Göz Hastalıklarında Yeni Çözüm: Göz İçi Lensler

Görme bozukluğunuz mu var?

Görme kusurlarını düzeltmede son yıllarda en fazla kullanılan yöntemlerden biri olan multifokal göz içi lens uygulamaları ile hastaların hem yakın hem de uzağı görme sorunlarına aynı anda çözüm getirilebiliyor. Acıbadem Göz Hastanesi Medikal Direktörü Doç. Dr. Bozkurt Şener'in lensin göz içinde kalma süresinin normal insan ömründen daha uzun olması dolayısı ile iyi uygulanmış bir lensin göz içinde ömür boyu problem çıkarmadan kalabileceğini belirtiyor. Multifokal lensler günümüzde artık katarakt ameliyatlarında, hipermetroplarda, hafif katarakt başlamış hastalarda, hatta bazı miyoplarda bile kullanılabiliyor.
Çeşitli göz kusurlarının tedavisinde kullanılan ve lazer teknolojisi gibi gün geçtikçe gelişen Multifokal göz içi lensler, uzmanlar tarafından miyop, hipermetrop ve özellikle katarakt cerrahisi için çok önemli bir yol olarak görülüyor. Göz içi lensler standart lenslerle aynı kolaylıkla uygulanıyor ve iyi uygulandığı takdirde lazer cerrahisinin veremediği kadar kalıcı özellikler gösteriyor. Bu lensler çoğu zaman hastanın ömür boyu iyi görmesini sağlıyor. Multifokal lens uygulamasının genişleyen seçeneklerle en güvenilir noktaya doğru gittiğini belirten Acıbadem Göz Hastanesi Medikal Direktörü Doç. Dr. Bozkurt Şener, “Artık katarakt ameliyatlarında, hipermetropların zaman içerisinde belirgin hale gelen uzak problemlerini düzeltmede, hafif katarakt başlamış hastalarda, hatta miyoplarda bile çok odaklı göz içi lensleri kullanıyoruz,” dedi. G
öz içi lenslerin özellikle katarakt hastalarında avantaj sağladığını belirten Doç. Dr. Şener, “Kataraktı yeni başlamış hatta çok yeni başlamış hastalarda da bu yöntemi kullanıyoruz. Çünkü bu yöntemle hastayı hem kataraktından kurtarabiliyor hem de yakın ve uzak görme kusurlarını aynı anda düzeltebiliyoruz,” diyor.

“İYİ UYGULANAN GÖZ İÇİ LENS ÖMÜR BOYU SIKINTI VERMEDEN KALABİLİR”
Akrilik ve silikon gibi farklı malzemelerle yapılan göz içi lenslerin gün geçtikçe geliştiğini ve güvenirliliğinin arttığını vurgulayan Doç. Dr. Şener, “Lensin yapıldığı maddelerle göz herhangi bir reaksiyona uğramıyor. Uygun şekilde göze yerleştirilen göz içi lensler daha sonra hiçbir probleme de neden olmuyor” diyor. Doç. Dr. Şener; gelişen teknoloji ile göz içi lenslerin hemen hemen her göze uyumlu hale getirildiğini söyleyerek “Lenslerin değişik yapıları ve muazzam optikleri sayesinde; ‘Acaba lens bozulur mu? Göz içinde lensin üstünde birikim olur mu' gibi düşüncelerimiz artık son buldu.”diye ekliyor.
Lazer operasyonu için gelen hastalara yapılan muayeneden sonra göz içi lensleri önerebildiklerini belirten Doç. Dr. Şener, beklentisi yüksek olan hastalarda göz içi lens operasyonlarının tercih edildiğini söyledi. Doç. Dr. Şener şöyle devam etti; “Lazer ameliyatı için korneası uygun olmayan, numarası yüksek olan ve buna rağmen fazla beklentisi olan hastalarda göz içi lensleri tercih ediyoruz. Çünkü numara yüksek ama beklenti de yüksek. Bu durumlarda lazer hastaların beklentilerine cevap veremeyebilir ancak göz içi lens kesin çözüm getirebilir. Gözün kaç numara ise, o numarada bir lens takılır. Hastanın beklentisine çok daha fazla cevap verebilir.”