Dr. Mehmet Öz

Dr. Öz, her zamanki gibi çok ilginç konulardan bahsediyor.

Hani birini televizyonda sürekli görürsün, gazetelerde ve dergilerde başarılarını okursun, şovlarını yakından takip edersin... Ve öyle bir zaman gelir ki, onunla tanışmadığın halde tanıyor gibi olursun. İşte Prof. “Dr. Öz” de bizim için öyle; ailemizden biri. PR Ekstra şirketinin ortaklarından Mana Gülan’la yıllardır tanışırız, güzel bir dostluğumuz vardır. Türkiye’de Dr. Öz’ün basınla ilişkilerini onlar sağlar. Mana, “Mehmet Öz Türkiye’ye geliyor. Röportaj yapmak ister misin?” diye sorduğunda çok sevindim; bir o kadar da çekindim. Çünkü televizyonda görüp bu kadar sevdiğimiz meşhur doktor, acaba gerçekten göründüğü kadar sıcak mıydı? Diyalog kurmak kolay olacak mıydı? Bu sorunun cevabı kesinlikle “evet”miş! Dr. Öz’le Yeniköy’deki ailesinin evinde bir araya geldik. Deniz kenarına, önem verdiği yiyeceklerden bir sofra kurulmuştu. Sohbet ve röportaj birbirini takip etti. Ardından Mana, annesi, babası, Türkiye’deki yardımcısı Op. Dr. Halit Yerebakan ve ben, kendimizi yemek sofrasında bulduk. Tabii ki soframızda sağlıklı yiyecekler, özellikle de zeytinyağlılar baş köşedeydi. Barbunya, zeytinyağlı kabak, fasulye, bezelye ve semizotunu, basmati pirinçli tuzsuz pilav ve beyaz etli balık tamamladı. Dr. Öz’le bir yandan sohbet ettik, bir yandan da sağlıklı menü eşliğinde karnımızı doyurduk.

ELLE: Geçen aydan bu yana ELLE’in yazı ekibindesiniz ama sanırım bu röportaj, ELLE okuyucularının sizi daha yakından tanımasını sağlayacak. Çok merak ediyorum, Türk insanının beslenmesinde birinci derecede gördüğünüz yanlış nedir?
DR. MEHMET ÖZ: Bu konuda ilk vereceğim cevap, yüzde yüz kızartılmış yemeklerdir. Gözlemlerime göre halk balık alıp kızartıyor veya patlıcan alıyor, yine kızartıyor. Halbuki kızartma yoluyla saf meyveleri, sebzeleri, etleri, proteinleri bozmamız mümkün. Ayrıca direkt kızarttığımız zaman taze yağları da bozuyoruz. Ardından bu yağları hazmedemiyoruz. Toksin olarak karaciğere geçiyor ve doğal bir sonuç olarak da karaciğer toksin duruma geçtiği zaman diğer toksinlere karşı bizi koruyamıyor. Sonuç: Vücudumuzu ve organlarımızı temizleyemiyoruz.