kanda şeker yükselirken hücre içine girip yakıt olarak kullanılamadığı için hücrelerde bir enerji açlığı ortaya çıkıyor. Halsizlik, bacaklarda kramplar, aşırı tatlı isteği, sabahları zor uyanma, gün içinde uyku hali, konsantrasyon azalması bu dönemde başlayan ve kandaki şeker yükseldikçe şiddeti artan belirtileri oluşturuyorsa, bunlar da diyabet sinyali olabilir.

4. Uyuklama


Kanda şeker yüksek olmasına rağmen yakıt olarak kullanılamadığı için hücreler enerjisiz kalıyor, bu durum beyin ve sinir sistemi hücrelerinin enerji azlığına yol açınca; uyku hali, konsantrasyon azlığı ve gün içinde uyuklama şikayetleri ortaya çıkıyor.

5. Kaşıntı


Kandaki şeker yükselmeye başlayınca cilt kuruyor ve genel bir vücut kaşıntısı başlıyor. Bu kaşıntı kadınlarda genital bölgede daha yoğun olabiliyor.

6. Vajinal mantar enfeksiyonları


Vücut sıvılarında artan şekerin mikropların üremesini kolaylaştırmasına bağlı olarak kadınlarda sık idrar yolu enfeksiyonları ve genital bölgede kaşıntıyla birlikte tekrarlayan mantar enfeksiyonları gelişebiliyor.

7. Kilo kaybı


Pankreasın insülin rezervi azaldıkça açlıkta da kan şekeri yükselmeye başlıyor. Şekerin kanda yükselmesine rağmen kullanılamaması nedeniyle hücrelerin enerji açlığı arttıkça hücreler enerjiyi yağ ve kas hücrelerinin parçalanmasıyla elde etmeye çalışıyor. Bu da kilo kaybına neden oluyor.

BUNLARA DİKKAT


Diyabetin artmasının en önemli nedenleri olarak; aşırı karbonhidratlı gıda tüketimi, fast-food ve şekerli içecek tüketiminin artması, kilo alma, hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme gösteriliyor.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.